Mjesta

Najveće arheološko nalazište u Hrvatskoj pravi je muzej na otvorenom, koji krije i najstarije marjansko svetište u zemlji i ostatke srednjovjekovne utvrde

U središtu Dalmacije, između Kozjaka i Mosora, a presječen rijekom Jadro, ‘skriva’ se doista poseban grad. Riječ je o gradu nevjerojatne prošlosti, danas poznatom pod imenom Solin. Nekada, kada je bio četvrti najveći grad Rimskog carstva s oko 60 tisuća žitelja, zvali su ga Salona. Upravo ostaci te antičke Salone, smješteni ‘u sjeni’ nekoliko kilometara udaljenog dalmatinskog giganta Splita, odvode nas u neka druga, davno prošla vremena. No, današnji Solin još je ‘više’ od samih arheoloških spomenika iz rimskog doba. On je i mjesto na kojem su se krunili hrvatski kraljevi te dom najstarijeg marijanskog svetišta u Hrvatskoj.

GRADOVI, OTOCI, PLAŽE…Svjetski putnik posjetio je 106 zemalja i odabrao najljepšu: “Kad se radi o Europi, jednostavno nemate konkurenciju”
Nastavi čitati

ODLAZAK U SOLIN KAO PRVOKLASNO PUTOVANJE U PROŠLOST

Najpoznatiji solinski ‘portal’ za spomenuto putovanje prošlost (a grad se može pohvaliti s njih nekoliko) svakako je područje nekadašnje antičke Salone, koje se u biti nalazi kilometar dalje od centra modernog Solina. Slovi za najveći arheološki park u Hrvatskoj, a s pravom ga nazivaju i muzejom na otvorenom koji za Split, navode neki izvori, znači ono što za Pompeji znače za Napulj.

Riječ je o odličnom odredištu za ljubitelje arheologije. Naime, na području antičke Salone dočekat će vas niz ostataka iz rimskog doba – od ostataka teatra izgrađenog u 1. stoljeću i toplica do bazilika, palača i groblja… No, najpoznatiji ‘eksponat’ tog muzeja na otvorenom ipak je tamošnji amfiteatar, odnosno njegovi ostaci.

U SRCU MORAVSKEPodcijenjeni europski grad je živahan, jeftin i prepun događanja, poznat je po pivu, izlascima i zmaju koji je, zapravo, krokodil
Nastavi čitati

U AMFITEATRU JE BORBE GLADIJATORA GLEDALO NAJMANJE 15 TISUĆA GLEDATELJA ODJEDNOM

Amfiteatar koji je nekada bilo mjesto ‘zabave’ za brojne stanovnike Salone datira iz 2. stoljeća. Imao je kapacitet najmanje 15 tisuća gledatelja (neki kažu 17 tisuća), a služio je, kao što je to i inače bivalo, za borbe gladijatora. U blizini se nalazilo i groblje za gladijatore. U amfiteatru su za vrijeme Dioklecijanove vladavine bili ubijeni i mnogi mučenici, navodi se na turističkim stranicama posvećenima Solinu, od kojih je najpoznatiji sv. Dujam.

Danas od amfiteatra, ako ga usporedimo primjerice s Arenom u Puli, nije ostalo mnogo. Naime, u 17. stoljeću su ga srušili Mlečani kako bi spriječili da se u njemu utvrdi turska vojska. Nakon toga je služio kao ‘izvor’ građevinskog materijala, a upravo od kamenja koje ga je nekada činilo izgrađena je i kuća Parać koja se nalazi na mjestu samog amfiteatra. Ona datira iz 1963. godine, a u njoj se nalazi i arheološka zbirka. Kuća je trenutno, navedeno je na turističkim stranicama Solina, zatvorena za javnost.

GOSPIN OTOK KAO STARO I SLAVO SVETIŠTE TE GRADINA SA CRKVOM

No, Solin, mogli bismo reći, nije ‘samo Salona’. Među dodatnim adutima grada nalazi se i Gospin otok, okružen rukavcima rijeke Jadro odnosno, kako ponekad nazivaju tu rijeku, ‘hrvatskog Jordana’. Upravo Gospin otok slovi kao prvo naselje Hrvata na tom području, ali i najstarije tamošnje marijansko svetište. Naime, na tom otoku u 10. stoljeću, na mjestu gdje se danas nalazi crkva Gospe od Otoka, hrvatska kraljica Jelena dala podići dvije crkve – crkvu Blažene djevice Marije i sv. Stjepana.

Svetište je, odajući mu tako važnost, 1998. pohodio i papa Ivan Pavao II. Nedaleko Gospina otoka nalazi se i solinska srednjovjekovna utvrda, tzv. Gradina, koja je proglašena zaštićenim dobrom. Unutar te utvrde, koja je izgrađena u 16. stoljeću, nalazi se crkva podignuta na ostacima iz rimskog doba.

ŠUPLJA CRKVA U KOJOJ JE OKRUNJEN KRALJ ZVONIMIR

No, Solin se može pohvaliti ostacima još jedne značajne crkve koja pritom nosi i vrlo neuobičajeno ime. Radi se o Šupljoj crkvi, odnosno crkvi sv. Mojsija i Petra. Bazilika je zaštićeno kulturno dobro, a datira iz 11. stoljeća te i dalje nije u potpunosti istražena. Najpoznatija je po tome što je u njoj 1075. godine okrunjen hrvatski kralj Zvonimir zbog čega se Solin ponekad naziva i Zvonimirovim gradom. Samoj crkvi je njezino neobično ime, Šuplja crkva, nadjenuto u 17. stoljeću.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Solin tourist board (@visitsolin)

Tako su se nazvali novodoseljeni žitelji Solina jer je bila svedena na zidove i urušeni krov. Inače, uz crkvu se nalazio i benediktinski samostan koji pa je bio povezan s vladarskom kućom, a ona je sagrađena unutar velike starokršćanske bazilike koja, pretpostavlja se, datira iz 6. stoljeća.

UŽIVANJE U ŽUBORU JADRA UZ GAŠPINU MLINICU

Među atrakcije grada spada i Gašpina mlinica. Ona predstavlja jednu od rijetkih sačuvanih mlinica na spomenutoj rijeci, a datira iz 18. stoljeća (prvi put se spominje 1711. godine). Tada je u njoj radilo 15 mlinova, koji su se ugasili tek u 20. stoljeću. Kako rijeka Jadro nikada nije presušivala, mlinica je bila pouzdan ‘prijatelj’ tamošnjeg stanovništva i mjesto društvenih događanja, ali i središte mlinarstva u širem području.

Aktualno

Pročitajte još