NA KRAJNJEM JUGU PLANETE
Preporuke
Mala zemlja velike ljepote ponosi se prekrasnom prirodom i slikovitim gradovima koji zovu na istraživanje: imamo čak 34 prijedloga za savršene izlete u Sloveniju
Čarobna Slovenija nije velika, ali na svojoj površini od nešto više od 20 tisuća četvornih kilometara skriva nevjerojatne ljepote i prirodne fenomene koji će malo koga ostaviti ravnodušnim. Od snijegom prekrivenih vrhova, zadivljujućih plavih jezera i rijeka, slikovitih gradova pa sve do termalnih lječilišta i planina – vikend izlet u Sloveniju je uvijek dobra ideja! U nastavku smo izdvojili čak 34 nevjerojatna mjesta koja morate posjetiti u susjednoj državi!
LJUBLJANA: ZELENA SLOVENSKA PRIJESTOLNICA
Glavni grad Slovenije po mnogočemu je poseban. Ljubljana je prije nekoliko godina zbog svojih parkova i zelenila bila proglašena Zelenom prijestolnicom Europe. Osim po zelenilu, poznata je i po mostovima na rijeci Ljubljanici i Ljubljanskom dvorcu s kojeg puca pogled na cijeli grad.
Simpatične kavane i slastičarnice, mjesta za šetnje i izlaske, sve to, uz laku dostupnost iz većeg dijela Hrvatske čini Ljubljanu savršenim izborom za kratki vikend „city break“. Stoga, planirajte svoj izlet u Ljubljanu i dopustite ovom gradu da vas zadivi.
BLED: JEDNO OD NAJLJEPŠIH JEZERA U EUROPI
Bez sumnje, Bled je jedno od najljepših jezera u Europi i savršeno odredište za ljubitelje aktivnog odmora. Okružen je Julijskim Alpama, u blizini je niz mjesta za vožnju biciklom i planinarenje, jezerom se može provozati u kajaku i kanuu, a u okolici je moguće i dogovoriti jahanje.
Samo jezero nalikuje na bajku, a njegovim središtem dominira otočić na kojem se nalazi stara barokna crkva. S obzirom na to da svi oni koji ga posjete kažu da niste bili na Bledu ako niste doživjeli vožnju pletnom, uskočite u jedno od njih i prepustite se sigurnim rukama veslača koji će vas provozati do otočića. Ovo mjesto sa svojom ljepotom nudi veličanstven doživljaj, a izlet na Bled zasigurno će ostati u lijepom sjećanju!
POSTOJNSKA JAMA: JEDAN OD NAJVEĆIH KRŠKIH SPOMENIKA NA SVIJETU
Nevjerojatan prirodni fenomen, u potpunosti uređen za posjećivanje, je Postojnska jama u jugozapadnoj Sloveniji. Podzemni kompleks galerija, tunela i dvorana koje se protežu na 20 kilometara jedinstven je na ovom području. Postojna se sastoji od tri fascinantne razine: na najnižoj prolazi rijeka Pijuka, na srednjoj se odvija „ svakodnevni život“ jame s njenim posjetiteljima, a na najvišoj se kreću uglavnom speleolozi. Njena prosječna temperatura je 9,4 stupnja pa ponesite toplu odjeću!
PREDJAMSKI DVORAC: UTVRDA KOJA NIKADA NIJE OSVOJENA OD STRANE NEPRIJATELJA
Nedaleko od Postojnske jame nalazi se Predjamski dvorac – jedini u potpunosti očuvani špiljski dvorac na svijetu! Nalazi se na litici viskoj 123 metra, datira iz 13. stoljeća te je idealno mjesto za sve ljubitelje povijesti i neobičnih građevina. Među brojnim vlasnicima dvorca najpoznatiji je bio Erazmo Predjamski, kojeg nazivaju i slovenskim Robinom Hoodom jer je krao od bogatih i davao siromašnima. Turisti ga najviše posjećuju u osmom mjesecu kad se održava čuveni Erazmov viteški turnir koji okuplja moderne vitezove iz cijeloga svijeta.
NACIONALNI PARK TRIGLAV KRIJE SLIKOVITE RIJEKE, VELIČANSTVENE SLAPOVE, MOĆNE PLANINSKE VRHOVE I PITOME GRADIĆE
Dragulj prirode koji nema cijenu. Veličanstven. Misteriozan. Uzbudljiv, zaigran, jedinstven… Ovim riječima na službenoj stranici te institucije opisuju nacionalni park Triglav u susjednoj nam Sloveniji. I vjerujemo u svaku riječ. Naime, Slovenija na svakom koraku pršti predivnom prirodom, no ovdje je ipak riječ o nečem posebnom: dom je to, među ostalim, najvišeg vrha u toj zemlji, istoimenog 2864 metara visokog Triglava, omiljenom izazovu planinara iz regije i šire.
