Preporuke

Dolina Gacke i gradić smješten u zeleno-plavom srcu Like idealno su odredište za gurmane, avanturiste i ljubitelje prirode

Zagrljen rijekom Gackom, zaštićen okolnim brdima i naslonjen na moćni Velebit, usred mirne Like leži grad Otočac. Na ovom su mjestu ljudi živjeli još prije 6000 godina, a grad je prvi put imenom spomenut na Bašćanskoj ploči davne 1100. godine. Otočac je nekad bio grad na vodi, sa svih strana okružen rijekom Gackom, a danas sa svojom rijekom živi idiličan suživot poštujući njezine prirodne zakonitosti i diveći se njezinoj nestvarnoj ljepoti. Proveli smo dva dana u Otočcu i njegovoj okolici i zaljubili se u prekrasnu prirodu, nestvarne boje čiste i pitke Gacke, bogatu kulturnu i povijesnu baštinu ovog kraja, ali i veliko srce i širok osmijeh njegovih stanovnika. Ako planirate izlet u Otočac i dolinu Gacke, evo što se svakako isplati vidjeti!

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

STO NIJANSI ZELENE KOJA SE PRELIJEVA U PLAVETNILO BISTRE RIJEKE

Dolina Gacke kao stvorena je za aktivan odmor i uživanje u prirodi. U kojem god smjeru pogledali, vidjet ćete sto nijansi zelene kako se prelijevaju jedna u drugu i stapaju s plavetnilom rijeke. Ceste obrubljuje šareno cvijeće, od poput krvi crvenih makova, do palete proljetnica u žutoj, bijeloj, ljubičastoj i narančastoj boji. Odluči smo ovaj kraj upoznati na dva kotača, a nije bilo nimalo sumnje da će nam za tu avanturu savršen vodič biti Denis Lončar, vlasnik agencije Velebit Aktivnosti.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Velebit aktivnosti (@velebit_aktivnosti)

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Denis je veliki zaljubljenik u svoj kraj o kojem priča s toliko entuzijazma, znanja i ljubavi koje s lakoćom prenosi i na svoje suputnike. Njegova agencija nudi uzbudljive ture kajakom po Gackoj, koje su postale apsolutna senzacija zbog prozirnih kajaka na kojima se vesla. Putovanje rijekom uz pogled na zelenu okolicu i bogati podzemni svijet pod nogama jedinstveno je iskustvo, no mi smo se odlučili na najam električnih bicikala.

SKRIVENA BLAGA GACKE OTKRILI SMO NA TURI ELEKTRIČNIM BICIKLOM DUGOJ 35 KILOMETARA

Ruta kojom smo prošli zove se Skrivena blaga Gacke i uistinu smo u tih 35 kilometara ugodne vožnje upoznali sve znamenitosti i posebnosti ove čarobne doline.U agenciji Velebit aktivnosti mogu se unajmiti bicikli i preuzeti rute koje je Denis osmislio, ili iste proći s njim kao vodičem. Mi smo odabrali Denisovu pratnju i to se pokazalo kao puni pogodak. Na svakoj nam je lokaciji pričao o povijesti, značaju rijeke i današnjem životu uz Gacku. Uz cestu ga svi pozdravljaju, svatko svakoga ovdje zna, a on ne skida osmijeh ni nakon bezbroj naših pitanja.

OTOČAC IMA AERODROM I NAJDUŽU AKTIVNU TRAVNATU PISTU NA SVIJETU

Naša biciklistička avantura Gackom dolinom dovodi nas do Aerodroma Otočac, koji se može pohvaliti najdužom aktivnom travnatom pistom na svijetu! Ona je duga 1600 metara i danas se koristi za polijetanje i slijetanje manjih sportskih aviona. Atrakcija zračnog pristaništa, uređenog početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, je avion Douglas DC-3, proizveden davne 1944. godine.

