Atlantska cesta. Već i samo ime dobro zvuči, nekako obećava čuda. A još kad je se smjesti u Norvešku, poznatu po brojnim prirodnim ljepotama, pred nama je doista prava poslastica. Naime, vodimo vas na ‘vožnju’ jednom od najljepših cesta na svijetu, svojedobno prozvanu mjestom za najljepši svjetski road trip. Cestu koja toliko dobro izgleda da je čak ‘glumila’ i u James Bondu, u filmu ‘No time to die’! Originalnim imenom Atlanterhavsvegen, ona, kažu neki, predstavlja jednu od najsvjetlijih točaka putovanja u Norvešku.
ATLANTSKA CESTA SAMO JE DIONICA MNOGO DUŽE CESTE BROJ 64
Svjetski poznata Atlantska cesta u biti je ime nadjenuto 8,3 kilometara dugačkoj dionici norveške ceste broj 64, koja spaja dva mala grada na zapadnoj obali Norveške po imenu Molde i Kristiansund. Sama slavna dionica, dakle Atlantska cesta, povezuje zapadni dio otoka Averøy s kopnom. Upućeni preporučuju pažnju svakako posvetiti i ostatku ceste i širem području, a ne samo njezinim najslavnijim kilometrima koji se probijaju kroz arhipelag. Naime, panoramski dio ceste 64 dugačak je čak 35 kilometara i proteže se od Kårvåga do Buda.
PREDIVNA ODMORIŠTA I VIDIKOVCI UZ SAMU CESTU
Atlantsku cesta često nazivaju ‘čudom modernog graditeljstva i inženjerstva’. Široka je 6,5 metara, prolazi i ‘naslanja’ se na niz otoka, otočića i hridi, a na njoj se nalazi i ukupno osam mostova. Isto tako, uz cestu su, na strateškim mjestima, izgrađena i odmorišta i vidikovci, dok se otoci kojima prolazi mogu pohvaliti i turističkom infrastrukturom, primjerice restoranima, klubovima za ronjenje i ribolov i smještajem. Među odmorištima posebno se ističe ono po imenu Eldhusøya, uz koje se veže 700 metara dugačka kružna šetnica s pogledom na ocean. Zanimljiv je i vidikovac Askevågen, koji vas ‘vodi u more’ dok vas njegovi stakleni paneli štite od valova. Taj vidikovac slovi kao omiljeno mjesto fotografa.
OPTIČKA VARKA RADI KOJE IZGLEDA KAO DA SE MOST STROVALJUJE U MORE
Najpoznatiji most na Atlantskoj cesti zove se Storseisundet. Dugačak je 260 metara i najduži od tamošnjih mostova, a često ga nazivaju ‘cestom koja ne vodi nigdje’. Naime, zbog njegovog neobičnog dizajna, kad mu se približavate, on iz određenog kuta odaje dojam naglog završetka ceste. Kao da se cesta strovaljuje direktno u more! Drugi most na koji valja obratiti pažnju je Myrbærholm, koji sa svake strane ima posebno ugrađene šetnice popularne među ribičima.
ATLANTSKOM CESTOM PROLAZI NORVEŠKA DRŽAVNA BICIKLISTIČKA RUTA 1
Zanimljivo, prema prvotnoj ideji Atlantska cesta je zapravo trebala biti željeznica, no od toga se ipak na kraju odustalo. Radovi su počeli 1983. godine, trajali su šest godina, a cestarina na njoj, kojom se gradnja djelomično financirala, ukinuta je 1999. godine. Norveška ju je uvrstila i na svoj popis norveških turističkih ruta. Za one koji preferiraju bicikl, dobro je znati da je Atlantska cesta dio norveške državne biciklističke rute broj 1. Ona se proteže uz cijelu norvešku obalu od Bergena do Nordkapp. Isto tako, dio je i paneuropske biciklističke rute EuroVelo 1.
OD RUSTIKALNOG SMJEŠTAJA I RIBLJIH RESTORANA DO PODVODNOG TUNELA I NEOBIČNIH UMJETNIČKIH DJELA
No, sama Atlantska cesta, tvrde upućeni, mnogo je više od kratke vožnje po njezinom najatraktivnijem dijelu. U široj okolici ima još niz stvari koje vrijedi istražiti. Primjerice, otok Håholmen i tamošnji rustikalni smještaj za posjetitelje, a do kojeg u jeku sezone možete doći brodom s odmorišta uz Atlantsku cestu na otoku Geitøya. Mimo najpopularnijeg dijela ceste, vrijedi istražiti i spomenuti Kristiansund, poznat po ribljim restoranima, mjesto koje predstavlja i “vrata” za Atlantic Ocean Tunnel, jedan od najdubljih podvodnih tunela na svijetu.
Povrh svega toga, tu su i ribarska naselja Sveggen te Bug, u kojem se nalazi tvrđava Ergan koja danas služi kao ratni memorijalni muzej, dok će vas u Vevangu dočekati neobična mramorna skulptura ‘Columna Transatlantica’, djelo umjetnika Jan Freuchena.