Mjesta

U ovaj pustinjski grad usred Sahare strancima je gotovo nemoguće ući, stanovnici žive izolirano po vjerskim načelima i bez moderne tehnologije

U Africi, u srcu Sahare, smjestila se oaza u pustinji koja je jedinstveni i zapadnjacima po mnogočemu neobičan grad. Beni Isguen je utvrđeni grad u oazi Mʾzab u Alžiru koji je ostao gotovo netaknut modernizacijom svijeta. Njegovih 6800 stanovnika živi strogo prema učenjima islamske vjere, a za posjetitelje imaju jako stroga pravila i ograničenja. Jedan je od pet gradova u dolini M’Zab i smatra se najočuvanijim te se našao i na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine.

El Hierro
DIVLJE LICE KANARAVulkanski otok koji se odbio prilagoditi turistima: krajolik je taman i dramatičan, podmorje bogato životom, a na cestama postoji samo jedan semafor
Nastavi čitati

DANAS SE ZAJEDNICA U GRADU UGLAVNOM SASTOJI OD TRGOVACA, POLJOPRIVREDNIKA I OBRTNIKA

Osim Beni Isguena, u dolini se nalaze još gradovi El Atteuf, Bou Noura, Melika i Ghardaïa. Svaki od njih ima džamiju koja dominira gradom, no Beni Isguen ima najjače utvrde koje okružuju grad i u njega je strancima najteže ući. Grad je osnovan u 14. stoljeću, a način na koji je osmišljen i danas fascinira.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli No Limit Ideas (@nolimitideas)

skrivena ljepotaNa jugu Hrvatske skriva se mjesto kao iz bajke, a rijetki su za njega čuli: sa svojih tridesetak kamenih kuća vjerni je čuvar tradicionalnog ribarskog načina života
Nastavi čitati

Vještine i tehničke sposobnosti toga vremena bile su izvanredne, što je vidljivo iz načina na koji su kontrolirali vodu i uzgoj stabala poput limuna, maslina, datulja, smokava i vinove loze. Danas se zajednica u gradu sastoji uglavnom od trgovaca i poljoprivrednika, a grad se smatra važnim dijelom kulturne baštine Alžira.

STANOVNICI NE NAPUŠTAJU GRAD KAKO BI SAČUVALI MORALNU ČISTOĆU

Beni Isguen danas je važan vjerski grad, u kojem se i dalje živi strogo prema islamskim načelima. Ime naselja znači “sinovi onih koji čuvaju vjeru”. Muškarci u gradu i dalje nose svoju tradicionalnu odjeću, a žene su potpuno prekrivene. Gradom upravlja “halka azzaba”, vjersko vijeće koje čini 12 muškaraca koji donose sve ključne odluke za zajednicu. Strancima nije jednostavno ući u grad, a stanovnici uglavnom ne napuštaju mjesto kako bi sačuvali moralnu čistoću. Postoji čak i stražarski toranj, nazvan Tour du Tafilet, kako bi se osiguralo da se ljudi pridržavaju ovih zabrana.

STRANCI MOGU POSJETITI GRAD SAMO S VODIČEM, UZ STROGA PRAVILA, U TOČNO ODREĐENO DOBA DANA, I NAPUSTITI GA PRIJE ZALASKA SUNCA

Beni Isguen je toliko konzervativan da stranci u njega mogu ući isključivo s ovlaštenim vodičem u točno određeno doba dana. Čak i ako to uspiju, bit će im strogo ograničeno koje dijelove smiju razgledati, a ne gleda se blagonaklono ni na fotografiranje. Natpisi na ulazu u grad upozoravaju posjetitelje da nije dozvoljeno uvođenje pasa, fotografiranje, a postoji i strogi kodeks odijevanja.

Ruke i noge moraju obavezno biti pokriveni, kratka odjeća je zabranjena. Strancima nije dopušteno ostati u gradu nakon zalaska sunca, a u cijelom mjestu ne postoji nikakva mogućnost smještaja. Nekad su se čak noću vrata grada zatvarala, što je u međuvremenu ukinuto, ali posjetitelji se i dalje moraju udaljiti čim krene sumrak.

OD MODERNIH STVARI, PRIHVATILI SU PUMPE ZA NAVODNJAVANJE I PLINSKA KUHALA

Oni koji ipak uspiju pronaći vodiča i posjetiti Beni Isguen navode da je riječ o jedinstvenom iskustvu. Obilazak njegovih uskih uličica, razgledavanje znamenitosti poput tornja, džamije i zidina daju uvid u život zajednice koja nema puno doticaja s vanjskim svijetom. Ako imaju sreće, turisti mogu dobiti i uvid u keramičke predmete te impresivne tepihe, nakit i brončane predmete po kojima je zajednica, skrivena iza debelih zidova, poznata. Nešto moderne tehnologije uspjelo se, ipak, probiti u zajednicu. Danas, primjerice, koriste motorne pumpe za navodnjavanje i plinska kuhala.

Aktualno

Pročitajte još