
ZA SVAČIJI UKUS
DANAS JE TURISTIČKI HIT
Riječi Sjeverna Koreja u zapadnim zemljama uvijek imaju neki zlokoban prizvuk. Zemlja je to izolirana od ostatka svijeta, televizijski program i svi mediji su režimski, strogo se nadzire svaki prelazak granice. Stanovništvo živi u velikom siromaštvu, dok vladar, Kim Jong-un, uživa u luksuzu. Pomalo je nevjerojatno da je takva zemlja donedavno postojala i na europskom tlu. Albaniju su često nazivali „Sjeverna Koreja Europe“ jer je desetljećima živjela u vrlo sličnoj diktaturi.
Ekstremna izolacija Albanije trajala je od 1940.-ih pa sve do 1990. godine. Za nju je bio odgovoran Enver Hoxha, zloglasni diktator koji je svoju volju provodio čak četiri desetljeća. Enver Hoxha, poznatiji kao Ujak Enver, do svoje je smrti vladao željeznom rukom, poticao svoj kult ličnosti te suzbijao svaki otpor te zemlju izolirao od bilo kakvog vanjskog utjecaja.
Njegova se vladavina straha odražavala u tome da ste za razne sitnice mogli završiti u prognanstvu ili zatvoru, poput slušanja Beatlesa ili gledanja televizijskih programa iz susjednih zemalja Jugoslavije, Italije i Grčke. Hoxha je otišao još jedan korak dalje i zabranio nošenje brada jer su ga previše podsjećale na pravoslavlje i islam.
Njegovo ime bilo je upisano na gotovo svakome zidu, citirano u svakom novinarskom tekstu i ugravirano u planine. Oni koji ga nisu poštovali, bili su ubijeni. Ista sudbina dogodila se i intelektualcima, svećenstvu, ministrima unutarnjih poslova pa čak i školskim prijateljima čije mu društvo ipak više nije odgovaralo.
Vjerovao je kako zli neprijatelji s istoka i zapada planiraju invaziju i napad na ovu prekrasnu planinsku zemlju, a za to je odlučio biti spreman te naredio izgradnju poznatih bunkera koji i danas privlače pažnju svojim jezivim izgledom i intrigantnom poviješću.
Albanija, zemlja na dva mora, Jonskom i Jadranskom, srećom se posljednjih godina rješava svog imidža i nadimak „Sjeverna Koreja Europe“ polako pada u zaborav. Turizam napreduje, obnavljaju se povijesni lokaliteti, a nekadašnji bunkeri, kojih je diljem zemlje više od 170 tisuća, otvaraju se javnost i posjetitelje i postaju muzeji, restorani, mjesta za izložbe, koncerte i drugi kulturni sadržaj.
Obnavljaju se i drugi povijesni lokaliteti, piše BBC, poput ruševina 2500 godina starog antičkog grada Butrint. „U Tirani su mnogi spomenici iz Hoxhine ere srušeni kako bi napravili mjesta za nove društvene prostore. Skenderbegov trg, na primjer, nekad dom nekoliko spomenika posvećenih komunizmu i Hoxhinoj moći, sada je najveći pješački trg na Balkanu. Slično tome, visoka piramida u Tirani pretvorena je iz muzeja posvećenog Hoxhi u park i vrt skulptura s prekrasnim pogledom na grad,“ navodi BBC.
ZA SVAČIJI UKUS
AH, TAJ BAJNI KAVIJAR!
Kvizovi
postiže nevjerojatne brzine
Susjedi? Kilometrima daleko!
NAJGLASNIJA ATRAKCIJA
STRASTVENA PUTNICA
Grad rekorda
NEPOZNATA ATRAKCIJA
Čudo prirode
Simbol grada
OGROMNA JE!