
IMA BAŠ SVE!
Mjesta
Nakon što je “eksplodirala” popularnost albanske obale, sve više pažnje dobiva i glavni grad te zemlje. Od sredine lipnja Zagrepčani će moći posjetiti Tiranu direktnim letom na novoj liniji Croatia Airlinesa, pa valja biti spreman i u džepu imati i pripremljen mali itinerar, odnosno popis najbitnijih atrakcija tog albanskog grada. Da se ne mučite, taj smo posao za vas napravili mi. Ovo je naš izbor nekih od najzanimljivijih atrakcija u Tirani koje ne bi valjalo propustiti tijekom posjete. Pozivamo vas da ga iskoristite kao inspiraciju. Tirana krije brojne znamenitosti i atrakcije, a nama je sve što smo doznali o gradu samo potvrdilo prijašnju namjeru: u glavni grad Albanije želimo čim prije!
Razloga ima mnogo, no ono što nam se posebno sviđa jest šarenilo i zaigranost grada, tamošnja mješavina tradicionalnog i modernog i priče o odličnoj atmosferi u gradu, o kojoj svjedoče i oni koji su bili. I koji kažu da bi se definitivno vratili. “Živahna, šarena Tirana mjesto je gdje se nade i snovi ove malene nacije stapaju u živahni vrtlog prometa, drski konzumerizam i nesputanu zabavu. Nakon što je doživio transformaciju iznimnih razmjera od buđenja iz komunističkog drijemeža ranih 1990-ih, središte Tirane sada je neprepoznatljivo u odnosu na te sive dane
Tu su zgrade obojene primarnim bojama, javnim trgovi i pješačke ulice kojima je užitak lutati”, piše primjerice Lonely planet. Kulturni, ekonomski i politički centar Albanije danas s okolicom broji oko 700 tisuća stanovnika. Sama je Tirana od Jadranskog mora udaljena 30-ak kilometara, osnovana je još 1614. godine, a glavnim je gradom postala 1920. godine. Danas grabi naprijed i kao turistički vrlo zanimljiv grad.
Grad vrvi posebitostima. Primjerice, upravo u Tirani do izražaja dolazi opsjednutost nekadašnjeg komunističkog režima s bunkerima. Za vrijeme režima diktatora Envera Hoxhe, koji je tom zemljom vladao više do 40 godina, diljem zemlje je izgrađeno čak 173 tisuća bunkera. Neki od najvećih nalaze se upravo u Tirani. No, oni ne stoje zapušteni već u njima živi novi sadržaj. Primjerice, dva vrlo poznata sada su pretvorena u muzeje koji predstavljaju spoj povijesnih muzeja i muzeja suvremene umjetnosti.
Jedan od njih zove se Bunk’Art, od čijih je 100 podzemnih prostorija njih 24 pretvoreno u izložbeni prostor koji priča priču o životu pod komunističkim režimom u Albaniji. Bunk’Art2 je dodatno ‘specijaliziran’ i bavi se poviješću Ministarstva unutarnjih poslova i njegove tajne policije Sigurimi. Isto tako, u Tirani postoji i tzv. Kuća lišća, odnosno muzej tajnog nadzora, institucija koja također priča priču o tom mračnom dobu albanske povijesti. Ime je dobila po bršljanu koji je nekada ‘grlio’ to zdanje.
Posjet Tirani ne bi bio to bez odlaska na glavni trg, ujedno i najveći u tom gradu – Skanderbeg trg. Gorostasno je mjesto. Površina mu je čak 40 tisuća kvadratnih metara, a njima dominira kip Gjergija Kastriotija Skanderbega, albanskog narodnog heroja. Isti trg okružuju neka i od ‘must see’ zdanja u gradu. To su primjerice Nacionalni povijesni muzej, Nacionalna knjižnica, Palača kulture kao najveće zdanje posvećeno kulturi u zemlji… Statuta albanskog kneza na taj trg je postavljena na 500. obljetnicu njegove smrti, 1968. godine, a dvadeset godina kasnije na trg je dodan i kip Envera Hoxhe. Ovaj potonji je s trga ‘protjeran’ 1991. godine.
Jednako je popularna i famozna četvrt po imenu Ish-Blloku ili, kraće, Bllok. Nekada je taj predio grada bio zatvoren za običan narod i u njemu su boravili samo visokopozicionirani pripadnici političke elite te je bio ogrnut u veo tajnovitosti i zabrana. Danas je otvoren svima i iznimno živ, krcat restoranima, barovima, trgovinama i klubovima. Upravo u tom kvartu nalazi se i bivša diktatorova kuća.
Jedan od simbola Tirane isto je tako i njegova neobična piramida. Smještena nedaleko glavnog trga, izgrađena je još 1988. godine u čast Enveru Hoxhi i u njoj se nalazio muzej posvećen njemu. Dizajnirali su ga njegova kćer i njezin suprug, a neslužbeno mu je ime glasilo ‘Enver Hoxha mauzolej’. Kao muzej je djelovao sve do 1991. godine, no onda je počeo mijenjati svrhe te je naposljetku zjapio napušten, ali kao jedno od popularnih mjesta, pogotovo među mladima. Piramida je, piše internet, po novom i pofriškana – služi kao novo mjesto za umjetnost u gradu, a može se prošetati i njome.
U Tirani pažnju svakako privlači i neobični Oblak, instalacija japanskog umjetnika Sou Fujimotua, a u oči će vam, s pravom, upasti i toranj sa satom s početka 19. stoljeća, do čijeg vrha vodi 90 stepenica, kao i džamija Et’hem Bej. Ona je godinama bila van dohvata vjernika i za njih se ponovno otvorila 1991. godine. Tijekom posjete gradu definitivno ćete kad tad završiti i u ulici Rruga Murat Toptani, krcatoj restoranima i kafićima te rezerviranoj za pješake, a kod koje se nalaze i ostaci tamošnje tvrđave iz bizantskog doba.
IMA BAŠ SVE!
GOSTOVALI U ZAGREBU
Neobična bogomolja
Čudo krša
NEVIDLJIVI DIV
OTVORENA JE ZA POSJET
Podravsko more
LJEPOTE VINODOLA
LONDONSKA ATRAKCIJA
U SRCU ZLATNE RAVNICE
Tajne naših predaka
SKRIVENI ADUT