'Tekući pilav'
Dnevni atlas
Zašto su brojne zagrebačke livade ovih dana nepokošene? “Dobro je da parkovi zuje”: možda izgledaju neuredno, ali cilj je plemenit
Dobro je kad parkovi zuje. Natpis je to koji ovih dana stoji na nekoliko lokacija u Zagrebu uz livade s visokom travom, koje su ograđene trakama s logotipom Zrinjevca. Mnogi su građani zbunjeni jer je očito da se dio livada ne kosi, a neki se čak žale da “gube” pse u visokoj travi, da im smeta zujanje, da kvartovi izgledaju neuredno… Ako ste se i sami zapitali zašto se livade u Zagrebu ne kose i zašto je trava u nekim parkovima visoka, doznajte odgovor i objašnjenje u nastavku. Cijela je priča zapravo pozitivna za prirodu i bioraznolikost u urbanim sredinama.
CVJETNE LIVADE VAŽNE SU ZA OČUVANJE BIORAZNOLIKOSTI
Kako je objavljeno početkom svibnja na Facebook stranici grada Zagreba, krenulo se s projektom Cvjetnih livada za oprašivače. “Ovim projektom odabrani travnjaci postaju Cvjetne livade odnosno staništa za oprašivače koji su izuzetno važni za očuvanje bioraznolikosti, a na brojnost njihove populacije negativno utječe urbana sredina kao i klimatske promjene. Cvjetne livade se planiraju na koridorima rijeka i potoka, u parkovima te na površinama na kojima se nalazi grmlje koje privlači oprašivače,” objašnjavaju u Gradu, koji je inicijativu pokrenuo s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja.
CILJ JE PODIĆI SVIJEST O VAŽNOSTI TRAVNJAKA U URBANIM SREDINAMA
Provedba pilot projekta trenutno obuhvaća devet lokacija u šest gradskih četvrti i to: GČ Stenjevec, Trešnjevka – jug, Trnje, Podsused – Vrapče, Peščenica – Žitnjak, Maksimir. Sve lokacije označene su obavijesnim tablama, a provedba projekta planirana je od svibnja do prosinca 2024. “Vjerujemo da će se uspostavom Cvjetnih livada podići svijest građana o važnosti travnjaka u urbanoj sredini,” nadaju se u gradu Zagrebu. Obišli smo jednu obilježenu livadu i primijetili da je nepokošen samo središnji dio, dok su njezini rubovi uredni. Na informativnim pločama stoji pojašnjenje koje bi trebalo približiti građanima važnost kukaca oprašivača za sva živa bića, pa tako i za ljude.
ČAK 85 POSTO BILJNIH VRSTA OVISI O OPRAŠIVAČIMA
“Uloga kukaca u okolišu neizmjerno je važna. Oni oprašuju biljke i tako stvaraju hranu za gotovo sva živa bića, pa i za nas ljude. Održavaju prirodnu ravnotežu u odnosu na druge kukce kojima se hrane, a važni su i za opstanak ptica, šišmiša i mnogih drugih životinja i biljaka. Broj kukaca u gradu smanjuje se iz godine u godinu uništavanjem njihovih staništa prečestom košnjom, te zagađenjem okoliša. Smanjenjem košnje stvaramo sigurnu budućnost i za našu djecu,” stoji na informativnom panou. Druga tabla podsjeća da oko 85 biljnih vrsta na našem planet ovisi o oprašivanju, a većina su divlji oprašivači: razne pčele, muhe lebdjelice, leptiri, kornjaši, mravi…