POPIS ZA GURMANE
Mjesta
Jedinstvena hrvatska pustinja, u kojoj nema ni pijeska ni deva, nastala je borbom čovjeka s divljom prirodom i škrtom otočkom zemljom
Šest svjetski poznatih pravoslavnih samostana smještenih na vrhu strme litice zaista treba doživjeti barem jednom u životu! Manastiri Meteora danas su pod zaštitom UNESCO-a, a Grčka ih je 1995. godine proglasila ”Svetim mjestima”. I uistinu, ovi nestvarni hramovi čija povijest seže daleko u prošlost s pravom se smatraju svjetskim čudima. No malo je poznata činjenica da se upravo jedan takav kompleks nalazi na jednom hrvatskom otoku – pustinja Blaca na otoku Braču, jedna najznačajnijih kulturno-povijesnih atrakcija u zemlji.
PUSTINJA BLACA: ČUDESNA OAZA MIRA I USPOMENA NA NEKA PROŠLA VREMENA
Na južnoj strani otoka Brača, pod obroncima Vidove gore, između Bola i Milne, smjestilo se staro pustinjačko naselje koje je danas preuređeno u zanimljiv muzej. Pustinja Blaca odstupa od uobičajenih asocijacija na pustinje. Ovdje nema pijeska ni deva, već je to mjesto koje je nekoć naseljavala skupina redovnika pustinjaka. Na izrazito nedostupnom terenu, izgradili su impresivan samostan, stambene i gospodarske zgrade, zvjezdarnicu koja otkriva tajne nebeskog svoda te biblioteku koja čuva dragocjena znanja.
Danas su sačuvani i izloženi brojni predmeti koji posjetiteljima približavaju neobičan život koji su vodili. Pustinjački samostan na tom se mjestu razvio u 16. stoljeću, nakon što su dvojica popova glagoljaša špilju Ljubitovica preuredili u mjesto za stanovanje. Posljednji pustinjak i upravitelj samostana Blaca bio je astronom Don Nikola Miličević koji je umro 1963. i iza sebe je ostavio vrijednu ostavštinu, poput teleskopa, gramofona, klavira…
SIMBOL LJUDSKE UPORNOSTI, IZDRŽLJIVOSTI I PREDANOSTI
Začetak pustinje bila je kamenjem pregrađena pećina – prvo sklonište poljičkih svećenika, navodi na svojim web stranicama Centar za kulturu Brač. Uz strmu liticu vrijedni su pustinjaci dozidali crkvu i samostan, stambene i gospodarske zgrade, a prostrane šume pretvorili u bogate vinograde i maslinike. Pravo je čudo kako su se stanovnici Blaca borili s divljom prirodom i škrtim otočkim zemljištem i održali u takvim uvjetima puna četiri stoljeća.
Ono što pustinji Blaca danas daje posebnu čar je činjenica da do nje možete doći samo pješice. Jedan je mogući put s morske strane, iz uvale Blaca, koji traje između 30 i 40 minuta, ovisno o brzini i kondiciji, a drugi je s kopnene strane. Da, dio puta svakako ćete proći automobilom, no u jednom trenutku morat ćete ga parkirati i nastaviti pješice.
ZAVIRITE U PROŠLOST: PUSTINJA BLACA KROZ SLIKOVITE KADROVE
Centar za kulturu Brač je na društvenim mrežama objavio desetominutni film koji vas vodi na putovanje kroz prošlost i upoznaje s ovim jedinstvenim spomenikom kulture iz 16. stoljeća. Uz niz povijesnih crtica, ovaj film će vam otkriti radove na muzejskom kompleksu i planove integralne zaštite ovog izuzetno vrijednog kulturnog krajolika. Zagledajte se duboko u slikovite kadrove, dopustite da vas zanesu zvukovi prošlosti i prepustite se čaroliji nekih prošlih, ali uzbudljivih vremena.