'Tekući pilav'
Kultura i Život
Upoznajte obitelj koja uživa u životu i zajedno istražuje svijet: “Na svakoj se destinaciji iznova zaljubljujemo u ovaj divni planet”
Postoje ljudi koji su strastveni zaljubljenici u život i sve ono lijepo što on nudi… On, ali i njegova obitelj, definitivno su jedni od tih, a njihova životna energija doslovno je zarazna. Na sreću, ono što vide i dožive ne čuvaju samo za sebe, već dijele i s drugima, na jednom Instagram računu pod imenom @gglusac. Prelijepi je to fotografski i putnički svijet Gordana, Danijele i njihova sina u kojem ono što su sami iskusili i vidjeli vlastitim očima dijele s oko 10 tisuća pratitelja i vode ih u najrazličitije dijelove svijeta te omogućavaju da i oni sami postanu dio avanture. Jedva smo čekali vidjeti kakve sve priče imaju za podijeliti s nama. I, očekivano, nisu razočarali.
OBITELJ KOJA VOLI UŽIVATI U ŽIVOTU
„Mi smo obitelj koja voli guštati u životu, iskoristiti svaki trenutak da radimo stvari koje nas čine sretnima, obožavamo putovanja, istraživanje nepoznatog, upoznavati razne kulture, običaje i ljude, fino papati, kušati dobra vina i tulumariti, pročitati dobru knjigu, pogledati film i poslušati pjesme na kojima smo odrasli, ali i popratiti nove trendove…“, uvodi nas u svijet svoje obitelji Gordan, poznat i pod nadimkom Gigi.
Za njega je sve krenulo još dok je bio dijete. Bio je, govori, zaljubljenik u povijest i geografsku pozadinu povijesti i maštao kako će uživo vidjeti ostavštine starih civilizacija poput Mikene i Sparte, da će istraživački njuškati unutar piramida u Gizi ili se penjati po ruševinama Maja ili Angkor Wata. A onda se dogodio medeni mjesec koji je suprugu Danijelu i njega, kaže nam, izuo iz cipela.
MEDENI MJESEC NA KUBI KAO ROĐENJE LJUBAVI PREMA PUTOVANJIMA
„Izabrali smo Kubu koja u to vrijeme nije bila skupa pa smo si ju mogli priuštiti. Kakvo divno putovanje. Susretljivi i topli ljudi, fenomenalna glazba koju i danas obožavamo, uzbudljiv ples kojeg Kubanci žive, kokteli, cigare, nevjerojatni oldtimeri, tirkizno toplo more, čari starih ulica Havane s kultnim mjestima, Che na svakom uglu, zaljevi s političkim pozadinama, Hemingway, nezaboravan Cabaret Tropicana, zeleni krajolici Trinidada i Pinar del Ria… Tako je sve krenulo. Ljubav prema putovanjima se rodila i ono najbitnije, oboje smo uživali u tome. Naravno, uvijek se tu našlo i prostora za mjesta iz mojih maštanja u djetinjstvu“, govori Gordan.
STALO IM JE DA TEMELJITO OBIĐU SVAKU DESTINACIJU KOJU POSJETE
Putovanja ih relaksiraju i pune im baterije. Kroz njih, objašnjava, odbacuju predrasude i stereotipe te se svaki put iznova zaljubljuju u planet. A destinacija nikad dosta. „Ne brojimo ih da ne ‘padnemo u bed’ kako još ništa nismo vidjeli, a već nam je pola stoljeća prošlo“, šali se Gigi. No, odmah dodaje, kako se upravo zato i pobrinu da temeljito obiđu svaku od onih koje posjete. Život je, kaže, kratak, a destinacija je milijardu pa su svjesni da će teško uhvatiti vremena da se nanovo negdje vrate.
TRUDE SE JEDNOM GODIŠNJE OTIĆI NA VEĆE PUTOVANJE
Trude se da jednom godišnje odu na neko veće putovanje. Ako to nije moguće, onda na neka dva manja, no u konačnici su sretni samo da negdje odu. „Razni su prioriteti odabira, nekad je to samo financijska ili vremenski ograničavajuća komponenta, nekad je to destinacija za koju mislimo da bi se mogla promijeniti, recimo štosno je bilo vidjeti Kubu dok je još Fidel Castro bio predsjednik ili hajmo na Maldive dok još nisu potonuli. Nekad hvatamo točno određeni događaj kao, na primjer, sakuru u Japanu ili pak ćaskanje s entuzijastima velikih brzina na kotačima uz buku Boneville speed weeka“, govori.
