Neće ostati gladni
Dnevni atlas
U kojem hrvatskom gradu se nalazi jedna od najstarijih ljekarni u Europi? I danas radi kreme po franjevačkim recepturama starim 700 godina
Unutar gradskih zidina, nedaleko od samog ulaza u staru gradsku jezgru Dubrovnika, smjestila se atrakcija ovog grada koja u naletu brojnih posjetitelja nije podlegla promjenama, Igri prijestolja i instant turizmu. To je ljekarna Male braće smještena u franjevačkom samostanu, jedna od najstarijih u Europi koja i danas radi. Pretpostavlja se da je osnovana kad i samostan, 1317. godine, a u njoj se i danas radi po starim franjevačkim recepturama. Nerijetko se može čuti da su upravo kreme iz ove ljekarne zaslužne za blistav izgled dubrovačkih dama.
NAJSTARIJI SAČUVANI DOKUMENT KOJI SPOMIJE LJEKARNU JE IZ 1357. GODINE
Samostan i crkva unutar gradskih zidina počeli su se graditi 1317. godine, a glavnina radova dovršena je u 14. stoljeću. Najstariji pak sačuvani dokument koji spominje ljekarnu nosi datum 18. srpnja 1357. godine. Franjevci su u Dubrovnik stigli najmanje sto godina prije, a djelovali su izvan stare gradske jezgre. Ratne opasnosti u 14. stoljeću natjerale su ih da se sklone unutar zidina i počela je gradnja samostana na današnjoj lokaciji. Pojedini dijelovi samostana stradavali su tijekom vremena, pogotovo 1667. godine kad je grad pogodio razarajući potres, no dio nekadašnje ljepote jasno je vidljiv i danas.
LJEKARNA JE U POČETKU BILA SAMO ZA POTREBE REDOVNIKA, NO UBRZO JE OTVORENA ZA SE GRAĐANE
Sama je ljekarna treća po starosti u Europi, no ima najdulji kontinuitet neprestanog rada što ju čini zaista posebnom. U početku se koristila samo za potrebe redovnika, no ubrzo je otvorena za cijelu javnost jer je u franjevačkom redu postojao propis da “zdravi brinu za potrebe bolesnih”. Do 1901. godine nalazila se u malom klaustru sjeverno od ulaza, a danas ćete ju pronaći lijevo od ulaza u samostan. Ako ju želite razgledati i nešto kupiti, a u Dubrovniku ste samo za vikend, pripazite na radno vrijeme. Otvorena je od ponedjeljka do petka od 7 do 19 sati, subotom radi od 7:30 do 13, a nedjeljom je zatvorena.
LJEKARNA ČUVA BROJNE VRIJEDNE DOKUMENTE I OKO 2000 STARIH RECEPATA
Interijer ljekarne oduševljava uređenjem kojim je maksimalno zadržan stari štih. Impresioniraju stare epruvete, posudice za miješanje lijekova i keramičke kutijice u kojima su se nekad držale. Tu su i stari dokumenti i vrijedni predmeti iz povijesti franjevaca i njihovog ljekarničkog djelovanja. Portal povijest.hr piše kako je važnost ljekarne i u mnogobrojnim sačuvanim povijesnim dokumentima poput recepata ili knjiga iz područja medicine i farmakologije.
Arhiv samostana danas posjeduje dragocjene knjige iz farmakologije i medicine te oko 2000 recepata. Tek je manji dio izložen u muzeju. Sačuvano je i mnoštvo ljekarničkih predmeta iz 15. i 16. stoljeća, a u muzeju su izložene različite preše, mužari, uređaj za destilaciju vode, vage, mjerice…. Među izlošcima posebno se ističu farmaceutske vaze iz Siene i Firence.
Više od životu ovog svećeničkog reda, koji je ostavio velik trag na Dubrovnik, možete saznati u Muzeju franjevačkog samostana čiji je ljekarna dio. U muzejskoj zbirci nalaze se i brojni vrijedni predmeti, poput slika starih dubrovačkih slikara, rukopisi domaćih pisaca, zlatarski predmeti… Tu su i posljednja počivališta brojnih poznatih Dubrovčana.