
Što radi?
Kraków, drugi najveći i jedan od najstarijih gradova u Poljskoj, već je neko vrijeme vodeća europska ‘city break’ destinacija. Smješten na rijeci Visli i osnovan u 7. stoljeću, danas je središte poljskog akademskog, kulturnog i umjetničkog života. Grad ima otprilike 760.000 stanovnika, a od 1038. do 1569. godine bio je glavni grad Poljske. Ovaj poljski biser prepun je znamenitosti i atrakcija i odlično je odredište za one koji vole povijest i istraživanje. Evo što sve posjetiti i doživjeti u Krakowu!
Prema legendi, Kraków je osnovao vojvoda Krak, nakon što je na mjestu današnjeg grada ubio zmaja. U početku je to bio zaselak na brdu Wawel, no već 965. godine o njemu se govorilo kao o užurbanom trgovačkom središtu slavenske Europe. Pri nastanku Druge poljske republike 1918. i tijekom 20. stoljeća razvila su se nova sveučilišta i kulturni centri, čime je grad dodatno učvrstio svoju ulogu u međunarodnim akademskim i umjetničkim krugovima.
Na prostoru današnjeg Krakówa nekoć su živjeli naši preci, Bijeli Hrvati. Grad su u Prvom svjetskom ratu opsjedali Rusi, a tijekom Drugog ondje je bilo sjedište njemačke okupacijske vlasti u Poljskoj. Nijemci su krakovske Židove zatvorili u geto i ondje ih brutalno likvidirali. A blizu grada Oświęcima, koji je od Krakówa udaljen svega 50 kilometara, nalazio se zloglasni nacistički koncentracijski logor Auschwitz.
U obližnjem selu Brzezinka, koje su Nijemci uništili kako bi mogli proširiti svoju tvornicu smrti, bio je Birkenau. Na ove dvije lokacije ubijeno je više od 1,1 milijun muškaraca, žena i djece. Posjet Memorijalnom centru nipošto ne smijete propustiti. Najbolje ga je obići u pratnji licenciranog edukatora kako biste što bolje razumjeli ovo mučno i tragično mjesto koje je bacilo najveću mrlju na povijest čovječanstva.
Stari grad u Krakówu (Stare Miaso), jedna od najimpresivnijih srednjovjekovnih lokacija u Europi, prepun bogate povijesti, prekrasnih zgrada, fantastičnih restorana i živopisnih barova zasluženo se našao na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine.
Glavni gradski trg Rynek Główny datira iz 13. stoljeća i prostire se na čak 9,4 hektara površine. Okružen je povijesnim kućama (na poljskom jeziku zovu se kamienice) i crkvama, a njegovim središtem dominira tzv. Dvorana sukna (Sukiennice). U nju su nekoć dolazili trgovci iz cijelog svijeta kako bi razmjenjivali svoje proizvode, a danas je to najpopularnije mjesto za kupnju suvenira.
Iznad trga uzdižu se impozantni gotički tornjevi bazilike sv. Marije, svojevrsni simbol Krakówa. S višeg tornja ove 80 metara visoke crkve svakog punog sata čuje se zvuk trube. Njime se odaje počast trubaču iz 13. stoljeća, koji je, dok je obavještavao mještane o dolasku mongolskih osvajača, upucan u grlo. Spomenuti zvuk trube točno u podne emitira i poljska nacionalna radiopostaja “Radio 1“.
Vjerovali ili ne, glavni trg u ovom gradu na jugu Poljske nema gradsku vijećnicu jer ona do danas nije sačuvana. Nakon što je srušena 1820. godine, jedino što je od nje ostalo je 70 metara visok gotički toranj i s njega se pruža odličan pogled na Stari grad. Na brdašcu Wawel, visokom 228 metara, nalazi se monumentalni Kraljevski dvorac, jedna od najljepših renesansnih palače Europe, s oružarnicom i katedralom u čijoj kripti leže grobovi drevnih kraljeva Poljske, koji su se ondje i krunili. Od znamenitosti valja izdvojiti i Florijanova vrata iz 14. stoljeća, koja su svojedobno bila dio utvrde koja je štitila grad od napada Tatara.
Kraków se može pohvaliti i Jagielonskim sveučilištem. Godine 1364. utemeljio ga je poljski kralj Kazimir III. Veliki i ono je najstarije sveučilište u Poljskoj te drugo najstarije u Srednjoj Europi. Dana 6. studenog 1939., nakon nacističke invazije na Poljsku, 184 profesora uhićeno je i deportirano u koncentracijski logor Sachsenhausen.
Drugu skupinu znanstvenika 1940. zarobili su Sovjeti i po nalogu diktatora Josifa Staljina pogubili u Katinskoj šumi. Iako su Nijemci zatvorili sveučilište, u podrumima su se 1942. godine počela organizirati tajna predavanja za 800-tinjak studenata, među kojima je bio i Karol Wojtyła, koji je kasnije postao nadbiskup Krakówa i papa Ivan Pavao II.
Jedan od novijih muzeja u Krakówu (otvoren 2010. godine) je podzemni Rynek Underground (Podziemia Rynku). Smješten četiri metra ispod glavnog gradskog trga, prostire se na oko 4000 četvornih metara i uključuje multimedijske izložbe, videozapise i srednjovjekovne artefakte. Glavna izložba “Tragom europskog identiteta Krakova” koristi holograme i strojeve za maglu kako bi se rekreirala atmosfera koja je vladala gradom prije 700-tinjak godina.
A kad je noćni život u pitanju, Kraków vas definitivno neće razočarati. Stari grad i povijesna židovska četvrt Kazimierz prepuni su fantastičnih podrumskih barova i pivskih vrtova. Odličan način da doživite ”divlju” stranu grada i steknete nova prijateljstva je i vođeni obilazak pubova, koji na kraju obično završi u klubu i traje do ranih jutarnjih sati.
I kao šećer na kraju koji obavezno morate vidjeti, tu su spektakularni podzemni rudnici soli u Wieliczki, koji su 1978. upisani na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi. Spustit ćete se niz 378 stuba, 67 metara u dubinu, gdje će vas dočekati rudarski hodnici, kapele, oltari, skulpture, slano jezero… No, glavna atrakcija svakako je Crkva sv. Kinge, koju su rudari isklesali iz ”žive” kamene soli. Na dubini od 200 metara nalazi se i sanatorij u kojem se, koristeći karakteristike podzemne mikroklime, liječe bolesti dišnog sustava.
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
Događanje na rivi
CARSTVO SMARAGDNE RIJEKE
Neobični kutak svijeta
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE