Ova tri čarobna otočića u blizini Korčule morate posjetiti: osvojit će vas njihov mir, netaknuta priroda i kristalno čisto more

Foto: Shutterstock

Korčulansko otočje je zaista magično! Maleni otoci, otočići i hridi, kojih je ukupno 19, kao biseri se nižu jedan za drugim i poput moćnog magneta privlače turiste zbog jedinstvenog ambijenta, netaknute prirode i kristalno čistog mora. Taxi boat prijevoz iz grada Korčule ili Orebića na Pelješcu omogućuje vam da do njih stignete lako. Brodovi voze svakih pola sata tijekom sezone, a dodatna pogodnost je da se s vozačima možete dogovoriti o vremenu polaska i povratka, pa će putovanje u potpunosti biti prilagođeno vašim željama i potrebama. Ako vam se više svidi Badija i njeni jeleni lopatari, tamo se možete zadržati satima, pa ručati na Vrniku i popodne se okupati na prekrasnom Proizdu. Ovo su tri najpoznatija otočića u blizini Korčule koja vrijedi istražiti i doživjeti ljepotu Mediterana kakav je nekad bio!

PROIZD – JEDAN OD NAJLJEPŠIH BISERA JADRANSKOG MORA

Ovaj skriveni dragulj u korčulanskom arhipelagu privlači posjetitelje svojim čarobnim uvalema, koje krase beskrajno čisto tirkizno more i netaknuta priroda borovih šuma. Bijelo žalo i očaravajuće šljunčane i kamenite plaže stvaraju idiličnu oazu i pružaju utočište svima željnima uživanja, mira i savršenog bijega od užurbanosti svakodnevnog života.

View this post on Instagram

A post shared by Timotej Gošev ???????? (@timotej)

Užitak boravka na Proizdu prepoznali su i renomirani svjetski mediji, poput Daily Telegrafa i New York Timesa, koji su ovaj otok s pravom uvrstili među najatraktivnije destinacije na Jadranu. Njegova ljepota ostavlja bez daha, a njegova magična atmosfera oduševljava posjetitelje iz cijelog svijeta.

BADIJA: OTOČIĆ NA KOJEM JELENI JEDU LJUDIMA IZ RUKE

Malo je mjesta na svijetu na kojima gost-turist ima takav odbor za dobrodošlicu kao što je to na otočiću Badija u korčulanskom zaljevu. Čim stupite nogom s broda na otok, okružit će vas jeleni lopatari! Pitomi, umiljati, znatiželjni i (samo naizgled) gladni muvaju se oko posjetitelja i nadaju se kakvoj mrkvi ili jabuci. Malo ih je teže dirati i pomaziti, ali ako im pružite zalogaj bez problema će vam se približiti i uzeti hranu direktno iz ruke. Bit ćete im zanimljivi samo dok ne dođe novi brod ili neki novi gost s poslasticom u ruci, kad će pohitati te nove goste uvjeriti da su baš ogladnjeli…

Badija je najveći od 19 otoka, otočića i hridi u okolici Korčule i formalno je najveći otočić u Hrvatskoj. Naime, za status otoka nedostaje mu samo 0,03 četvorna kilometra. Da bi bio otok, a ne otočić treba mu površina od 1 četvornog kilometra, a njegova iznosi 0,97. Otok je dobio ime po samostanu (lat. abbatia) koji je izgrađen u 15. stoljeću, a i danas dominira vizurom Badije. Petsto godina star samostan od pedesetih je godina prošlog stoljeća bio preuređen u odmaralište. 2003. se vraća u posjed Franjevaca i danas je obnovljen i impozantan, a obići ga se može samo uz prethodnu najavu.

VRNIK: OTOČIĆ NA KOJEM ŽIVI SAMO JEDAN STANOVNIK

Vrnik je jedini naseljeni otočić korčulanskog arhipelaga. Njegova površina iznosi 0,28 km2, a zanimljivo je to da cijelu obalu možete obići kroz nekoliko minuta jer je njena dužina svega dva kilometra. Mještani kažu da je prije dvjesto godina ovdje živjelo 300 stanovnika, pedeset godina kasnije bilo ih oko 150, a danas u ovom slikovitom mjestu preko cijele godine živi samo jedna osoba, profesor fotografije na Likovnoj školi u Splitu i autor više kratkometražnih i dugometražnih filmova. Na Vrniku stanuje još nekoliko obitelji, ali ne cijelo vrijeme, jer zbog posla i djece odlaze na Korčulu i kontinent.

Od antičkih vremena Korčulani su uspješno obrađivali i prodavali kamen po cijelom svijetu, a kvalitetni vapnenac s Vrnika danas je ugrađen u najpoznatije svjetske građevine poput Hagia Sophie, parlamenta u Beču i vijećnice u Stockholmu. Na Vrniku se također nalazi jedan od najstarijih korčulanskih kamenoloma iz starorimskog doba. Kako bi se zaštitila njegova ljepota – mehanizacija je u potpunosti zabranjena pa se kamen ne vadi već više od pola stoljeća.

Unatoč samoći i snažnim vjetrovima koji pušu tijekom godine, na Vrniku ćete pronaći život, ljepotu u svemu, čak i u kamenu. Puno je ljubavi uloženo u njegovo uređenje i mediteranske biljke koje rastu na svakom koraku. Uz more, cvatu u napuštenim brodovima, na krovovima kuća, probušenim dječjim loptama, šarenim kantama… Rastu u gotovo nemogućim uvjetima, izložene buri, jugu, soli, gotovo bez zemlje.

Pročitajte još