
Praznik rada u prirodi
Afrika vrvi jedinstvenim krajolicima, drevnom poviješću, zemljopisnim čudima i aktivnim avanturama. Njihove tropske plaže pariraju nekima od najljepših na svijetu, cijeli kontinent se može pohvaliti čistim azurnim morem, bijelim koraljnim pijeskom i obiljem mogućnosti za ljubitelje aktivnog odmora. Tu su i živahni gradovi, geološka čuda, brojne biljne i životinjske vrste kakve u Europi rijetko viđamo… No, kročiti u pojedine dijelove ovog slikovitog kontinenta iznimno je opasno, a jedno od njih je i Demokratska Republika Kongo koja je u posljednjih nekoliko dana dosjela u fokus javnosti zbog istrage o posvajanju djece. U nastavku donosimo nekoliko zanimljivosti i korisnih informacija o ovoj prekrasnoj državi u središnjoj Africi, koja je prekrivena ogromnim prašumama, isprekidana bujnim rijekama te impresivnim vulkanima.
Demokratska Republika Kongo druga je najveća država u Africi koja graniči s Angolom, Burundijem, Srednjoafričkom Republikom, Republikom Kongo, Ruandom, Južnim Sudanom, Tanzanijom, Ugandom i Zambijom. U njoj živi više od 200 etničkih skupina, a glavni grad, Kinshasa, nalazi se na rijeci Kongo nasuprot Brazzavillea, prijestolnice Republike Kongo. Dva su grada udaljena manje od 2 kilometra, što ih čini najbližim glavnim gradovima na svijetu. Rim i Vatikan su bliži, ali Vatikan prema UN-u ima status „države promatrača” i tehnički nema glavni grad, budući da je grad-država.
DR Kongo je stekla neovisnost od Belgije 1960. godine te je proživjela jedno od najtužnijih poglavlja u modernoj povijesti, pateći od brutalnog kolonijalnog izrabljivanja, autoritarnog ludila i onoga što je nazvano prvim „svjetskim ratom” u Africi, koji je konačno završio 2003. usponom političke dinastije Kabila. Cijelo njeno područje je bogato prirodnim resursima poput nafte, dijamanata, zlata i drugih plemenitih metala, no ipak više od polovice stanovništva živi u ekstremnom siromaštvu.
Istina je da je DRK duboko problematična zemlja. Počevši s dolaskom Europljana u kasnom 15. stoljeću i kolonizacijom koja je uslijedila 1885. od strane Belgije, opsežna pljačka bogatih prirodnih resursa, ropstvo i rat kvare njezinu povijest. Iako je 1950-ih DRK uživala u prosperitetnim godinama, zemlja se ponovno raspala nakon neovisnosti 1960. i nastavlja se suočavati s valovima nasilja i rata, koji su zaustavljeni golemom prisutnošću mirovnih snaga UN-a.
Zbog svih tih događanja DRK se još uvijek bori sa svojom reputacijom, a nerijetko je zovu „zemlja mraka”. Danas se suočava s velikim izazovima poput zaštite svog bogatog i raznolikog krajolika, spašavanja dragocjenog životinjskog svijeta i stvaranja prosperitetnije budućnosti za svoje ljude u kompliciranoj političkoj i gospodarskoj klimi.
Moguće je posjetiti dijelove DRK-a, a najsigurnija i najposjećenija područja zemlje su Nacionalni park Virunga, Goma, Bukavu te glavni grad Kinshasa. S obzirom na to da još uvijek postoje ozbiljne sigurnosne prijetnje za turiste, savjetuje se putovati s turističkim agencijama i vodičima koji će znati kako vas najbolje zaštititi.
Nevjerojatno, ali istinito, Pariz nije grad u kojem najveći broj ljudi priča francuskim jezikom. Ta titula pripada Kinshasi, prijestolnici Demokratske Republike Kongo. Ovaj grad nalazi se na vrhu ljestvice koja je objavljena u najnovijem izvješću „Demographia World Urban Areas”. Demografi i urbanisti diljem svijeta istraživanje su proveli na temelju izgrađenih urbanih područja u gradovima u kojima je francuski službeni jezik i ukupnog broja stanovnika.
