MANJA OD VATIKANA!

U najmanjoj državi na svijetu živi samo 27 stanovnika! Iako nije međunarodno priznata, i danas privlači pažnju i potiče brojne rasprave

Iako smo u školi učili da je Vatikan najmanja zemlja na svijetu, u hladnim vodama Sjevernog mora postoji „država“ još manjeg teritorija, koja ima površinu tek 0,004 četvorna kilometra i u kojoj živi samo 27 stanovnika. Unatoč fascinantnoj povijesti i burnim događajima zbog kojih je nerijetko krasila naslovnice velikih svjetskih medija, malo je vjerojatno da će ikada biti međunarodno priznata. Ime joj je kneževina Sealand, smještena je na nekadašnjoj vojnoj platformi „Roughs Tower“, udaljenoj od britanske obale 10-ak kilometara, a zbog svog zanimljivog statusa i danas privlači pažnju i potiče brojne rasprave.

KNEŽEVINA SEALAND: JEDNA JE OD NAJNEOBIČNIJIH MIKRONACIJA NA SVIJETU

Kneževina Sealand jedna je od najneobičnijih mikronacija na svijetu. Ovo nesvakidašnje „kraljevstvo“ nastalo je na nekadašnjoj vojnoj utvrdi koju je tijekom Drugog svjetskog rata sagradila Velika Britanija. Platforma je služila kao strateška točka za obranu od njemačkih zračnih napada, a na njoj je u neizvjesnim ratnim godinama boravilo oko 200 snažnih britanskih vojnika.

Super ideje za izlet!Skrivene ljepote Hrvatske: sedam manje poznatih mjesta za koja samo rijetki znaju, a oduševljavaju sve koji ih posjete
Nastavi čitati

Roughs Tower leži na dva masivna, okrugla nosača koja su ukopana u pješčani sprud. Takva konstrukcija trebala je osigurati stabilnost u nemirnim vodama hladnog Sjevernog mora. Originalno je bila dio serije sličnih struktura izgrađenih radi zaštite britanske obale i ključnih trgovačkih ruta. Nakon završetka rata platforma je u potpunosti napuštena, no njezina priča tek tada postaje zanimljiva.

UPISANA U GUINNESSOVU KNJIGU REKORDA KAO NAJMANJA DRŽAVA KOJA TRAŽI MEĐUNARODNO PRIZNANJE

Početkom 1967. godine, bivši major britanske vojske, Paddy Roy Bates, zauzeo je napuštenu platformu s namjerom pokretanja piratske radijske postaje. Umjesto toga, proglasio je platformu neovisnom kneževinom pod nazivom Sealand, sebe imenovao princom, a svoju suprugu Joan princezom. Ova neobična situacija našla se i u Guinnessovoj knjizi rekorda u kojoj se navodi da je Sealand „najmanji teritorij koji polaže pravo na status države i traži međunarodno priznanje“.

Kako navodi tportal, još jedna zanimljiva priča dogodila se kada su britanski radnici koji su servisirali obližnju navigacijsku plutaču došli preblizu Roughs Toweru pa je Paddyjev sin Michael pucao prema njima ispalivši hice upozorenja. Kako je tada bio britanski podanik, pozvan je na sud u Engleskoj zbog optužbi za neovlašteno korištenje vatrenog oružja. Pošto se incident dogodio izvan britanskih teritorijalnih voda, sud se proglasio nenadležnim, a Bates je oslobođen optužbi. Njegov je otac potom na platformi proglasio neovisnu Kneževinu Sealand i imenovao se vladarom ove male zemlje.

IMA SVOJ USTAV, ZASTAVU, HIMNU...

Paddy Bates je 1975. proglasio ustav, uveo nacionalnu zastavu, himnu, valutu i putovnicu te zatražio međunarodno priznanje. Sealand je također poznat po izdavanju vlastitih poštanskih maraka, kovanica i plemićkih titula koje se mogu kupiti putem njihove službene web stranice. U prošlosti su pokušali uspostaviti podatkovni centar pod nazivom „HavenCo“, no projekt na kraju ipak nije zaživio. Danas u kneževini, prema pisanju svjetskih medija, živi 27 stanovnika.

Pitanje priznanja Kneževine Sealand kao suverene države već godinama izaziva zanimanje svjetske javnosti, no prema mišljenju pravnih stručnjaka, šanse za to su minimalne, ako ne i nemoguće. Ključni razlog leži u činjenici da se Sealand nalazi na strukturi izgrađenoj ljudskom rukom, što je prema međunarodnom pravu velika prepreka. Naime, status suverenosti mogu dobiti samo prirodni teritoriji.

Aktualno

Pročitajte još