Kvizovi
Kultura i Život
U ovih je 10 svjetskih zemalja najbolji život za žene koje se žele obrazovati, raditi i baviti politikom
Svjetski ekonomski forum (WEF) nedavno je objavio svoje Globalno izvješće o stanju rodne ravnopravnosti za 2023. godinu. Iako nijedna od ukupno 146 analiziranih zemalja još uvijek nije postigla potpunu rodnu ravnopravnost, skandinavske zemlje tradicionalno zauzimaju vodeće pozicije na ljestvici. Izvješće koje je objavljeno u lipnju proučavalo je rodnu ravnopravnost u četiri različite kategorije: ekonomske prilike i mogućnosti, obrazovno postignuće, zdravlje i politička afirmacija. Na listi je i Hrvatska, koja se nije baš proslavila rezultatima: zauzela je 55. mjesto. Prema WEF-u, podaci su prikupljeni koristeći najnovije statistike međunarodnih organizacija i ankete. Ovo su najbolje zemlje za život žena u 2023. godini!
10. BELGIJA
Na desetom mjestu najpovoljnijih zemalja za život žena nalazi se Belgija, koja je postigla značajnih 79,6% ukupne rodne ravnopravnosti, piše Business Insider. Belgija se posebno ističe u postizanju potpune ravnopravnosti spolova u području obrazovanja. No, njezin trud ne završava tamo. U političkoj areni, žene zauzimaju čak 42,7% mjesta u parlamentu, što svjedoči o ozbiljnom naporu zemlje u smanjenju rodne neravnoteže. Uspješan put Belgije prema postizanju ravnopravnosti spolova čini je izuzetno atraktivnom destinacijom za sve ambiciozne žene koje teže ostvariti svoje potencijale u svim sferama života.
9. LITVA
Prema najnovijem izvješću Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), Litva zauzima visoko deveto mjesto s impresivnih 80% rodne ravnopravnosti. Ova zemlja se može pohvaliti s ostvarenim napretkom u postizanju ravnopravnosti spolova, s izvanrednim rezultatima od čak 98,9% u području obrazovanja i zavidnih 98% u zdravstvu. Dodatno, vrijedno je naglasiti da Litva od 2020. godine na čelu svoje vlade ima ženu na poziciji premijera. Ovaj značajan događaj predstavlja važan korak prema ostvarivanju rodne ravnopravnosti u političkom okruženju, potvrđujući predanost Litve promicanju ženskih lidera i njihovih doprinosa društvu.
8. NAMIBIJA
Namibija se pozicionirala na osmom mjestu s iznimnih 80,2% rodne ravnopravnosti, čime je postala najviše rangirana sub-saharska afrička zemlja na ovom prestižnom popisu. Prema WEF-ovim nalazima, Namibija je ostvarila potpunu ravnopravnost spolova u područjima zdravlja i obrazovanja. Važno je napomenuti da Namibija od 2015. godine na čelu svoje vlade ima ženu na poziciji premijera, što jasno ukazuje na napredak prema rodnoj ravnopravnosti u sferi političke moći.
7. NIKARAGVA
Nikaragva je ostvarila značajnih 81,1% rodne ravnopravnosti i tako postala najbolje rangirana zemlja Latinske Amerike na ovom popisu. Iako je postigla ravnopravnost spolova u obrazovanju, Nikaragva zaostaje u pogledu ekonomske participacije i prilika za žene, gdje je dostigla samo 64% razine ravnopravnosti. Ovo pokazuje da, iako postoji napredak, još uvijek postoje izazovi koji trebaju biti prevladani kako bi se postigla potpuna ravnopravnost za žene u ekonomskom sektoru.
6. NJEMAČKA
Prema najnovijem izvješću Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), Njemačka je od prošle godine skočila za čak četiri pozicije i došla na šesto mjesto u ovogodišnjem izvješću. Postigla je ravnopravnost od 81,5 posto. Ovaj značajan napredak većim dijelom proizlazi iz povećanja broja žena koje su zauzele parlamentarne i ministarske pozicije. Dodatno, izvješće potvrđuje da je Njemačka postigla ravnopravnost spolova na svim razinama obrazovanja, osim u srednjim školama. Ovaj uspjeh jasno odražava posvećenost Njemačke postizanju ravnopravnosti, kako u obrazovanju tako i u političkoj sferi.
5. ŠVEDSKA
Kao i u prethodnom izvješću WEF-a, Švedska je zadržala 5. mjesto. Zemlja je postigla ravnopravnost od 81,5 posto te je ostvarila potpunu ravnopravnost spolova u pogledu obrazovanja. Ova skandinavska zemlja se tako ističe kao pozitivan primjer napretka prema rodnoj ravnopravnosti i kontinuirano održava svoj status među najboljim zemljama za žene u svijetu.
4. NOVI ZELAND
Na četvrtom mjestu nalazi se Novi Zeland, koji je postigao ravnopravnost od 85,6%. Kad je riječ o ravnopravnosti u političkoj areni, zemlja je imala ženu na čelu države tijekom 16 od posljednjih 50 godina. Međutim, iako su postignuti značajni koraci, i dalje postoji rodni jaz od 12,5% u polju sudjelovanja muškaraca i žena na tržištu rada.
3. FINSKA
Finska se nalazi na trećem mjestu s indeksom rodne ravnopravnosti od 86,3% u 2023. godini, što je povećanje od 0,3% u odnosu na prethodnu godinu. Iako je Finska postigla značajan napredak po pitanju rodne ravnopravnosti, važno je istaknuti jedan zabrinjavajući trend. Očekivano trajanje života žena u zemlji smanjilo se za gotovo 1,5 godina od 2006. godine. Ovaj pad u životnoj dobi žena ukazuje na potrebu za dodatnim naporima u očuvanju i unaprjeđenju zdravlja žena u toj zemlji, kako bi se očuvali i poboljšali postignuti standardi ravnopravnosti.
2. NORVEŠKA
Norveška je ostvarila iznimno visok indeks rodne ravnopravnosti od 87,9% i napredovala je za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu. Veći dio poboljšanja odnosi se na političku dimenziju. Naime, žene danas zauzimaju 50% ministarskih pozicija i 46,2% mjesta u parlamentu. Također, i u ovoj skandinavskoj zemlji se smanjilo očekivano trajanje života žena za 2,7 godina u odnosu na istraživanje iz 2020. godine. Unatoč impresivnom napretku u drugim aspektima rodne ravnopravnosti, ovaj pad u očekivanoj životnoj dobi žena ističe potrebu za daljnjim istraživanjem i naporima kako bi se razumjeli uzroci i pronašle strategije za poboljšanje zdravlja žena u Norveškoj.
1. ISLAND
Sa stopom rodne ravnopravnosti od 91,2 posto, Island se ponosi titulom prvaka već četrnaest godina zaredom. Osim toga, Island je jedina zemlja koja je postigla ravnopravnost od preko 90 posto. Kada je riječ o politici, ova zemlja ima ženu na poziciji premijera od 2017. godine. Nadalje, više od 40 posto ministarskih i parlamentarnih pozicija u zemlji zauzimaju žene. Što se tiče obrazovanja, Island gotovo potpuno ostvaruje ravnopravnost s impresivnih 99,1 posto. Ovaj izvanredan uspjeh Islanda služi kao izvor inspiracije i uzor mnogim drugim zemljama diljem svijeta koje teže postizanju visokih standarda po pitanju rodne ravnopravnosti.