U lijepi, planinski “grad duhova” nitko ne želi doseliti: ljudima nude smještaj, hranu i posao, ali strah od nadnaravnih bića i jezivih priča je jači

Foto: Flickr

Što biste rekli na to kada bi vam netko ponudio da se preselite u napušteni grad koji se nalazi usred netaknute prirode? Super! Vjerojatno ste odmah pomislili na stvari kao što su svježi zrak, život daleko od gradske buke i vreve, domaća hrana i svakodnevne šetnje. Zvuči dobro, ali takav život može imati i određene nedostatke. Neki od njih koji nam padaju na pamet su spora internetska veza, nedostatak zabave i ono najvažnije: a što tamo raditi i gdje se zaposliti? Istina, kako netko uopće može zaraditi za život u napuštenom gradu? Američke vlasti imaju rješenje za taj problem, no izgleda da ih nitko ne „šljivi“ ni dva posto, iako nude besplatnu sobu i hranu, kao i dodatnu naknadu svakome tko se preseli.

GARNET JE NEKADA BIO ŽIVAHAN GRAD, A U NAJBOLJIM DANIMA IMAO JE HOTEL, POŠTU, ŠKOLU, MESNICU, BORDEL…

Garnet je danas jedan od najbolje očuvanih „gradova duhova“ na američkom kontinentu. Osnovan je u kasnim 1800-tima kao rudarsko naselje posvećeno eksploataciji zlata, a do prijelaza u prošlo stoljeće brojio je gotovo 1000 stanovnika. Njegov udaljeni položaj visoko u planinskom lancu činio je prijevoz izazovnim, no Garnet je svejedno doživio procvat.

Na svom vrhuncu grad je imao poštu, hotel, školu, četiri trgovine mješovitom robom, tri konjušnice, dvije brijačnice, trgovinu slatkiša, liječničku ordinaciju, mesnicu, bordel i više od desetak salona. Međutim, kad su zalihe zlata nestale, grad je polako počeo umirati. Ubrzani pad doživio je 1912. godine nakon što je golemi požar uništio veći dio trgovačke četvrti.

U kasnim 1930-ima, kada je cijena zlata u svijetu počela rasti, neki su se rudari vratili i pokušali nastaniti u zgradama koje su još uvijek stajale, ali ti su napori bili kratkog vijeka. Osim nedostatka zlata, dva svjetska rata su presudila. Grad je bio u potpunosti napušten do ranih 1940-ih, a 1960. godine savezna američka država Montana proglasila je rudnik „mrtvim“.

DANAS VLASTI ŽELE VRATITI STANOVNIKE U MIRNI PLANINSKI KRAJOLIK I NUDE BESPLATAN SMJEŠTAJ I HRANU, ALI NITKO NE ŽELI ŽIVJETI TAMO! RAZLOG JE BIZARAN

Lokalne vlasti već godinama pokušavaju potaknuti ljude da se presele u napušteni grad Garnet koji se smjestio u idiličnog planinskom okruženju. Ipak, čini se da nitko ne želi prihvatiti njihove uvjete – besplatan smještaj i hranu. Razlog zbog kojeg Amerikancima ponuda nije prihvatljiva je doista bizaran. Naime, postoje priče kako su nekadašnji stanovnici viđali duhove i, prema riječima povjesničara, navodno čuli jezive note klavira kako sviraju iz unutrašnjosti starog salona nakon zalaska sunca, često popraćene zvukom udaljenih glasova. Također postoje izvještaji o duhovima u staroj odjeći koji hodaju između zgrada.

Pa, zašto onda vlasti žele naseliti ovo područje? Grad je s vremenom postao turistička atrakcija, a kako bi turizam normalno funkcionirao, potrebni su vodiči i zaposlenici koji će prodavati suvenire i posjetiteljima davati informacije. Ipak, nekoliko ljudi iz ostatka svijeta prihvatilo je njihovu ponudu i tamo dolaze odraditi „sezonu“.

Iako u Garnetu nema pitke vode i pristupa internetu, mnogi od njih navode kako ovdje dolaze odmoriti u potpunoj izolaciji i pronaći svoj mir. “To je za ljude koji vole boravak na otvorenom. Nema struje, nema Wi-Fi-ja i nema pitke vode. Ali ima staza za istraživanje. Nakon što posjetitelji odu, mi smo ovdje prepušteni sami sebi i Majki prirodi”, rekao je jedan od zaposlenika za ‘The Huffington Post’ prije nekoliko godina.

STRANCI SE VRAĆAJU IZ GODINE U GODINU

Web stranica turističke zajednice savezne države Montana, u kojoj se Garnet nalazi, danas ne spominje nikakve paranormalne aktivnosti, već se fokusira na izuzetno dobro očuvanu sliku američke povijesti koju posjetitelji mogu doživjeti u gradu. Ipak, povijesna autentičnost grada i njegova blizina prirodi dovoljni su motiv da se pojedinci iz cijelog svijeta vraćaju iz godine u godinu. Prema nekim izvorima, tri volontera tamo provode svako ljeto već više od desetljeća.

Pročitajte još