BAL NA GORNJEM GRADU
Jeste li znali?
Najkraća državna granica na svijetu duga je samo 85 metara: dijeli dvije zemlje koje uopće nisu dio istog kontinenta
Granice, mjesta gdje jedna država završava, a druga počinje, kroz povijest su obično bile neke prepoznatljive geografske lokacije. More, rijeke, planine… Tamo gdje nije bilo takve jasne, dogovorene oznake, podizani su fortifikacijski sustavi. Kako je vrijeme odmicalo, granice su sve više postajale stvar dogovora, a nerijetko i prijepora između država. No, znate li koja je najkraća međunarodna granica na svijetu i gdje se nalazi? Odgovor ćemo naći na dodiru dva kontinenta, Europe i Afrike.
NAJDUŽA GRANICA DIJELI SAD I KANADU, A NAJKRAĆA ŠPANJOLSKU I MAROKO
Najduža kopnena granica između dvije države je ona koja dijeli Sjedinjene Američke Države i Kanadu. Duga je nevjerojatnih 8,890 kilometara. Slijede 6,846 kilometara duga granica između Rusije i Kazahstana, te ona između Čilea i Argentine, koja broji 5,308 kilometara. Te brojke izgledaju impresivno s obzirom na prosječnu duljinu granica, a pogotovo kad ih se stavi uz granicu koja drži titulu najmanje. Najkraća međunarodna granica na svijetu duga je samo 85 metara i dijeli teritorij Španjolske i Maroka.
KAMENA STIJENA KOJU SU ŠPANJOLCI OSVOJILI U 16. STOLJEĆU
Peñón de Vélez de la Gomera mala je stijena u sjevernoj Africi koja je od 1564. dio je španjolskog teritorija. Maroko je u više navrata polagao pravo na nju, ali Španjolska nikada nije pristala vratiti zemlju i tamo ima stacionirane vojne trupe. Ova zemlja ukupno ima oko 2000 kilometara duge kopnene granice s Portugalom, Francuskom, Andorom, Marokom i Gibraltarom, koji je britanski teritorij. No, ova mala stijena najkraća je i najosporavanija.
Zanimljivo je da je Peñón de Vélez de la Gomera nekad bio otok. Potres koji ga je pogodio 1934. godine stvorio je mali prijelaz i pretvorio ga u poluotok, i od tada je ovo službeno najkraća kopnena granica na svijetu.
ŠPANJOLSKE ENKLAVE NA TERITORIJU SJEVERNE AFRIKE
Stijena Peñón de Vélez de la Gomera samo je jedno od takozvanih mjesta suvereniteta Španjolske u sjevernoj Africi. Gradovi Ceuta i Melilla zapravo su sa svih strana okruženi teritorijem Maroka i imaju status autonomnog španjolskog grada. Stijena Peñón de Vélez de la Gomera ima status neautonomnog teritorija pod španjolskom upravom i za njega su nadležne direktno vlasti u Madridu. Posljednji napad na ovu granicu dogodio se 2012. godine, kad je grupa marokanskih aktivista pokušala zauzeti područje, a zahtijevali su i “oslobođenje” Ceute i Melille.