Ako želite udahnuti najčišći zrak na Zemlji, posjetite ovaj zabačeni poluotok koji je pravo carstvo netaknute i divlje prirode

Zrak s Cape Grima toliko je čist da se koristi i za punjenje ronilačkih boca u Australiji i diljem svijeta

cape Grim rt je mjesto s najčišćim zrakom na Zemlji i carstvo netaknute, gotovo divlje prirode.
Foto: Pixabay

Uz dramatičnu, krševitu obalu sjeverozapadne Australije, na mjestu koje mnogi nazivaju krajem svijeta, smjestio se samotnjački i pomalo divlji rt Grim. Ostatku svijeta poznat je pod tim imenom, no domorodačka zajednica odavno ga zove Kennaook. Dvojno ime, Cape Grim – Kennaook, službeno je priznato tek prije nekoliko godina, kao znak poštovanja prema njegovoj izvornosti i kulturnoj važnosti. Ovaj zabačeni rt, smješten u australskoj saveznoj državi Tasmaniji, ističe se svojim izoliranim položajem i gotovo netaknutom prirodom. Upravo ta udaljenost od civilizacije podarila mu je titulu zbog koje bi mu mnoge zemlje mogle samo zavidjeti. Naime, Cape Grim poznat je kao mjesto s najčišćim, najmanje zagađenim zrakom na cijelom planetu.

PRIRODA NEISKVARENA LJUDSKOM RUKOM I INDUSTRIJALIZACIJOM

More zapadno od Tasmanije čini najduže neprekinuto prostranstvo oceana na cijelom planetu. Do ovog “ruba svijeta” rijetko tko stiže, no oni koji se usude otisnuti tako daleko bivaju nagrađeni prizorima koji oduzimaju dah: dramatične litice koje se strmo obrušavaju u more, visoravni prekrivene visokom, zlatnom travom, te plaže s crnim pijeskom koje kao da prkose okolnim, zelenim poljoprivrednim zemljištima što se protežu visoko iznad mora. Ovo je mjesto čiste, sirove, ljudskom rukom neiskvarene prirodne ljepote.

Na rtu Grim smještena je postaja za praćenje kvalitete zraka kojom upravlja Australski meteorološki zavod. Riječ je o jedinstvenoj lokaciji na Zemlji gdje mjerenja redovito bilježe gotovo zanemariva onečišćenja, niže nego bilo gdje drugdje na planetu. Postaja je osnovana 1976. godine i od tada neprekidno djeluje. Podaci prikupljeni na ovom udaljenom rtu od neprocjenjive su važnosti. Naime, koriste se u analizama klimatskih promjena i praćenju stanja ozonskog omotača, što rt Grim čini ključnom točkom za razumijevanje stanja atmosfere našeg planeta.

OSIM AUSTRALSKE OBALE, RTU JE NAJBLIŽE KOPNO JUŽNI VRH ARGENTINE

Položaj ovog rta uistinu je neobičan! Osim australskog tla, njemu najbliže kopno nije afrička obala, kako bi se možda očekivalo, već južni vrh Argentine. Na zemljovide ga je prvi ucrtao britanski istraživač Matthew Flinders u prosincu 1798. godine, te mu dao ime Cape Grim. Prije dolaska europskih istraživača, ovo područje bilo je dom tasmanijskim Aboridžinima. Nažalost, rt nosi i bolnu povijesnu priču: u prvoj polovici 19. stoljeća ovdje se dogodio masakr u kojem su četvorica pastira ubila 30 pripadnika lokalne domorodačke zajednice.

ATMOSFERSKA POSTAJA POSTAVLJENA JE 1976. I VEĆ DESETLJEĆIMA PRIKUPLJA PODATKE

Atmosferska postaja Cape Grim Baseline Atmospheric Pollution Station smještena je na vrhu litice. Od 1976. godine na tom se mjestu neprekidno prikupljaju i analiziraju uzorci zraka, potpuno oslobođeni utjecaja ispušnih plinova, industrijskih dimova i drugih oblika urbanog onečišćenja. Vjetrovi koji ovdje neprestano pušu, nerijetko brzinom i do 180 kilometara na sat, dolaze izravno preko prostranog oceana, bez da prijeđu kopno ili gradove. Upravo zahvaljujući toj udaljenosti od ljudske aktivnosti, zrak na rtu Grim smatra se najčišćim na planeti.

DIVLJE VJETROVE ISKORIŠTAVA JEDNA OD NAJVEĆIH VJETROELEKTRANA NA SVIJETU

Ove divlje vjetrove iskorištava jedna od najvećih vjetroelektrana na svijetu, Woolnorth Wind Farm. Nalazi se na 84 metra nadmorske visine i pruža prekrasne poglede na okolicu, no za uživanje u njima treba istrpjeti i žestoke nalete vjetra. Turisti mogu posjetiti farmu i uživati u pogledu na valove koji se razbijaju u obali, dok udišu najčišći zrak na svijetu. Kad se doznalo za savršenu čistoću zraka s Cape Grima, javili su se ronioci pa se uzorci sada često doniraju za punjenje ronilačkih boca diljem Australije i svijeta.

POSTAJA JE VAŽNA U SVJETSKIM ISTRAŽIVANJIMA KLIMATSKIH PROMJENA

Postaja također igra važnu ulogu u svjetskim istraživanjima klimatskih promjena, bilježeći oštećenje stratosferskog ozona kao i vrijedne informacije o vremenu i klimi kao što su temperatura, količina oborina, vjetar, vlažnost i sunčevo zračenje. Ta su mjerenja posebno važna jer definiraju kako se sastav globalne atmosfere promijenio i kako se nastavlja razvijati.

Pročitajte još