
PROSLAVA U SPLITU
Jeste li se ikad zapitali kako izgleda talijanski grad duhova? E, pa, moglo bi se reći – kao u filmu. Pogotovo ako ste gledali Pasiju Mela Gibsona. Nekoć veličanstveni grad Craco u južnoj talijanskoj pokrajini Matera napušten je krajem 20. stoljeća. Danas je poznata turistička atrakcija na jugu zemlje i samo čeka da bude dodana na već prepun popis stvari koje treba vidjeti u Italiji!
Iako su stanovnici Craca odavno napustili svoj grad, grandioznost ove srednjovjekovne utvrde i dalje ostavlja bez daha. Smješten na vrhu talijanske čizme, nekoć uspješni gradić stoji na vrhu litice visoke 400 metara ima spektakularan pogled na riječnu dolinu. U obrambenom pogledu graditelji su sve dobro posložili, hrabro selo preživjelo je nekoliko okupacija, ali Craco nije umro zbog neprijateljske invazije. Nakon nekoliko potresa te stvaranja brojnih klizišta, gradić je postao nesiguran, a stanovnici su se zbog prirodnih katastrofa počeli evakuirati.
Loši poljoprivredni uvjeti uzrokovali su tešku glad krajem 19. stoljeća. To je izazvalo masovnu migraciju stanovništva – oko 1300 ljudi preselilo se u Sjevernu Ameriku. Preostalih 1800 stanovnika 1963. prebačeno je malo niže, u dolinu zvanu Craco Peschiera. Međutim, nisu svi bili voljni preseliti se. Legenda kaže da se jedan čovjek odupirao preseljenju i odlučio ostati u Cracu, gdje je doživio više od 100 godina.
Nekoć veličanstveni grad postao je samo ljuštura onoga što je nekad predstavljao. Tamo danas možete ići isključivo uz pratnju vodiča. Selo je doslovno pod ključem. Nije otvoren za javnost zbog sigurnosnih razloga, a i zato što su domovi još uvijek u privatnom vlasništvu mnogih obitelji koje su ih bile prisiljene napustiti između 1960-ih i 1980-ih.
Čak i bez stanovnika, legendarna povijest grada ostavila je veličanstven spomenik srednjovjekovnoj arhitekturi. Neke građevine datiraju čak iz 1060. godine. Sveučilište u Cracu osnovano je 1276. godine, a stanovništvo je do 16. stoljeća naraslo s 450 na preko 2500 stanovnika. Grad se neprestano širio i do 19. stoljeća dosegao svoj maksimum. Građani nisu ni znali koliki je pritisak ekspanzija stvarala na brdima ispod njihovih palača, trgova, škola, kina i trgovina.
Nakon evakuacije, stanovnici Craca godinama su bili prisiljeni živjeti u šatorskim gradovima, čekajući vladu da im stvori stambene mogućnosti. Danas je Craco, čak i u svom raspadnutom stanju, domaćin koncerata i drugih kulturnih događaja koji pomažu prikupiti novac za očuvanje grada. U Cracu se od svibnja do listopada održava čak šest festivala, a život se vraća u grad i tijekom brojnih vjerskih manifestacija.
I Hollywood je prigrlio ovaj napušteni gradić koji je poslužio kao filmska kulisa za scene iz Pasije Mela Gibsona te Quantum of Solace iz franšize filmova o agentu 007. Tu se snimalo i nekoliko drugih talijanskih filmova i reklama uključujući reklamu za Pepsi. Potomci iseljenika iz Craca u SAD-u su osnovali društvo The Craco Society. Njihova web stranica obilježava selo, govoreći: “Iako Craco Vecchio više nije naseljen, ostaje snažan u umovima i srcima njegovih stanovnika.”
Ako namjeravate posjetiti jug Italije, onda grad Craco mora biti na vašoj listi destinacija, posebice što se nalazi tek nekoliko kilometara od veličanstvene Matere koju vole zvati “najspektakularnijim gradom Italije”. Ponekad ture za izlet u Craco kombiniraju posjet drugim atrakcijama u području poput Aliana, poznatom po tome što je u njemu poznati umjetnik/aktivist proveo godinu dana u egzilu 1930-ih. Grad duhova i dalje živi, na neki posve drugačiji način…
PROSLAVA U SPLITU
Kvizovi
Grad s četiri lica
PREKRASNO UTOČIŠTE
zdravlje rijeka
PA PRESLATKA JE!
Grad s četiri lica
PREKRASNO UTOČIŠTE
Ljekoviti raj u Sloveniji
zemlja kontrasta
Neobično sveto mjesto
Pamtljivi stošci
Skriveni biser Italije
Dalmatinska ljepotica
LJEPOTA U SUSJEDSTVU