Na aerodromu se nalaze još dva aviona, Republic F-84 Thunderjet, pa je ova mala zračna luka pravi muzej zrakoplovstva. Lokalni aeroklub “Otočac” ima velike planove da ovu lokaciju dodatnim aktivnostima približi kako mještanima, tako i sve brojnijim turistima. Nedaleko od aerodroma, nakon kratke vožnje slikovitim makadamom, nailazimo na kameni hram skriven u šumarku. To je svetište boga Mitre, sa samog početka novog vijeka, a od Kreše doznajemo da ih u ovom kraju ima još, ali zbog mina nisu svi dostupni.

MAJEROVO VRILO JEDNO JE OD NAJLJEPŠIH MJESTA U HRVATSKOJ

Nastavljamo put prema jednoj od najvećih atrakcija ovog kraja, mjestu na kojem se susreću priroda i stoljetno djelovanje čovjeka. To je Majerovo vrilo, jedan od izvora Gacke, smješteno u Sincu. Kristalno čista voda koja se, uvjerili smo se, može i piti ovdje je formirala jezerce, koje pod starim mlinicama ubrzava svoj tok i kreće na svoje putovanje. U jednom od tri mlina iz prve smo ruke vidjeli kako se žitarice melju na 170 godina starom kamenu, a u rustikalnom interijeru mlinice brašna OPG-a Mayer mogu se kupiti. Nekad je na Gacki bilo oko 60 mlinova, no danas je ovo jedan od posljednjih koji se i dalje koristi za svoju primarnu svrhu.

Nastavak kružne biciklističke ture vodi nas do obližnjeg Tonković vrila, pa do crkvice Svetog Franje, potom u Ličko Lešće… Sve uz divnu kulisu zelenih livada i žubor Gacke koja se lijeno valjala svojih koritom. Zastali smo u Japodskoj pećini, nevjerojatnoj prostranoj špilji u kojoj je nekad živjelo pedesetak pripadnika naroda Japoda. Nedaleko od špilje penjemo se na vidikovac Centra za autohtone vrste riba i rakova, odakle se pruža prekrasan pogled na dolinu, rijeku i uredne bazene gackih pastrva.

OTOČAC JE MALEN POVRŠINOM, ALI VELIK SRCEM I PONUDOM

Dan ispunjen aktivnostima, upijanjem zelenila i mirisima prirode završili smo, nakon 35 kilometra lagane i opuštene vožnje, ponovo u Prozoru, u agenciji Velebit aktivnosti. Slavnom ličkom rakijom nazdravili smo divnom danu iza nas i vratili se u Otočac odlučni otkriti i njegove urbane tajne. Otočac nije velik, ima oko 8,9 tisuća stanovnika, no dok hodate njegovim ulicama tijekom vikenda čini se veći.

Svi se međusobno pozdravljaju, mašu jedni drugima, a mi pronalazimo mjesto za kavu u Book caffeu Paradiso. U njemu je uređen kutak s knjigama, a doznajemo da se u ovom lijepo uređenom prostoru održavaju književne promocije popraćene glazbenim programom. Divno mjesto za prvo jutarnju kavu i početak obilaska grada. Ona nas najprije dovodi do Crkve presvetog Trojstva s visokim zvonikom i nekoliko oltara u unutrašnjosti.

KNJIGA U KAMENU: PRIČA O GRADU KROZ 32 KAMENA BLOKA

Uz crkvu je uređena „Knjiga u kamenu“. Riječ je o 32 kamena bloka koja su od 2007. dolazili urediti kipari iz cijelog svijeta, a od kojih svaki predstavlja neku osobu ili događaj važne za Otočac. Odmah u nastavku je i gradski park, mjesto većine društvenih događaja i manifestacija u gradu. U hladu njegovih stabala traži se zaklon od ljetnih vrućina, njegovim se stazicama šeće, a na klupicama odmara.

Još smo u samom centru, sve nam je na udaljenosti od nekoliko koraka, pa obilazimo u gradski muzej u kojem kroz mnogobrojne izloške učimo o dugoj povijesti grada. Vrijeme je da se udaljimo od centra i krenemo prema Fortici, ostacima stare utvrde na brežuljku iznad grada s kojeg se nekad on branio od neprijatelja. Ugodna je to i kratka šetnja, a na samom vrhu dočekuje nas mir i zelenilo, ono čime cijeli ovaj kraj obiluje. Posjećujemo i udrugu Gačanka, koja čuva i popularizira baštinu ovog kraja. Pokazali su nam kako su se tkale pregače, što je simbolika ličke kape i kako se rade coklje, a to bogato znanje prenose i mladim generacijama koje će tu vrijednost znati sačuvati.

