Mjesta

Na ovom izoliranom otoku usred oceana nema kriminala, signala za mobitel ni uvozne hrane! Ako ga želite posjetiti morate se najaviti godinu dana unaprijed

Jeste li ikad poželjeli živjeti daleko od svega, u malom, uređenom društvu u kojem svatko svakoga poznaje? U kojem nema kriminala, djeca bezbrižno trče kamo god žele, hrana se ne uvozi, a signala za mobitel gotovo i da nema? Ova, u današnje vrijeme pomalo utopijska zajednica zaista postoji i broji nešto manje od 300 stanovnika. Točkica usred Atlantskog oceana, aktivni vulkan koji je stvorio otok Tristan da Cunha, danas je najizoliranije i od civilizacije najudaljenije nastanjeno mjesto na svijetu. Glavni i jedini grad na otoku zove se Edinburgh of the Seven Seas i po mnogo čemu je zaista jedinstveno mjesto.

NAJBLIŽE NASELJENO MJESTO JE CAPE TOWN, UDALJEN 2800 KILOMETARA

Edinburgh of the Seven Seas, u prijevodu Edinburgh od sedam mora jedan je od britanskih prekomorskih teritorija, iako je od matične zemlje udaljen gotovo deset tisuća kilometara. Najbliži grad je Cape Town u Južnoj Africi. Od njega je udaljen oko 2800 kilometara i povezan je s njim brodskom linijom koja prometuje jednom tjedno. Vožnja traje šest dana i predstavlja jedini način za stići do otoka, s obzirom na to da Tristan da Cunha nema zračnu luku niti avionsku pistu.

Malobrojni stanovnici, a njih je prema posljednjim podacima oko 275, žive mirnim seoskim životom. Svi se međusobno poznaju i ne zaključavaju vrata svojih domova jer kriminal ne postoji.

ŽIVOTINJSKO CARSTVOJedinstveno mjesto u srcu zelene Hrvatske proučava divlje zvijeri i educira o njihovom fascinantnom svijetu: medvjed, vuk i ris čekaju da ih upoznate
Nastavi čitati

ZBOG ERUPCIJE VULKANA 1960-IH JE CIJELO STANOVNIŠTVO OTOKA EVAKUIRAN

Aktivni vulkan na otoku posljednji je put eruptirao 1961. godine. Tada je britanska vlada hitno evakuirala sve stanovnike i preselila ih u Englesku. Dvije godine kasnije, kad se stanje smirilo, vratili su se na otok i obnovili naselje. S njima je tada došla i nekolicina novih stanovnika koje su starosjedioci zainteresirali pričom o svom mirnom i izoliranom domu.

Naselje Edinburgh of the Seven Seas osnovao je 1816. godine narednik William Glass, nakon što je Velika Britanija anektirala teritorij otoka Tristan da Cunha. Na ovom i nekoliko okolnih otoka Britanija je držala vojni garnizon, koji je tu ostao sve do kraja Drugog svjetskog rata. Mjesto je ime dobilo po princu Alfredu, vojvodi od Edinburgha, u čast njegova posjeta otoku 1867.

NA OTOKU NEMA HOTELA, VEĆ TURISTI NAKON NAJAVE DOBIVAJU SMJEŠTAJ U LOKALNIM OBITELJIMA

Kako danas izgleda život na najudaljenijem i najizoliranijem otoku svijeta? Na otoku se nalazi mala luka, crkva, škola i pošta. Imaju jednu cestu koja povezuje mjesto s poljima krumpira. Na otoku je malo automobila, gotovo se uopće ne koriste, a ljude po potrebi prevozi minibus nazvan “Potato Patches Flier”. Glavna grana gospodarstva je lov, uzgoj i izvoz rakova, poznatih kao tristanski jastog. Svaka od 80-ak obitelji ima zemlju koju obrađuje, uzgajaju se različite kulture, a najviše krumpir.

SKRIVENI DRAGULJIOva nerazvikana mjesta u Hrvatskoj idealna su za vikend izlete i punjenje baterija za novi radni tjedan
Nastavi čitati
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Wei (@wei_deng)

Zanimljivo je da otok ne uvozi hranu, već stanovnici jedu samo ono što je lokalno ulovljeno i uzgojeno. Danas se sve više okreću i turizmu, ali pod vrlo jasno određenim pravilima. Na otoku, naime, nema hotela, restorana ni turističke infrastrukture. Oni koji požele doći, moraju se najaviti administraciji otoka, mjesecima, a nekad i godinu dana ranije. Oni im potom daju odobrenje i nalaze smještaj u jednoj od lokalnih obitelji. Sve su opcije naveli na službenoj stranici, na kojoj je naveden i mail na koji se potrebno unaprijed najaviti.

NA OTOKU NEMA SIGNALA ZA MOBITEL, A INTERNET JE SPOR

Na otoku se, ako ga se uspijete domoći po ovim strogim pravilima, krećete pješke jer je sve blizu i nema potrebe za nikakvim prijevozom. Albatross Bar je jedini kafić, odnosno pub na otoku, ali ima vrlo fleksibilno radno vrijeme i teško se pouzdati u njegove usluge, pišu ljudi na internetu. Zato većina posjetitelja jede u kućama domaćina kod kojih su odsjeli. Na otoku zaboravite na mobilne telefone!

Signala nema, ali u pošti postoji telefonska govornica. Internetski signal postoji i moguće je koristiti internet na računalu, ali on koristi satelitsku vezu i prijenos podataka je jako spor. Tako da je odmor na ovom neobičnom otoku uistinu odmor od civilizacije, tehnologije i užurbanosti koja nas okružuje!

Aktualno

Pročitajte još