Domaća šalša od sezonskih rajčica

Hrana i piće

Jednostavna i svestrana kraljica ljetnog tanjura: kako napraviti šalšu od mirisnih, sezonskih rajčica

Ljeto na tržnicama puno je boja i mirisa, a mnoge najviše mame hrpe crvenih, debelih i mirisnih rajčica koje polako ulaze u svoju punu sezonu. Jedu se same ili u šarenoj miješanoj salati, ali kad ih je toliko obilje, šteta je ne pripremiti i omiljeni umak koji se lako može nazvati istinskim okusom ljeta. To je, dakako, šalša, često zvana dalmatinska šalša, iako su se različite inačice ovog umaka radile oduvijek u svim krajevima Hrvatske. Ljepota šalše je u njezinoj jednostavnosti i svestranosti. Jednostavna je jer minimalna količina sastojaka jamči da će rajčica u potpunosti doći do izražaja, a svestrana jer s gotovom šalšom možete kasnije nadograđivati brojna jela, ili ju jesti samu sa svježe skuhanom tjesteninom. U nastavku donosimo recept za šalšu, kraljicu ljetnog tanjura!

U SRCU MORAVSKEPodcijenjeni europski grad je živahan, jeftin i prepun događanja, poznat je po pivu, izlascima i zmaju koji je, zapravo, krokodil
Nastavi čitati

RECEPT ZA ŠALŠU

Rajčica je i iznimno zdrava namirnica, prepuna vitamina, a s malo kalorija pa uživajte u njima i ukusnoj domaćoj šalši cijelo ljeto bez ustručavanja. Kad kupujete rajčicu gledajte da je sasvim zrela. U Hrvatskoj se najčešće koriste dvije naše domaće sorte, šljivar i volovsko srce. Šljivar je izduženog oblika, izdržljiv i čvrste teksture, a volovsko srce potpuno suprotno: plodovi su veliki, mesnati i brzo postaju meki ako se odmah ne potroše.

Sastojci koji su vam potrebni za pripremu šalše su 2 kg rajčice, 2 luka, 3 češnja češnjaka, 3 velike žlice maslinovog ulja, sol, papar, pola žličice šećera i svježi bosiljak.

ŠUMSKO UTOČIŠTEU blizini Zagreba, usred guste šume, kriju se ove bajkovite kućice u kojima možete odmoriti i uživati u potpunom miru i tišini
Nastavi čitati

POSTUPAK PRIPREME

  • Napravite na donjem dijelu svake rajčice (suprotnoj strani od peteljke) znak X, odnosno zarežite kožicu u svakom smjeru, pazeći pritom da ne uđete nožem preduboko u meso ploda. Potopite zarezane rajčice u kipuću vodu na desetak sekundi, pa ih prebacite u hladnu.
  • Sad ćete jednostavno na dijelu gdje ste ju zarezali skinuti kožicu i ostat će vam glatki plod u ruci. Uklonite vodenasti dio sa sjemenkama i nasjeckajte rajčice na kockice. Ako želite, to možete napraviti i u sjeckalici ili blenderu.
  • Ugrijte maslinovo ulje pa njemu prodinstajte sitno sjeckani luk i češnjak. Nakon 7,8 minuta dodajte rajčicu i dobro izmiješajte. Kuhajte otklopljeno, uz miješanje, na laganoj vatri što duže, najmanje sat vremena, ali možete i duže. Što je veća količina, produžavajte vrijeme kuhanja.
  • Posolite i popaprite i dodajte pola žličice šećera koji će „ubiti” kiselinu samih rajčica. Kad je jelo potpuno gotovo dodajte mu usitnjeni svježi bosiljak.
  • Poslužite s tjesteninom i dodajte drugim povrtnim, ribljim ili mesnim jelima. Ako napravite veću količinu možete ju i zamrznuti i tako čuvati do četiri mjeseca.
View this post on Instagram

A post shared by Zeljkini kolaci 0606 (@slastice_kuhanje_by_zeljka)

Aktualno

Pročitajte još