MED I MAŠTOVITI MEDNI PROIZVODI NA SLIKOVITOM OBITELJSKOM IMANJU

Izlet u Otočac i dolinu Gacke ne bi bili potpuni bez upoznavanja autohtone ličke hrane i domaćih proizvoda. Posjetili smo Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Bronzi Bee na kojem nas dočekuju Nataša i Marinko Bronzović. Oni su pčelari čije marljive zajednice skupljaju nektar od kojeg obitelj radi različite vrste vrhunskog meda i mednih proizvoda, ali i svijeća i kozmetike poput balzama. Uz klasične vrste, imaju i posebne medne mješavine, od kojih nam se najviše svidio kremasti med s dodatkom čokolade i lješnjaka. Ova zdravija varijanta slatkog namaza sigurno će se naći na našim palačinkama!

Ono po čemu je ovaj OPG poseban je uređena apiinhalacijska kućica smještena uz sam pčelinjak. U kućici se nalaze košnice s ugrađenim apiinhalatorima koji se koriste uz prekrasan pogled na imanje i Gacku dolinu. Apiinhalacija je, naime, postupak u kojem se udiše zrak iz košnica obogaćen mikročesticama svih pčelinjih proizvoda: meda, propolisa, peludi, matične mliječi… Miris je ugodan i slatkast, a redovito korištenje pomaže kod tegoba kao što su problemi dišnog sustava i alergije.

RAZMIŠLJANJE IZVAN OKVIRA: OBITELJ SEKULA UZGAJA MALINE I KUPINE

Na OPG-u Lucija Sekula upoznali smo obitelj koja s ogromnom ljubavlju uzgaja bobičasto voće i od njega priprema likere, pekmeze i džemove, sirupe… No potpuni su hit kupinovo i malinovo vino, toliko slatki i mirisni da vas tek hihotanje i dobro raspoloženje podsjete da sadrži i alkohol. Obitelj uzgaja maline, kupine, jagode, ogrozd, ali i šljive od kojih se radi tradicionalna lička šljivovica. Uredni nasadi voća za našeg su posjeta tek čekali prve ovogodišnje plodove, a obitelj bivših prosvjetara neumorno smišlja nove proizvode i slasne proizvode od za ovaj kraj netipičnog voća.

GDJE DOBRO JESTI? IMAMO NEKOLIKO PROVJERENO DOBRIH ADRESA

Dakako, svaki izlet u ovaj kraj obavezno prati obilje ukusne hrane. Tradicionalni lični doručak sastoji se od sira, škripavac je obavezni, a ostale birate po ukusu. Nađe se tu i domaćih kobasa, slanine i pršuta, tradicionalnog ličnog svježeg sira base, pohanog kruha i masnice… Sve što je nekad radnog ličkog čovjeka trebalo držati sitim za vrijeme teškog fizičkog rada. Upravo su takve, konkretne i zasitne, i pizze u sad već slavnoj pizzeriji Ruspante u Sincu, na koju se dolazi iz svih krajeva Hrvatske. Svakako probajte onu s pastrvom, a svidjela nam se i Lička zima, s domaćim mesnim delicijama i ličkim sirom. Ruspante je poznat i po fantastičnim palačinkama, pa svakako ostavite mjesta i za desert.

Ako ste raspoloženi za mesni ručak, preporučujemo restoran Vrilo Gacke na Tonkovića vrilu, gdje smo kušali fantastične juneće obraze u umaku od šljiva i meki biftek u aromatiziranog ulju. Gacka pastrva cijenjena je i omiljena u cijeloj zemlji, a mi smo ju probali na nekoliko načina u restoranu Ribič. Dimljena pastrva, pašteta od pastrve, pastrva na mlinarski, potom ona punjena šljivama, pečena na grilu… Koju god probali, nećete pogriješiti

Aktualno

Pročitajte još