
Praznik rada u prirodi
Od graškasto zelene do jastog ružičaste, od oker do plave, od vatreno crvene do kanarinčevo žute, pogled na kuće u Buranu ostavlja bez daha i daje mjestu čaroban, gotovo bajkovit štih. Svaka ima svoju boju po kojoj se već godinama razlikuje od drugih, a tu se pomalo spontano postavlja pitanje: zašto su kuće u Buranu tako šarene?
U današnje vrijeme sve smo više okruženi visokim neboderima koji reflektiraju sunčeve zrake na svojim staklenim stijenama te betonskim cestama kojima se ne vidi kraja. Ipak, u nekim se krajevima svijeta zadržalo šarenilo drvenih i kamenih kuća koje ponosno odolijevaju sivilu asfalta. Osim La Boce u Argentini, Havane na Kubi i Rovinja u Hrvatskoj, na listi najšarenijih gradova na svijetu redovito svoju mjesto pronađe i talijanski otočić Burano.
Sve to šarenilo nije slučajno, dapače, na otoku vladaju stroga pravila prema kojima stanovnici mogu uljepšavati svoje fasade, a moraju ih obnavljati svake dvije godine uz dozvolu lokalnih vlasti. Još od vremena prije Mletačke republike, Burano je bio dom skromnim ribarima, a legenda kaže da su kuće bile obojene u svijetle nijanse kako bi mogli vidjeti put kući kada magla prekrije lagunu.
Drugo pak vjerovanje kaže da su se po raznim bojama kuća prepoznavale otočke obitelji koje su, iako ne u velikom broju, u mnogim slučajevima imale ista prezimena, pa su se međusobno zvali po nadimcima ili po boji doma.
Na malenom otočiću danas živi oko 3.000 stanovnika koji se uglavnom bave turizmom i ribolovom. Podijeljen je vodenim kanalima, vrlo sličnim onima koje možete vidjeti u Veneciji, po kojima se mještani i turisti svakodnevno voze na barkicama prolazeći ispod drvenih mostića i kraj raznobojnih kuća.
Osim jedinstveno oslikanih kuća, Burano je poznat po kvalitetnoj čipki, a može se pohvaliti i Muzejom čipke u kojem možete vidjeti kako se tehnika, počevši od prvih geometrijskih stilskih ukrasa, usavršavala i razvijala tijekom vremena, prateći modne trendove i postupno uvodeći biljne, cvjetne i životinjske motive, sve dok svoj najviši izražaj nije dosegla u sedamnaestom stoljeću, koje se smatra zlatnim.
Zahvaljujući odličnoj lokaciji u Venecijanskoj laguni, nijedno putovanje u Burano ne bi bilo potpuno bez kušanja njegove ukusne morske kuhinje. Lokalni specijaliteti uključuju inćune, sardine i lignje, a svi se kuhaju na razne načine. Stoga se svakako prepustite gozbi s plodovima mora dok ste na otoku!
Praznik rada u prirodi
GRAD NA VODI
Kvizovi
IDEALNO ZA ODRŽAVANJE FORME
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
“THAT WANAKA TREE”
Mir u srcu prirode
ČUVARICA NEPROCJENJIVIH BLAGA
BISER ZELENIH BREGA
Istarska prijestolnica ljubavi
Gradonačelnik koji prede
OAZA NETAKNUTE PRIRODE
IZLET U BLIZINI ĐAKOVA
Oaza mira i ljepote