Najveći i najposjećeniji muzej na svijetu čuva više od pola milijuna umjetnina, a za obići ga cijelog potrebno je 200 dana

Foto: Unsplash

Institucija je to iza koje ‘u redu’ stoje neki od svjetskih velikana kao što su Kineski nacionalni muzej u Pekingu, Tate Modern u Londonu ili pak Vatikanski muzeji. Institucija koja je praktički postala jedan od najprepoznatljivijih simbola francuske prijestolnice i dom najslavnije slike na svijetu, Mona Lise. Naravno, riječ o fascinantnom i apsolutno nevjerojatnom muzeju, najposjećenijem i najvećem na svijetu. Muzej Louvre nevjerojatno je zdanje, a jednako su nevjerojatne priče koje ga prate. Ovo su neke od najzanimljivijih.

LOUVRE SVAKOGA DANA POSJETI 15.000 LJUDI

Za početak osnove. Ako posjetite Louvre, bit ćete jedna od 15 tisuća osoba koje to učine svaki dan što znači da ga na godišnjoj bazi posjećuju milijuni. Vrhunac po broju posjetitelja dosegao je 2018. godine – tada je u njemu umjetnička djela razgledalo najmanje 10 milijuna ljudi. No, Louvre nije rekorder samo po pitanju posjetitelja.

ZA RAZGLEDAVANJE JE POTREBNO MINIMALNO 200 DANA

Louvre je isto tako i najveći muzej na svijetu. Površina mu je nevjerojatnih 60.600 metara četvornih, a broj izložaka penje se na nevjerojatnih 550 tisuća. Od toga je javnosti izložen tek manji dio – 35 tisuća. U muzeju, prema procjenama, visi oko 7500 slika, a njih skoro 70 posto su slike francuskih umjetnika. Drugim riječima rečeno, kako prenosi Condé Nast Traveler, računa se da bi vam trebalo oko 200 dana da vidite sva izložena umjetnička djela ako biste svakom od njih posvetili 30-ak sekundi.

Isti izvor prenosi kako bi, kad bi rastegli Louvre, odnosno sve njegove razine, prostoriju po prostoriju, u ‘tanku crtu’ – ona bila dugačka čak 13 kilometara.

ORIGINALNO JE BIO TVRĐAVA, A MUZEJ JE POSTAO TIJEKOM FRANCUSKE REVOLUCIJE

Louvre je originalno bio zamišljen te izgrađen kao tvrđava 1190. godine, no u narednim stoljećima funkcija mu se promijenila. Prvo je u 14. stoljeću prenamijenjen u kraljevsku rezidenciju, a zatim je u 16. stoljeću prerastao u mnogo grandiozniju kraljevsku palaču. No, sam muzej se rodio za vrijeme Francuske revolucije. Javnosti je svoja vrata otvorio 1793. godine, pod imenom Muséum central des arts de la République (kasnije će se od 1803. pa narednih 11 godina zvati Musée Napoléon).

Zanimljivo, u Louvreu, u jednom od njegovih krila, sve do 1989. godine nalazilo se i francusko Ministarstvo gospodarstva i financija. Muzej je i danas dom još jedne institucije – École du Louvre. Riječ je o obrazovnoj instituciji gdje se, među ostalim, školuju kustosi.

PABLO PICASSO BIO JE OSUMNJIČEN ZA KRAĐU MONA LISE

Louvre je, kao što smo već spomenuli, dom brojnih umjetničkih djela, a među njima i najslavnije slike na svijetu, Mona Lise. Uz nju se veže vrlo zanimljiva priča. Naime, nju je 1911. godine, dok još nije bila slavna kao danas, iz Louvrea ukrao talijanski staklar Vincenzo Peruggia. Na dvije godine joj se potpuno izgubio svaki trag, njezina je fotografija bezuspješno obilazila svijet, a za krađu se čak sumnjičilo Pabla Picassa! On je ranije već bio u doticaju s nekim skulpturama za koje se isto ispostavilo da su bile ukradene iz Louvrea.

Smatrala se nestalom sve dok je kradljivac nije pokušao preprodati trgovcu umjetninama koji ga je prijavio. Osim nje, u Louvreu je izloženo još jedno djelo koje pobuđuje nevjerojatnu pažnju, a to je ‘Svadba u Kani’ Paola Veronesea. Ona je ujedno najveća slika u muzeju. Toliko je velika (6,77×9,94 metara) da su je Napoleonovi vojnici, kako bi ju odnijeli doma kad su opljačkali jedan od talijanskih samostana, morali razrezati na pola.

UMJETNIČKA DJELA EVAKUIRANA UOČI DRUGOG SVJETSKOG RATA

Posebna se priča veže i uz Louvre i Drugi svjetski rat. Naime, tada je, zahvaljujući višem državnom službeniku francuske uprave za umjetnost Jacquesu Jaujardu oko četiri tisuće umjetničkih djela evakuirano iz muzeja u strahu da će ih nacisti, u slučaju okupacije, ukrasti. Spomenuta djela prevezena su na sigurno u 1900 kutija i ukupno 200 kamiona. Tijekom rata su mijenjala lokacije. S druge strane, nacisti su tako ispražnjeni Louvre koristili za skladištenje umjetnina koje su ukrali. Većina njih i danas je dio Louvreove kolekcije – naime, od 1951. godine samo je 50 ukradenih djela vraćeno vlasnicima, dok je u vlasništvu muzeja njih još oko 1700.

LOUVRE U PARIZU NIJE JEDNI LOUVRE NA SVIJETU

Za kraj, navest ćemo samo da ćete u Louvreu pronaći ukupno pet piramida. Glavna piramida I.M.Peija okružena je s još tri manje, koje služe kao ‘prozori’ za svjetlo. Peta se, Obrnuta piramida, nalazi u Carrousel du Louvre, podzemnom trgovačkom centru ispred Louvrea. Louvre, isto tako, progone i duhovi. Navodno u njemu živi nekoliko bezopasnih utvara. Među njima je najslavnija ona mesara Jeana l’Ecorcheura, smaknutog jer je znao kraljevske obiteljske tajne. Navodno hodnicima tumara i mumija.

Isto tako, Louvre u Parizu nije jedni Louvre na svijetu. Postoje još dva. Jedan se nalazi u Abu Dhabiju. Taj je drugi najveći muzej umjetnosti na arapskom poluotoku kojeg godišnje posjeti oko milijun ljudi. ‘Treći’ je u gradu Lensu na sjeveru Francuske i zapravo je ‘podružnica’ originalnog Louvrea.

AKO ŽELITE SLIKATI U LOUVREU ČEKAT ĆETE NAJMANJE DVIJE GODINE

Ako pak želite, kako biste se usavršili u slikarskom umijeću, slikati u tom ‘originalu’ načekat ćete se. Naime, oni koji žele biti dio tradicije koja seže još u 1608. godinu (kada su umjetnici prvotno bili pozvani u Louvre kako bi kopirali djela iz kraljevske kolekcije) čeka se dvije godine, a odabire se samo 150 do 200 iskusnih umjetnika koji slikajući u Louvreu mogu provesti tri mjeseca.

Pročitajte još