
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Grad je to samo za one koji doista misle ozbiljno. Kako drugačije u jednoj rečenici opisati ruski Jakutsk, najhladniji grad na svijetu u kojem se temperature zimi spuštaju na nevjerojatnijih minus 50 stupnjeva Celzijevih. Jakutsk je administrativno središte jednako hladne, ali i nadasve ogromne regije Sakha, najveće federalne države na svijetu. Grad je to narastao na permafrostu, debelom sloju trajno zaleđenog tla, grad u kojem je, kako je svojedobno pisao National Geographic, prehladno za građevinske radove ili kopanje grobova, prehladno za let avionom ili uzgoj usjeva, grad u kojem na tržnicama nema svježeg povrća, već samo svježe i hladne, smrznute ribe aranžirane poput velikih buketa cvijeća.
Jakutsk je doista neočekivano živahan grad, iako izlazak na ulicu redovito podrazumijeva razmišljanje o tome kako izbjeći ozebline te se u doba najgorih hladnoća izlazi tek na kratko. Internet hvali njegovu živahnu kulturnu scenu, ima čak i vlastiti simfonijski orkestar, a grad se ponosi i svojim folklorom i tradicijom. Inače je, kao i regija koje je glavni grad, turistički najmanje posjećen dio Rusije. Ne bez razloga. Daleko je, a zima traje od listopada do svibnja, s time da se temperature spuštaju i do minus 52 stupnja Celzijevih. Prosječne zimske temperature kreću se inače oko minus 40 stupnjeva Celzijevih, a njih izdržava začuđujuće puno ljudi.
Naime, grad je još 1632. godine osnovao ruski istraživač Pyotr Beketov. Započeo je kao mala drvena utvrda, baza za istraživanje okolnog područja, a s vremenom prerastao u urbanu košnicu drvenih kuća, sovjetske gradnje i modernih visokih zgrada, u kojoj živi oko 300 tisuća ljudi. Svi oni nose se s još jednim rekordom kojeg je Jakutsk vlasnik – grad s najvećom temperaturnom razlikom na svijetu, odnosno najvećom razlikom između najniže i najviše zabilježene temperature od nevjerojatnih 100 stupnjeva Celzijevih. Isto tako, nose se i s ‘vječitom maglom’. Grad je inače, kada je hladno, redovito ovijen u neku izmaglicu, što mu daje dodatni štih neobičnosti. Riječ je o magli koja se stvara kada je zrak toliko hladan da se onaj topliji, a koji dolazi od kuća, ljudi ili automobila ne može dići.
Jakutsk, koji je inače povezan s drugim ruskim gradovima transsibirskom željeznicom, smješten je na obali rijeke Lena, jedne od najdužih i najnetaknutijih rijeka na svijetu dugačke 4472 kilometra. Rijeka Lena je samo dio nevjerojatno velikog vodnog sustava u široj jakutskoj regiji, koju čini oko 700 tisuća rijeka i 800 tisuća jezera. U okolici grada nalazi se i predivan nacionalni park Stupovi Lene (Lena Pillars). Nevjerojatna je to stjenovita formacija upisana na popis svjetske baštine UNESCO-a.
Jakutsk je isto tako i najveći grad na svijetu koji je izgrađen na permafrostu. Ta činjenica podrazumijeva posebna pravila gradnje kako bi se spriječilo otapanje tla. Zbog toga je i popularno odredište za znanstvenike koji se bave proučavanjem istog i njegova utjecaja na okoliš. Povrh svega toga, Jakutsk ‘leži’ na dijamantima. Od tamo potječe čak petina tog skupocjenog dragog kamenja na svijetu.
Jakutsk se, osim prirodnim ljepotama u njegovoj okolici, može pohvaliti i nizom rukom sagrađenih atrakcija u samom gradu. Primjerice, u tom se gradu nalazi Muzej mamuta u kojem su izloženi ostaci tih životinja nađeni u regiji, među ostalim vunastog mamuta. U gradu se nalazi i Kraljevstvo permafrosta (Permafrost Kingdom) s impresivnim ledenim skulpturama. Svake godine održavaju i festival pod imenom ‘Pole of Cold’ posvećen upravo tamošnjim izazovnim vremenskim uvjetima. Inače, upravo to ime – Pole of Cold – nosi selo Oymyakon, i službeno najhladnije mjesto na svijetu. Upravo su tamo zabilježene najniže temperature od minus 71.2 stupnja Celzijeva. Prema tom selu i Jakutsk se, kao najhladniji svjetski grad, čini nekako – topao.
BISER NESTVARNE LJEPOTE
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
BISER NESTVARNE LJEPOTE
CARSTVO SMARAGDNE RIJEKE
Neobični kutak svijeta
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede