Preporuke

Potresnu priču o borbi za preživljavanje nakon pada zrakoplova pogledat ćete u jednom dahu i nagnat će vas da si postavite jako teška pitanja

Jedan je to od slučaja koji, unatoč prolasku vremena, nikada neće biti zaboravljen. I ne bi smio biti. Riječ je o slučaju užasa, ali i ustrajnosti ljudskog duha iz 1972. godine, kada se urugvajski avion na letu 571, koji je prevozio urugvajsku ragbi momčad na utakmicu u Santiago u Čileu, stropoštao u srcu Andi, na ledenjaku. Od ukupno 45 putnika (od toga pet članova posade), preživjelo ih je njih svega 16. U tom, jednom od najnegostoljubljivijih mjesta na svijetu koje nije stvoreno za ljude proveli su grozomornih 72 dan. Kako bi preživjeli, pribjegli su kanibalizmu, a o tom slučaju govori film Snježno bratstvo koji možete pogledati na Netflixu.

IMAMO VODIČ!Barokni grad na sjeveru Hrvatske, koji nazivaju „mali Beč“, ima sve za savršen zimski izlet: najljepši advent u zemlji, divan dvorac, živopisne kavane i slastičarne
Nastavi čitati

ADAPTACIJA ISTOIMENE KNJIGE URUGVAJSKOG NOVINARA

Ta nevjerojatna priča dosad je već bila mnogo puta ispričana (mnogi se možda sjećaju filma Alive, odnosno Živi iz 1993. godine). Ali najnovija verzija, film Snježno bratstvo (La Sociedad de la Nieve ili Society of the Snow) iz 2023. godine priča priču o tom događaju na jedan poseban način. U njemu je naglasak na velikodušnosti i međusobnoj brizi koju su preživjeli, suočeni s užasnom, pokazivali jedni prema drugima, ali i nevjerojatnoj volji za životom.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Naime, film u režiji J. A. Bayona u dva sata i 24 minute, daje intimnu ispovijest 16 preživjelih. Riječ je o adaptaciji istoimene knjige urugvajskog novinara i pisaca Pabla Viercija koji je dokumentirao svjedočanstva svih 16 preživjelih, koje je i sam poznavao od djetinjstva. Film je bio nominiran i za Oscara, u dvije kategorije – za najbolji međunarodni feature film i najbolju šminku.

ISPRIČANA PRIČA PREŽIVJELIH KAO GRUPE

Bayona je na Vercijevu knjigu iz 2009. godine nabasao dok je radio istraživanje za svoj također hvaljeni film Nemoguće (The Impossible) iz 2012. godine te je kupio prava na nju kada je završio snimanje tog uratka. Da će snimati film na tu temu obznanjeno je u studenom 2021. godine, a tijekom izrade filma ekipa je snimila i više od 100 sati intervjua s preživjelima. Glumci su bili u kontaktu s preživjelima i obiteljima žrtava, dijelom je film sniman na stvarnoj lokaciji pada zrakoplova.

U konačnoj je ekranizaciji (za koju se svi slažu da apsolutno nadmašuje Alive) po prvi puta dozvoljeno od strane preživjelih i obitelji preminulih da se koriste njihova prava imena. “U srcu knjige nalazi se poruka koja govori da čak i kad je nekome sve oduzeto, i dalje imaš priliku odlučivati što učiniti. Zašto želiš živjeti? Za koga želiš umrijeti? To je prvi puta da pričamo priču cijele ekipe i to je bilo jako važno”, ispričao je Bayona za Hollywood Reporter, a prenio magazin Time.

FILM KOJI ĆE VAS NATJERATI DA SI POSTAVITE TEŠKA PITANJA

Pustit ćemo vas da pogledate film u miru i proživite svaki trenutak zajedno s glavnim akterima, bez da ulazimo u sve detalje. Da proživite kako je bilo biti među prvotnih 33 preživjelih. Kako je bilo spoznati da ih je već u prvoj noći umrlo njih pet. Kako je hrane nestalo za sedam dana, kako su vidjeli avione kako ih nadlijeću i prolaze iznad njih, kako su doznali da je nakon 10 dana potraga za njima obustavljena, kako ih je zatrpala i skoro sve redom ubila lavina…

Ovo je film koji će vas doslovno prikovati za kauč ili fotelju. Koji će vas natjerati da i sami sebi postavite teška pitanja. Osnažiti vas. Ponukati vas da spoznate koliko ljudski duh može biti snažan. Koliko prijateljstvo može biti čvrsto. Koliko ljudski život može biti krhak. Koliko duboka može biti bol. I koliko jaka može biti želja za životom.

Aktualno

Pročitajte još