Mjesta

Fascinantna knjižnica stara 300 godina, koja je inspirirala tvorce filmova Ratovi zvijezda i Harry Potter, najimpresivnije je zdanje posvećeno knjigama na svijetu

Dugačka prostorija uređena u zagasitim, drvenim tonovima, sa zaobljenim krovom i policama koje se protežu od poda sve do visokog stropa… Nema sumnje, stara knjižnica na koledžu Trinity u Dublinu jedna je od najimpresivnijih na svijetu, a njezina najveća atrakcija je Dugačka soba (u originalu Long room). Ova je knjižnica, a posebno Dugačka soba, postala nezaobilazna turistička atrakcija irske prijestolnice, a poslužila je i kao inspiracija za kulise u nekoliko filmskih hitova.

SLAVNA DUGAČKA SOBA IZGRAĐENA JE U PRVOJ POLOVICI 18. STOLJEĆA

Trinity College osnovan je 1592. godine, a tada počinje i stvaranje knjižnice. Sama Dugačka soba izgrađena je između 1712. i 1732. godine. U vrijeme otvaranja imala je ravan, gipsani krov, a police s knjigama bile su samo na donjoj razini, s otvorenom galerijom. Fundus je najviše popunio nakon 1801. godine, kad je knjižnici dano pravo zahtijevati besplatni primjerak svake knjige objavljene u Velikoj Britaniji i Irskoj. Do 1850. police su bile gotovo popunjene, pa se krenulo u izgradnju bačvastog krova i podignuta je gornja razina za smještaj knjiga.

PROSTORIJA DUGA 65 METARA ČUVA OKO 200 TISUĆA NEPROCJENJIVIH KNJIGA

Dugačka soba stare knjižnice u Dublinu duga je gotovo 65 metara, a ispunjena je s oko 200.000 knjiga. Neke od njih imaju ogromnu vrijednost. Najznačajniji primjerak u knjižnici je Knjiga Kellsa, oslikani rukopis Evanđelja na latinskom jeziku. Rukopis je dobio ime po mjestu Kells, gdje se stoljećima nalazio u samostanu, a u Trinity je stigla 1661. godine. Knjižnici su svoje vrijedne zbirke ostavljali kroz povijest mnogi biskupi i kolekcionari, zbog čega je kroz stoljeća prikupila neka uistinu rijetka i vrijedna djela.

NEOTKRIVENI RAJOvaj čarobni otok s 3000 stanovnika turisti zaobilaze: ima predivne plaže, srednjovjekovni dvorac, nevjerojatnu prirodu i na njemu nikad nije gužva
Nastavi čitati

REDOVE KNJIGA “ČUVAJU” BISTE VELIKIH FILOZOFA I PISACA

Duž sobe proteže se prolaz, otvoren za javnost, “obrubljen” s bistama velikih filozofa i pisaca zapadnog svijeta, koji kao da čuvaju blago iza svojih leđa. Biste su se počele postavljati sredinom 18. stoljeća, a najljepšom se smatra ona pisca Jonathana Swifta, autora Guliverovih putovanja, koju je izradio francuski kipar Louis Francois Roubiliac. Jedno od “blaga” Dugačke sobe je i jedan od rijetkih preostalih primjeraka Proklamacije Republike Irske iz 1916., a izložena je i srednjovjekovna harfa Brian Boru, najstarija te vrste u Irskoj.

DRAMATIČAN IZGLED KNJIŽNICE POSLUŽIO JE KAO INSPIRACIJA ZA RATOVE ZVIJEZDA I HARRY POTTERA

Dugačka soba zbog svoje je ljepote i pomalo dramatičnog izgleda često korištena kao kulisa za snimanje filmova i serija. Najpoznatija je možda scena u filmu Ratovi zvijezda: Klonovi napadaju. U tom nastavku arhivi u hramu Jedija neodoljivo podsjećaju na dublinsku knjižnicu. No, interesantno je da scena nije tamo snimana, već je napravljena kompjuterski. To je rezultiralo kontroverzom jer dozvola za korištenje kadrova knjižnice nikad nije izdana. Mnogi povezuju Dugačku sobu i sa serijalom filmova o Harryju Potteru, no ni scene iz Hogwartsa nisu snimane u njoj, već je prekrasna građevina samo poslužila kao inspiracija.

SKRIVENI DRAGULJIOva nerazvikana mjesta u Hrvatskoj idealna su za vikend izlete i punjenje baterija za novi radni tjedan
Nastavi čitati
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Tucker & Marks (@tuckerandmarks)

KAKO POSJETITI DUGAČKU SOBU U STAROJ KNJIŽNICI TRINITY COLLEGEA

Ako putujete u Dublin, neka vam ova fascinantna građevina svakako bude na popisu za obilazak. Trenutno je u tijeku renovacija i sve su knjige uklonjene iz knjižnice, kao i slavna Knjiga Kellsa. “Dragocjene zbirke Stare knjižnice, neke stare i na tisuće godina, bile su pod našom skrbi više od 400 godina. Knjižnica se sada suočava s izazovima očuvanja s onečišćenjem i nakupljanjem prašine koji uzimaju danak. Došlo je do hitne potrebe za poboljšanjem zaštite i kontrole okoliša,” navodi se na stranicama knjižnice. Međutim, moguće je i sada posjetiti koledž i vidjeti prostoriju. Za uživanje u njezinom najvećem blagu morat ćete se, ipak, vratiti kad renovacija završi. Obilazak inače traje 30-40 minuta, a uključen je i dio u kojem se nalazi Knjiga Kellsa.

Aktualno

Pročitajte još