OD GLAVNIH ATRAKCIJA DO ‘BROJANJA DANA’ I POSEBITOSTI
Proces pripreme za put je metodičan i detaljan. „Planiranje obično započnemo popisom glavnih atrakcija koje nezaobilazno želimo vidjeti ili doživjeti u nekoj zemlji. Nakon toga ide provjera što bi to značilo u broju dana, mogućim vrstama transporta od lokacije do lokacije te odabirom lokacija za spavanja. Za spavanje biramo razne hotele i privatne smještaje, a nastojimo uključiti i neku posebitost, na primjer noćenje na Baliju u kući napravljenoj od bambusa ili spavanje u sojenicama na Inle jezeru.
Slijedi detaljnije planiranje za svaki dan gdje planiramo što je glavna atrakcija za taj dan. To može biti posjet nekoj građevini (npr. posjetiti lokaciju snimanja filma Tomb Raider u Ta Prohm hramu u Kambodži ili zaviriti u centar Keopsove piramide u Egiptu).
Zatim istraživanje prirodnih ljepota (poput hikea kroz vodu u Zion Narrows kanjonu u SAD-u), nekog posebnog restorana (recimo restoran Grotta Palazzese u Italiji koji je smješten u jednoj špilji), isprobavanje nekog jela karakterističnog za područje koje posjećujemo (npr. probati pržene skakavce u Meksiku ili sireve intenzivnog mirisa u Francuskoj), neki događaj (npr. jesti hot dog na bejzbol utakmici, promatrati povorku na Esala Perahera festivalu u Šri Lanki, plesati s Indijancima na Pow Wow okupljanju ili se diviti vještinama rodeo kauboja)“, pobraja Gigi.
VODIČ U MALOM ZA PUTOVANJE PO JAPANU
A onda se dotaknuo konkretnog primjera, Japana, i dao nam ni manje ni više nego jedan cijeli mini vodič koji smo poželjeli spremiti za ubuduće, da se nađe kad nas put nanese u Japan pa da samo križamo stavke s popisa. „Recimo, nije nam dovoljno samo prošetati Japanom, već želimo popiti matcha čaj s gejšama, navijati za svog favorita u borbi sumo boraca, družiti se s cosplayer likovima u Harajuku, jesti bakine specijalitete u idiličnom dalekom selu Ainokuri, posjetiti poznatu veliku tržnicu tune, hodati u Shibuyi preko najprometnijeg raskršća na svijetu, diviti se planini Fiji, kao i sakuri s lokalcima u prekrasnom Shinjuku parku.
Zatim, želimo se voziti super brzim vlakovima Shinkansen, posjetiti razne prekrasne hramove, odati počast žrtvama Hiroshime i složiti poneki origami, čekati u redovima pred restoranima, kušati sve moguće sirove i nesirove specijalitete Japana, guštati po izakayama, isprobavati automatizirane fast food restorane, slušati priče o samurajima i bušidu, spavati u samostanu na futonu u sobama sa zidovima od drvenih letvica i papira, plesati sa stotinama obožavatelja Elvisa, koji je u Japanu i dalje ‘The King’.
Svakako vrijedi obaviti shopping u luksuznom kvartu Ginza, skrivati se u nestvarnim bambusovim šumama, učiti slagati ikebane i gledati kako se uzgajaju bonsai, proći kroz tisuće torii vrata, posjetiti karate školu s karate kid trakicama na glavi, nadati se good fortuneima u svetištima, diviti se karesansui vrtovima i još stotine drugih romantičnih i ponekad luckastih aktivnosti…“, navodi Gigi.
PRIPREME ZA PUT TRAJU SVAKI DAN, MALO PO MALO
Pripreme traju, nastavlja dalje, svaki dan, po malo. Što destinacija više može ponuditi to i istraživanje dulje traje. „Na svu sreću, danas imamo internet pa se može brže doći do zanimljivih informacija bitnih za planiranje putovanje, a i aplikacije poput booking.com-a uvelike pomažu da se smještaji rezerviraju. Ako to napravite godinu dana prije, dobit ćete često early bird cijenu. I korona je pozitivno utjecala na cijene smještaja, tako da smo recimo luksuzne hotele Balija rezervirali za siću u vrijeme dok je Bali bio zatvoren za turiste. Hotele koje si, iskreno, inače nikad ne bismo mogli priuštiti“, odaje Gordan i neki od aduta iz rukava.
USPIJU IZREALIZIRATI 95 POSTO ZACRTANIH CILJEVA ZA PUT
Svijetom putuju sami, bez posredstva agencija, no to, kaže, ne mora uvijek biti pravilo. „Recimo, 2009. godine smo koristili usluge agencije kad smo obilazili tada zatvoren i još relativno turistički nerazvijen Mianmar, kako bismo posjetili Bagan, Inle i Mandalay, koji su nas ostavili bez daha“, govori. No, kad putuju sami bitno im je da sve unaprijed isplaniraju. „I onako iz iskustva više od 95 posto uspijemo realizirati. S druge strane, uvijek ima i neplaniranih trenutaka za sjećanje, recimo u Indoneziji smo slučajno naletjeli na zabranjene borbe pijetlova kao iz Steven Seagal filmova“, objašnjava.
IZRAĐUJU I POSEBNE FOTOGRAFSKE ALBUME POSVEĆENE PUTOVANJIMA
U nekom su trenutku otkrili, kaže, i fotoalbume i počeli ih slagati. „Sviđa nam se što uz fotografije možemo dodati i tekst kojeg je, vjerujte, nakon puno godina super pročitati jer dodatno opiše neki trenutak vezan uz tu fotografiju. A da ne kažem da se fotoalbumi mogu lijepo uklopiti na nekoj polici te da mame poglede putnih entuzijasta koji ih guštaju prelistati. A i bakama i djedovima je to blizak način upijanja dogodovština voljene djece i unuka… No, fotografija s putovanja je svaki put sve više i više pa izrada albuma sve dulje traje. Tako da ih imam još nekoliko na čekanju“, objašnjava Gigi.
Što se tiče društvenih mreža, fotografije s putovanja prvo je objavljivao na Facebooku, no onda ga je privukla ideja Instagrama kao foto i video platforme. „S obzirom na to da na putovanjima volim fotografijom uhvatiti trenutke, na koje se život u konačnici i svodi, smatrao sam da ih je zgodno i podijeliti u nadi da ću dati inspiraciju i drugima. Instagram mi je nekako za to i nema me nigdje drugdje. Fotke često biramo zajedno. A kako smo često sramežljivi, rjeđe stavljam nas, a više ono oko nas.
Također, nekad sam slikao fotoaparatom, a sad isključivo mobitelom. A i nisam profesionalac, već fotkam iz amaterizma. Stavljamo ono što nas se dojmilo, a moram priznati da dosta fotki ne stavljam u real timeu već naknadno uz hashtag #tb kao throwback“, objašnjava nam.
ON FOTOGRAFIRA I PROVODI ZACRTANO, ONA PLANIRA
A kako su se podijelili u tom svom, sasvim posebnom putničkom svijetu? Gigi se većinom brine za hvatanje trenutaka i provođenje zacrtanog, dok je Danijela zadužena za pripremu putovanja. Zadnje putovanje na kojem su bili bio je obilazak juga Italije – autom su obišli Apuliju, Basilicatu, Kalabriju i Siciliju. “To je bilo hedonističko guštanje u top vinima i ukusnoj hrani, hotelima s dobrim lokacijama prilikom obilazaka prekrasnih čarobnih gradova poput Matere, Alberobella ili Taormine, no i u kupanju po raznim plažama južne Italije”, prisjetio se. A gdje će iduće, zanimalo nas je isto tako. Potencijalni su kandidati, kaže, Namibija i Bocvana ili kružno putovanje po Kini.
NAJVEĆI IM JE GUŠT PUTOVATI OBITELJSKI SA SINOM
Većinom putuju obiteljski, sa sinom. „Gušt nam je obiteljsko putovanje. Nas troje. Kad netko mora otputovati sam, nije nam to to jer nas smeta što nećemo dijeliti zajedničke osjećaje i sjećanja s tog putovanja. Možda zvuči čudno, ali tako je. Sin je već od malih nogu krenuo s nama po svijetu. Sad je već napunio 18, a mi ga još uvijek uspijemo motivirati tako da u dijelove puta uplaniramo i njegove želje. Nekad su to bili posjeti zabavnim parkovima, dok su to danas neke njemu atraktivne lokacije poput kultnih mjesta ili događanja kao što je, na primjer, utrka Formule 1.
Tako smo recimo ukomponirali Imolu s Toscanom, Cinque Terre i San Marinom. Uh, mogu reći da je Formula 1 skup sport, no i to smo doživjeli, zvuk tih bolida i usijanu atmosferu na Ferrari tribinama uz prelet talijanskih tricolori zračnih snaga, na pisti na kojoj je brazilska legenda Ayrton Senna nastradao 1994. godine“, prisjeća se, a daje i odličan trik.
Otkriva kako kod motivacije djeteta za putovanje pomaže i tzv. loženje prije samog putovanja. „Prije putovanja po američkoj zapadnoj obali pogledali smo film s Clint Eastwoodom, Bijeg iz Alcatraza. Da samo vidite koje je to bilo iščekivanje i oduševljenje kad smo ga doveli na otok. Pola dana je obilazio svaki kutak zatvora uz proživljavanje svakog dijela filma. A moram reći da ni meni nije bilo loše“, kaže Gordan.