Mjesta

Ova prekrasna, duga šljunčana plaža najopasnije je kupalište u Europi! Svojedobno su ju čak nazivali „zaljevom mrtvaca“

Pet tisuća godina stara. 28 kilometara duga. ‘Sastavljena’ od 180 milijardi kamenčića. I jedna od najopasnijih u Europi. Upravo ovo bio bi kratki opis jedne od najnevjerojatnijih plaža na svijetu. To je plaža Chesil u Dorsetu u Engleskoj iza koje se, kao svojevrsne barijere, nalazi veliko slano jezero po imenu Fleet Lagoon, jedne od rijetkih netaknutih bočatih laguna koje su preostale na svijetu. I Fleet Lagoon i Chesil plaža dio su tzv. Jurassic Coasta, 154 kilometara dugog pojasa obale, upisanog na UNESCO-vu listu svjetske baštine u Europi, i na tom su području pronađeni brojni važni fosili iz mezozoika.

živopisna KolumbijaŠareni i opušteni grad u zemlji kave, vodopada, ptica i pastrva savršena je baza za istraživanje najviših palmi na svijetu i plodnih plantaža
Nastavi čitati

PLAŽA JE POZNATA PO PRAVILNO RASPOREĐENIM KAMENČIĆIMA RAZLIČITIH VELIČINA

Plaža Chesil definitivno nije uobičajena plaža. Riječ je o dugačkom, blago zakrivljenom pojasu šljunka koji je mjestimično širok 160 metara (prema nekim izvorima i do 200 metara), a povremeno visok i do 15 metara. Proteže se od West Baya do Isle od Portlanda, a poznata je po svom karakterističnom šljunku koji se smanjuje po veličini kako se ide od istoka prema zapadu – kod Chiswella je kamenje, primjerice, dugačko pet centimetara, odnosno veliko poput stisnute šake, dok su kod West Baya kamenčići veličine graška.

Za takav neobičan razmještaj i veličinu kamenja krivo je djelovanje valova, i to njihova visina te smjer. Priča se da su ribari, ali i krijumčari koji bi noću stizali na plažu mogli precizno utvrditi svoju lokaciju po tome kakva je bila veličina šljunka na plaži.

Đulin ponor Ogulin
MJESTO POD KLEKOMDuboki ponor u hrvatskom gradu bajki obavijen je mistikom, a vodi u tajanstveni podzemni sustav dugačak 16 kilometara
Nastavi čitati

ZBOG JAKIH STRUJA PLAŽA CHESIL SLOVI KAO NAJOPASNIJA U EUROPI

No, koliko je ova plaža neobična, toliko je i opasna. Dapače, slovi kao jedna od najopasnijih u Europi. Plivanje je opasno zbog jakih struja, a kroz povijest je, i to u doba dok su morima ‘vladali’ jedrenjaci, bila poprište brodoloma. Navodno je u tom smislu posebno bio opasan Chesil Cove. Književnik Thomas Hardy tom je dijelu plaže nadjenuo nadimak ‘Dead man’s Bay’, u prijevodu zaljev mrtvaca. U to doba, duž plaže Chisel na nekoliko je punktova bila raspoređena i obalna straža, a morali su se snaći i lokalni ribari, koji su dizajnirali posebnu vrstu brodice koja je mogla izdržavati varljivo more koje oplahuje plažu Chisel. Brodica se zvala ‘lerre’ i bila je dugačka do pet metara. Osim za ribolov, koristili su je i za spašavanje brodolomaca.

PLAŽA PREDSTAVLJALA ZAGONETKU ZA ZNANSTVENIKE

Plaža Chesil bila je predmet i stručnih rasprava. Naime, isprva se smatralo da je ona zapravo tombolo, prema definiciji oblik taložnog reljefa kojim otok postaje vezan za kopno uskim komadom zemlje, to jest nanosni sprud od pjeskovita ili šljunkovita materijala koji spaja priobalni otok s kopnom. No, na kraju je ipak zaključeno kako je plaža Chesil tzv. barijerna plaža koja je spojila kopno s Isle of Portland te da ona samo odaje privid tombola.

FLEET LAGOON I UZGAJALIŠTE LABUDOVA KOJE SU OSNOVALI SVEĆENICI

Osim plaže, zanimljivo je ono što se nalazi i iza nje – spomenuta Fleet Lagoon. Njezina najveća dubina iznosi tri metra, a poznata je po tome što se na njoj, kod Abbotsburyja, nalazi ‘ljudskom rukom vođena’ kolonija za gniježđenje labudova. Tamo ih se redovito skuplja oko 600, a prvi pisani zapisi o uzgoju labudova sežu u 1393. godinu. No, vjeruje se da je kolonija još starija te da su je benediktinski svećenici osnovali još u 11. stoljeću. Labudove su uzgajali radi mesa, a lokalitet je pogodovao jer su u laguni oni bili zaštićeni od prirodnih elemenata. Isto tako, u tom se području mogu pronaći i brojni fosili, dok je magazin Country Life pogled na plažu kod Abbotsburyja izglasao jednim od najboljih u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Imogen (@imogenswansabout)

LAGUNA JE BILA ZANIMLJIVA I VOJSCI

Zbog svoja maksimalna tri metra dubine, mira i zaštićenosti koji tamo vlada te minimalne naseljenosti i blizine nekadašnje pomorske baze u Portlandu, laguna je bila zanimljiva i vojsci. Ona ju je koristila kao mjesto testiranja odskočnih bombi. Jedna od njih i danas se nalazi u uzgajalištu labudova, a izgleda poput velike metalne golf loptice. Naime, plitko jezero omogućavalo je vojsci da testirane bombe lako i povrate, no na kraju im je ipak postala preplitka pa su testiranja premjestili drugdje. Osim za bombe, koristili su je i kao vježbalište za vojnike, koji su tamo, primjerice, učili kako graditi mostove. Danas se lagunu može razgledati i na brodu s prozirnim dnom, a cijelo je područje popularno i među ribolovcima.

Aktualno

Pročitajte još