
Praznik rada u prirodi
Svaka je kuća malo umjetničko djelo. Fasade u jarkim bojama, oslikane do najmanjeg detalja, stapaju se sa šarenim prozorima, vratima, pa čak i tlom. Ovaj nevjerojatni prizor nalazi se u Tajvanu, a neslužbeno ime po kojem je mjesto postalo poznato je Dugino selo. Prepuna prekrasnih murala i grafita, ova je lokacija na području grada Taichunga postala jedna od najvećih atrakcija ove zemlje. Priča o nastanku sela fascinantna je oda viziji jednog čovjeka koji nije želio odustati kad su svi oko njega digli ruke od naselja.
Naselje je nekad bilo namjensko vojno selo, stvoreno s ciljem osiguravanja smještaja za vojnike tijekom rata protiv Kine četrdesetih i pedesetih godina prošlog stoljeća. Takva su sela postojala diljem otoka, a neka od njih su s vremenom postali trajni domovi vojnicima i njihovim obiteljima. S vremenom su kuće postale dotrajale, a na lokaciju su oko bacilli građevinski investitori. Počeli su otkupljivati kuće i zemljište, što su mnogi stanovnici sela i prihvatili. Ali ne i Huang Yung-Fu, danas poznat kao “Djed Duga”, koji je počeo oslikavati kuće kako bi ih spasio od rušenja.
S vremenom je počelo masovno iseljavanje stanovnika sela, u kojem je nekad bilo čak 1200 domova. Ostalo je samo 11 kuća i Huang ih je počeo oslikavati, s jedne strane da skrati vrijeme jer je ostao bez prijatelja i susjeda, ali i kako bi selo učinio ljepšim i tako ga, možda, zaštitio od bagera. Prva umjetnina koju je napravio je ptica u njegovoj kući, a s vremenom je oslikao sve preostale kuće jarkim bojama. Njegovi su najčešći motivi ptice, životinje i ljudi, na podlogama od jarkih nijansi žute, crvene, zelene… Huang Yung-Fu rođen je 1924. godine, bio je vojnik, ali je njegov umjetnički talent bio poznat od mladih dana.
Huangov rad otkrili su studenti s lokalnog sveučilišta. Bili su potpuno oduševljeni i pokrenuli su kampanju za spas sela. Vlasti su se složile da selo treba sačuvati i pretvoriti u kulturnu znamenitost. Jačanjem društvenih mreža i pojavom Instagrama to im je i uspjelo. Gotovo da nema putnika koji prolazi ovom zemljom, a da ne zastane okinuti selfie okružen šarenilom Huangovog svijeta. Od 2010. Hunagovo je selo prava atrakcija, proglašeno je javnim parkom i više nitko nije ni pomislio da ga sruši. Ipak, ono danas nije u svom izvornom obliku zbog incidenta do kojeg je došlo 2022.
U vrijeme kad je Tajvan bio zatvoren za turiste zbog pandemije koronavirusa, najavljeno je da se ide u temeljitu obnovu sela. Trebali su biti ojačani zidovi i povećana sigurnost posjetitelja. No, jedan je video otkrio da su prilikom radova neki originalni Huangovi murali uništeni, što je izazvalo ogromnu reakciju javnosti, ali i samog, sad gotovo stogodišnjeg umjetnika. Za devastaciju je optužen Wei Pi-Jen, koji je preuzeo upravljanje selom kad je Huang zbog godina prepustio tu dužnost. Ukupno je 14 osoba tada privedeno u policiju. Reagirao je i sam Huang, koji je lokalnim medijima rekao da je njegovo životno djelo uništeno. Optuženici su pak tvrdili da nisu prekrili njegova originalna djela.
Selo je nakon nekoliko odgoda u lipnju 2023. napokon ponovo otvoreno za javnost. Prema pisanju medija, restaurirano je da izgleda gotovo identično, ali neka Huangova djela su popravljana nakon vandalizma. Ulaznica za selo se ne naplaćuje, ali se može ostaviti donacija. Među oslikanim zgradama rade dvije suvenirnice, a postoje i štandovi s hranom i pićem. Iako je selo malo, i za obilazak ne treba više od dvadesetak minuta, posjetitelji u njemu provode puno više vremena, fotografiraju se, piju kavu i uživaju u šarenilu. Prije pandemije selo je posjećivalo oko milijun ljudi godišnje.
Praznik rada u prirodi
GRAD NA VODI
Kvizovi
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE
IZLET U BLIZINI ĐAKOVA
Oaza mira i ljepote