Država Trinidad i Tobago nalazi se u južnom dijelu Karipskog mora, blizu obale Venezuele, i jedna je od najbogatijih karipskih zemalja. Sastoji se od dva otoka, Trinidada i Tobaga, a poznata je po prekrasnoj arhitekturi, rajskim plažama i zaljevima, prirodnim fenomenima i velikim kolonijama ptica. Zemlju naseljavaju uglavnom stanovnici afričkog i indijskog podrijetla, koji kao službeni jezik koriste engleski, ali i karakterističan kreolski engleski koji lokalci zovu “Trini”. U nastavku saznajte koje neobične izreke u Trinidadu i Tobagu koriste stanovnici!
Nađete li se jednom u Trinidadu i Tobagu mogli biste teško razumjeti lokalce kad pričaju međusobno, čak i ako znate engleski. Trini govornici imaju običaj skraćivati rečenice izbacivanjem suvišnih riječi, a uz to pričaju i jako, jako brzo. Kao i u svakom jeziku, i Trini ima svoj sleng, a stanovništvo koristi i mnogo izreka koje zabavljaju svakog tko ih čuje. Izdvojili smo nekoliko najzabavnijih, neke od njih možda ćete odmah početi i sami koristiti!
STANOVNICI JAKO VOLE JESTI, PA SU BROJNE IZREKE O HRANI ILI SPOMINJU NAMIRNICE
Mnoge od zabavnih izreka odnose se na hranu jer stanovnici Trinidada i Tobaga zaista vole jesti. Pa tako kažu “bolje da te boli trbuh nego da baciš dobru hranu”. I ljubavnu izreku uspjeli su povezati s hranom: “Svaki kruh ima svoj sir”. To bi značilo da će svatko jednom naći svoju srodnu dušu. “Ne vodi ljubav na prazan želudac” kaže pak izreka koja upozorava kako treba biti financijski stabilan prije ulaska u ozbiljnu vezu ili brak. Izreka “smanjio se kao špinat” odnosi se pak na ljude koji se nakon eksplozivne reakcije i vikanja smiruju i povlače iz rasprave.
MAJMUNI I ŽOHARI KAO METAFORA U IZREKAMA O MEĐULJUDSKIM ODNOSIMA
Velik broj izreka odnosi se na ljudske odnose i upozoravaju da treba paziti na loše ljude oko nas. “Svi se zubi smiju” govori se za ljude koji se prave prijateljski raspoloženi, iako zapravo nemaju dobre namjere. “Žohar nema što raditi na kokošjoj zabavi” kaže se kad netko želi ići tamo gdje nije pozvan i dobrodošao. “Što se više majmun popne, to mu se više vidi guzica”. Ovo je izreka uglavnom jasna: što se netko više uspinje na društvenoj ljestvici, njegovo ponašanje pokazuje kakav je zapravo.
“Majmuni znaju na koje se drvo popeti” reći će u ovoj zemlju kad žele upozoriti da zlonamjerni ljudi dobro znaju kime mogu manipulirati i koga mogu iskoristiti.
KAD SUSJEDU GORI KUĆA, SMOČI SVOJU: EVO ŠTO JOŠ KAŽU O VEZAMA I MEĐULJUDSKIM ODNOSIMA
Kad se radi o vezama i svakodnevnom ponašanju, na ovom otoku također imaju što za reći. Pa tako izreka “kad susjedu gori kuća, smoči svoju” upozorava da ne treba misliti da ti se neće dogoditi nešto što se dogodilo nekom drugom. “Ne igraj se ako ne možeš podnijeti pobjedu” glasio bi, vrlo slobodan, prijevod izreke koja se odnosi na to da se ne treba upuštati u nešto ako ne možemo podnijeti posljedice i kritiku koja s tim dolazi.
Na ovim otocima stanovnici kažu “preuzmi odgovornost prije nego odgovornost preuzme tebe”, kako bi upozorili da treba priznati kad nešto napraviš krivo jer će te i tako jednom otkriti.
KAD IM NETKO ZAKLONI POGLED PITAJU “JELI TI TATA BIO STAKLAR”, BAŠ KAO I U HRVATSKOJ
S obzirom na to da je Trini engleski poput iskrivljene verzije engleskog kojeg znamo i učimo, neke je izreke gotovo nemoguće doslovno prevesti. Na popisu neobičnih našla se tako i izreka “Crapaud smoke yuh pipe” što bi značilo “kad Kermitov ujak puši tvoju lulu, znaš da si u nevolji”.
Imaju i sličnu izreku poput nas u Hrvatskoj kad im netko blokira pogled na televizor, utakmicu ili nešto treće: “je li ti tata bio staklar?” Zanimljiva je i izreka “Nisam bio pozvan na vjenčanje, pa me ne zovi ni na sprovod”, koja se koristi kad nam se netko javlja samo kad ima problema, a ne i kad im je u životu dobro. A oni koji često kasne redovito će se ispričati riječima: svako je vrijeme Trinidad vrijeme!