impresivno zdanje
OMILJENI PRILOG
Restani krumpir idealan je prilog za jesenske dane, a mi imamo savršen recept uz koji će uvijek ispasti fantastično
U jesenskim, a pogotovo hladnim zimskim danima ništa ne paše bolje od konkretnih, zasitnih jela čije se recepture ne mijenjaju već stoljećima. Uostalom, zašto eksperimentirati kad je klasika toliko ukusna i u tim jelima baš svi uživaju! Jedan od omiljenih priloga u ovo doba godine je kombinacija restanog krumpira i kiselog kupusa, koja savršeno ide uz domaće kobasice, krvavice ili neodoljivi buncek. Ako se pitate kako pripremiti savršeni restani krumpir i kiselo zelje, u nastavku donosimo provjeren recept i savjete za pripremu.
KRUMPIR JE OMILJENA NAMIRNICA KOJA JE SPASILA EUROPU OD GLADI
Krumpir je svestrana i mnogima omiljena namirnica koja je u Europu stigla tek prije nekoliko stotina godina i svojedobno ju je doslovno spasila od gladi! U hrvatskim se kućanstvima konzumira redovito, pečeno meso nezamislivo je bez slasnih krumpira, kuhan se često poslužuje uz ribu, pire krumpir prilog je kojeg klinci obožavaju od najranije dobi, a popularnost pomfrita ne treba posebno naglašavati. Uz to, krumpir je povoljna, zasitna i svima lako dostupna namirnica.
RESTANI KRUMPIR I KISELI KUPUS OMILJENA SU JESENSKO-ZIMSKA KOMBINACIJA
Restani krumpir jede se u cijelog Hrvatskoj, a najpopularniji je u Zagorju i na sjeveru zemlje. Kombinira dvije naizgled jednostavne namirnice, krumpir i luk, od kojih nastaje fantastičan spoj pun okusa. Najbolje će ispasti ako nabavite fine, domaće krumpire, a u ovom jelu bolje će funkcionirati stari od mladog. Ako želite, jelu za dodatni okus možete dodati i komadiće prepržene slanine. Uz restani krumpir zimi je često dinstano kiselo zelje, odnosno kiseli kupus. Njegova je priprema jako jednostavna. Kušajte sirovi kupus kako bi procijenili koliko je slan i kiseo (ako ne volite previše kiseline može ga i proprati), te tome kasnije prilagodite pripremljene začine.
RECEPT ZA RESTANI KRUMPIR I KISELI KUPUS
Za pripremu priloga za 4 osobe bit će vam potrebno:
Za restani krumpir:
- 1 kg krumpira
- 1 dcl ulja ili žlica svinjske masti
- 1 veća glavica luka
- sol, papar
- 50 grama slanine narezane na kockice
Za dinstano zelje:
- 500 g ribanog kiselog kupusa
- 1 glavica luka
- 1 dcl ulja ili žlica svinjske masti
- 2 režnja češnjaka
- list lovora
- papar, crvena paprika
- sol po potrebi
POSTUPAK PRIPREME RESTANOG KRUMPIRA
- Krumpire ogulite, prepolovite i stavite kuhati u slanu vodu. Dok se kuha, narežite luk na sitne komadiće.
- Čačkalicom provjerite je li krumpir sasvim skuhan, procijedite vodu i narežite svaki na ploške.
- Na ulju ili svinjskoj masti dinstajte luk dok sasvim ne omekša. Nemojte ubrzavati ovaj korak jer ako ostane “živ” i tvrd upropastit će jelo.
- Na omekšali luk smanjite vatru, ubacite kuhani krumpir i sve dobro izmiješajte. Posolite i poparite, te dodajte po želji svježeg peršina. Pržite sve zajedno još nekoliko minuta uz miješanje.
- Dok miješate krumpir pojedini komadi će vam se raspadati: nema veze, ideja je da se sve sjedini i da se okusi povežu.
- Ako koristite prepečenu slaninu, prepržite kockice na posebnoj tavi pa ih, zajedno s masnoćom koju su pustile, prelijte preko gotovih krumpira.
KAKO PRIPREMITI DINSTANI KISELI KUPUS
- Na posebnoj tavi ugrijte ulje ili svinjsku mast, pa na masnoći dinstajte sitno nasjeckani luk. Nakon par minuta dodajte mu i sitno sjeckani češnjak.
- Na luk dodajte ribani kiseli kupus i sve izmiješajte. Podlijte s malo vode.
- Dodajte lovorov list, začinite paprom i crvenom paprikom i kuhajte sve jedno pola sata povremeno podlijevajući s vodom, dok kupus ne omekša.