Jedna od stvari koju su mještani naslijedili od belgijskog kolonijalnog razdoblja je golema sklonost prema majonezi koju jedu u baš svim svakodnevnim kombinacijama – uz meso, ribu, grašak, salatu… Gradovi Kinshasa, Lubumbashi, Goma i Bukavu nude razne restorane i međunarodnu kuhinju, od kongoanske do belgijske, a Kinshasa ima najveći izbor. Budući da zemlja ima veliku libanonsku populaciju, postoje izvrsni libanonski restorani po povoljnim cijenama.
Rijeka Kongo jedna je od najvećih svjetskih rijeka. Druga je najduža u Africi (rijeka Nil je prva) i šesta najduža na svijetu. Proteže se, u golemom luku, 4370 kilometara od izvora do ušća, dvaput prelazeći ekvator. Također je dom za oko 400 vrsta sisavaca, 1000 vrsta ptica i 700 vrsta riba. Neki od sisavaca uključuju slonove, gorile, čimpanze, leoparde, morske krave i lavove. Krstarenje će vas odvesti uzvodno od Mbandake do Kisanganija, zaustavljajući se u fascinantnim selima kakva rijetko viđamo u Europi.
Kongoanska divljina je zaista zadivljujuća. Svjedoči to i 6 nacionalnih parkova koji su pod zaštitom UNESCO-a. Najpoznatiji među njima je Virunga jer se u njemu nalaze neke od posljednjih pripadnika ugrožene vrste planinskih gorila, a ovdje ćete vidjeti i vulkan Nyiragongo.
Vulkan Nyiragongo je jedan od najaktivnijih na svijetu, s jezerom rastopljene lave u svom krateru. Noćne ekspedicije mogu vas odvesti na vrh visok 3470 metara. Četiri do šest sati uspona prolazi kroz četiri vegetacijske zone, a s vrha se pruža zadivljujući pogled na Gomu i okolni krajolik.
Fotografiranje je tehnički nezakonito u Demokratskoj Republici Kongo. Čak i uz dozvolu, posjetitelji nikada ne smiju fotografirati policijsko ili vojno osoblje, službene zgrade ili kolone vozila. Kongoanci se mogu jako uzrujati ako posjetitelji fotografiraju njih ili njihovu djecu bez dopuštenja.
Nažalost, danas je istočni dio zemlje vjerojatno najpoznatiji po svojim pobunjeničkim skupinama i sukobima. Ali prije 1990-ih, kada je bila uglavnom stabilna, regija je bila glavno turističko odredište. I Goma i Bukavu, glavni gradovi pokrajina Sjeverni i Južni Kivu, nalaze se na obalama jezera Kivu.
Okruženo planinama Virunga, područje oko Gome podsjeća na alpska jezera u Europi. U blizini su dva nacionalna parka, Virunga na sjeveru i Kahuzi-Biega izvan Bukavua, a oba je prepoznao UNESCO te ih je svrstao na ugledan popis zaštićene Svjetske baštine. Nacionalni park Virunga obuhvaća brojna staništa, od nizinskih ravnica do planina Rwenzori, koje dosežu visinu od 5 000 metara.
U DR Kongo ćete pronaći i najveću koncentraciju vodenkonja na svijetu. Nacionalni park Kahuzi Biega dom je jedne od posljednjih grupa istočnih nizinskih gorila. Politička nestabilnost, krivolov i nedostatak financiranja otežali su upravljanje parkom tijekom posljednja dva desetljeća, ali predana skupina kongoanskih čuvara i dalje daje sve od sebe da održavaju i sačuvaju fascinantnu prirodu.
[istaknuto]
[/istaknuto]
Praznik rada u prirodi
GRAD NA VODI
Kvizovi
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE
IZLET U BLIZINI ĐAKOVA
Oaza mira i ljepote