Autentična mediteranska arhitektura, originalne kamene kuće koje odišu starim vremenima, prekrasne nijanse plave i zelene boje, opojni mirisi cvijeća i raskošni grmovi lavande, najljepši zalasci sunca, netaknuta priroda… Sve je to Hvar, najsunčaniji hrvatski otok koji je nebrojeno puta okrunjen titulom najljepšeg i najatraktivnijeg otoka u Europi. Ako ga ovog tjedna odlučite posjetiti, imat ćete priliku sudjelovati u tradicionalnoj procesiji ”Za križen” koja će vas doslovno povesti na putovanje kroz vrijeme. U noći s Velikog četvrtka na Veliki petak iz Vrboske, Jelse, Pitva, Vrisnika, Vrbanja i Svirča kreće povorka vjernika, tradicijski običaj koji za Hvarane znači više od života, a pobožno se štuje već pet stoljeća.
PROCESIJA ZA KRIŽEN ODVIJA SE VEĆ 500 GODINA U NOĆI S VELIKOG ČETVRTKA NA VELIKI PETAK
Ovaj jedinstveni obred predstavlja izraz vjerskog i kulturnog identiteta stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara, a njegovi korijeni mogu se pratiti unatrag pet stoljeća. U noći s Velikog četvrtka na Veliki petak istovremeno iz šest župskih crkava u 22 sata kreću ophodi predvođeni križonošom koji hrabro nosi križ težak do 18 kilograma, u znak molbe ili zahvalnosti, kao vlastiti ili obiteljski zavjet, navodi Turistička zajednica Jelse na svojim službenim web stranicama. Prate ga izabrani članovi u bratimskim tunikama, zajedno s mnoštvom vjernika i hodočasnika, koji se zaustavljaju u mnogim crkvama i kapelicama duž puta.
Procesija je iznimna po svom trajanju, tijekom koje se u osam sati hoda prelazi čak 25 kilometara. Pripremu i provedbu ove svečanosti vode bratovštine, zajednice hvarskih vjernika čiji je život i povijest duboko oblikovan križem. Okosnica same procesije je Gospin plač, osmerački pasionski tekst iz 15. stoljeća, koji se izvodi u formi glazbenog dijaloga od strane izabranih pjevača, poznatih kao kantaduri. Osim što nosi snažno vjersko značenje, procesija oduševljava svojom slikovitošću zbog ferala i svijeća koji stvaraju poseban ugođaj.
PROCESIJA JE UVRŠTENA NA UNESCO-VU LISTU NEMATERIJALNE KULTURNE BAŠTINE
Zbog svog značaja, tradicije i kontinuiteta, procesija Za križen uvrštena je na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine. Kako kažu sami mještani, najdojmljiviji dio odvija se u cik zore, pred cijelim pukom, kada se posljednjih pedesetak metara ispred same crkve križonoša zatrči i u svojevrsnom “klimaksu” na koljenima završi svoj dugi križni put.
Procesija se svake godine održava bez obzira na kišu ili vjetar. Iako vremenske prilike mogu utjecati na broj sudionika, one ne određuju hoće li se procesija održati ili ne. “Za Križen” se na Hvaru nije išlo jedino ratne 1944. godine. Ipak, otočani su je u suradnji sa zapovjedništvom izbjegličkog logora organizirali u afričkom El Shattu, gdje ih je, prema nekim procjenama, bilo oko 3000.
JEDINSTVENO DUHOVNO PUTOVANJE I NOĆNI OBILAZAK UNUTRAŠNJOSTI HVARA
U procesiji sudjeluju mnogi hodočasnici, uključujući čak i djecu. Stariji koji ne mogu hodati obično dočekuju druge hodočasnike u svojoj crkvi: poljube križ, čestitaju križonoši te se pridruže molitvi. Sudjelovanje u procesiji posjetiteljima omogućuje jedinstveno duhovno putovanje i pruža priliku za noćni obilazak šest slikovitih mjesta i središnjeg dijela najsunčanijeg hrvatskog otoka.