Najmirisniji otok Jadrana skriva pravu zelenu oazu u kojoj možete šetati među 100.000 cvjetova, grmova, začina…

Foto: Lana Mindoljević

Lošinj je otok koji posebno lijepo miriše, naročito u proljeće kad sve procvjeta, a grmovi se zazelene. Tko god je posjetio ovaj otok vitalnosti, vratio se oduševljen njegovom ljepotom, prekrasnim plažama, slikovitim ulicama i trgovima, dugim šetnicama uz more… I mirisom. Da u tom zraku ima nešto čarobno i ljekovito shvatili su još krajem 19. stoljeća austrougarski velikaši, kad je ovaj kraj proglašen klimatskim lječilištem. A u Malom Lošinju, glavnom gradu otoka s bezbroj biljaka i mirisa, smjestila se i mala oaza koja svemu tome odaje posebnu počast: Miomirisni otočki vrt.

AUTOHTONE LOŠINJSKE BILJKE, ALI I ONE DONESENE IZ RAZLIČITIH KRAJEVA SVIJETA

Pronaći ćete ga jednostavno, smjestio se u ulici Bukovica, nedaleko od samog centra najvećeg otočnog grada na Jadranu. Okružen kamenom ogradom i urednim grmovima, već izvana daje naslutiti da se u njemu skriva nešto posebno. Na 2552 četvorna metra smjestilo se više od 100 tisuća sadnica. U vrtu raste preko 430 biljnih vrsta, 250 samoniklih mirisnih biljaka karakterističnih za područje Lošinja i Cresa, od kojih je oko stotinu autohtono. No niz je tu i biljaka iz različitih krajeva svijeta koje su lošinjski pomorci stoljećima donosili sa svojih dugih putovanja.

ZAPUŠTENO ZEMLJIŠTE PUNO SMEĆA POSTALO JE MIRISNI RAJ

Ideja o miomirisnom vrtu pojavila se u mislima vlasnice još kad je bila djevojčica, a priliku da ostvari san dobila je krajem 2003. Iznad njezine rodne kuće pojavila se mogućnost da uredi, u tom trenutku, zapušteno zemljište koje je bilo puno smeća. Gotovo dvije godine sadila je i uređivala, i vrt je napokon otvoren u ljeto 2005. godine. Iako već dugo postoji, mnogi posjetitelji ovog prekrasnog otoka još ne znaju za njega, no godišnje njegovim uređenim puteljcima ipak prošeta oko 4000 turista. 

SVE JE POSVEĆENO MEDITERANU I NJEGOVOJ AUTOHTONOJ PRIRODI I TRADICIJI

Vrt je podijeljen na nekoliko sekcija, od kojih je svaka posvećena određenoj vrsti bilja. Dok šetate “ulicom ružmarina”, “ulicom kadulje” ili “ulicom lavande” svakako od domaćice poslušajte priču o povijesti biljaka na Lošinju i vrstama koje vas okružuju. Sve je u vrtu posvećeno Mediteranu i njegovoj autohtonoj prirodi i običajima. Tako je i vrtna kućica uređena u stilu tradicijske lošinjske gradnje s početka prošlog stoljeća. Vrtne cjeline obrubljene su čipkom šarmantnih kamenih suhozida.

UPOZNAT ĆETE I ŽIVOTINJE, LEPTIRE, PČELICE, ZEKU, MAGARICU…

Osim brojnim biljkama, vrt je dom i životinjama. Sreću da žive okruženi miomirisnim lošinjskim biljem imaju brojne ptice, leptiri, macaklini, pčelice, a najpoznatiji su stanari magarica Betty i nestašni zeko Kiki. Na više ćete mjesta naići na klupice i odmorišta. Ne propustite sjesti, duboko udisati i ukrasti koji trenutak samo za sebe u ovom zelenom raju.

HODAJTE STAZICAMA, NE BERITE BILJKE I KUPITE SUVENIR ZA USPOMENU

Naravno, u vrtu se važno pridržavati osnovnih pravila ponašanja. Nije dozvoljeno trgati, oštećivati i uzimati biljke, bacati plodove i sjemenke. Krećite se stazicama i ne uznemirujte životinje koje ovdje žive. Ulazak s biciklom i psima bez povodca nije dozvoljen.

Svoj posjet preporučujemo da završite u miomirisnoj butigi, maloj suvenirnici s lošinjskim proizvodima. Većina je lošinjskih miomirisnih biljaka ljekovita, a mnoge su jestive. Od njih se rade čajevi, džemovi, marmelade, kolačići, sirupi i razni proizvodi koje možete kupiti nakon vaše terapije mirisima u ovom prekrasnom lošinjskom vrtu.

Pročitajte još