Iako se u sklopu Nacionalnog parka Triglav nalazi istoimeni najviši vrh Slovenije (2864 metra), to nipošto ne znači da je posjet ovom fenomenu prirode rezerviran samo za iskusne planinare u vrhunskoj formi. Čak i oni koji nisu spremni uhvatiti visoke vrhove, imaju ovdje što raditi. Šetati uređenim stazama, kanjonom Vintgar, uz rijeke i slapove, posjetiti jezero Bohinj…
BOHINJ: NAJVEĆE PRIRODNO JEZERO U SLOVENIJI
Bohinjsko jezero najveće je prirodno jezero u Sloveniji. Nalazi se u srcu slavnih Julijskih Alpa, na nadmorskoj visini od oko 500 metara. Površina mu je 318 hektara, obala mu je dugačka oko 11 kilometara, a maksimalna dubina 45 metara. Na najširem dijelu Bohinjsko jezero široko je 1200 metara, dok je dugačko oko četiri kilometra. Okružuju ga strmi obronci okolnih brda i pašnjaka, a djelom nacionalnog parka Triglav postao je 1981. godine.
Bohinj je idealna destinacija za ljubitelje aktivnog odmora. Vodeni sportovi, šetnje i planinarenje te biciklizam ovdje su doslovno na dlanu i na svoje će doći kako izletnici željni minimalnog broja koraka, a lijepih pogleda tako i nadobudni planinari željni izazova. No, što se tiče samog Bohinja, jedna se stvar ne propušta, a to je šetnja oko samog jezera. Staza je kružna, ima 11,5 kilometara i, što se tiče terena, nije zahtjevna.
DOLINA SOČE: BOŽANSTVEN SPOJ SLIKOVITOG KRAJOLIKA I SMARAGDNE RIJEKE
Susret s rijekom Sočom, zelenom poput dragulja, mnogi opisuju kao čistu meditaciju. Njezin tok prema Jadranskome moru, koji započinje u nacionalnom parku Triglav, prirodna je žila kucavica slovenske turističke regije koja se zove Smaragdni put. Aktivan odmor u slikovitom svijetu Julijskih Alpa, Triglavskom nacionalnom parku i smaragdnoj rijeci Soči – savršen je izbor za vikend bijeg u Sloveniju.
Stoga, bez obzira ostajete li dan ili cijeli tjedan, to vjerojatno neće biti dovoljno vremena da otkrijete sve njene čari, pogotovo ako ste avanturističkog duha. Zato je dolina Soče jedna od destinacija u koju se iznova treba vraćati. Za Soču kažu da nijedna fotografija ne može dočarati njezinu bajkovitu ljepotu. Ona je bolja uživo, poput glazbenog koncerta omiljenog benda, a kad dođete, naprosto nećete htjeti otići iz ovog tirkiznog raja.
TOLMINSKA KORITA: DOŽIVITE SMARAGDNU LJEPOTU VODE OKOVANE IMPRESIVNIM STIJENAMA MOĆNOG KANJONA
Tirkizna boja razigrane vode koja nestašno preskače kamenčiće, šum koji umiruje, zelenilo koje liječi… Već je i prvi pogled na Tolminska korita, jednu od najvećih atrakcija slovenske doline Soče, dovoljan da se nepovratno zaljubite. U ljepotu, mir, prekrasne boje i osvježenje koje pruža hlad stabala koja grle tok potoka i rijeke.
Tolmin je najveće naselje u dolini, i upravo u njega se trebate uputiti da biste posjetili Tolminska korita. Do njih se jednostavno dolazi iz centra grada, treba pratiti putokaze ili lokaciju na Googleovim kartama i dovest će vas točno pred ulaz. Tamo je poveći parking koji se plaća po satu, a na istom mjestu možete kupiti i ulaznicu za Triglavski narodni park.
MARIBOR: ŠARMANTNI SLOVENSKI GRAD NA DRAVI DOM JE NAJSTARIJE VINOVE LOZE NA SVIJETU, PREKRASNOG DVORCA I VRHUNSKE SUVREMENE UMJETNOSTI
Drugi najveći grad Slovenije, Maribor, možda je malen u kontekstu svjetskih gradova – broji oko 113 tisuća stanovnika – no sadržajima može parirati pristojnom gradskom gigantu. Smješten na rijeci Dravi, odlična je destinacija za sasvim kratki ili nešto duži, višednevni city break, a atrakcija i aktivnosti ima na pretek.
Jedno mjesto koje se u Mariboru nikako ne propušta jest Lent, najstariji, ali kako kažu na službenim stranicama grada, i najčarobniji dio Maribora (naziv mariborskog starog grada nosi i popularni glazbeni festival, najveći slovenski festival na otvorenom). Upravo tamo pronaći ćete i jednu od najzanimljivijih atrakcija, a to je Guinnessov rekorder Stara trta, odnosno najstarija vinova loza na svijetu, iza koje je minimalno 400 godina.
No, to nije jedini susret s vinom koji ćete imati u Mariboru. Naime, taj je grad dom jednog od najstarijih vinskih podruma u Europi, vinskog podruma Vinag. Najstariji dio tog podruma ima površinu najmanje 15 tisuća metara četvornih te 2,1 kilometara duge podzemne prolaze, a izgrađen je još 1847. godine. Ukupni mu je kapacitet tri milijuna litara, a njegov najvredniji dio predstavlja vinski arhiv sa starim i vrijednim bocama.
PIRAN: DRAGULJ SLOVENSKE RIVIJERE
Sa svojom fotogeničnom starom gradskom jezgrom, srednjovjekovnim zidinama i nizom aktivnosti u blizini, Piran je idealno mjestašce za bijeg od svakodnevice i vikend izlet u Sloveniju. Nakon što mu priđete s magistrale, vaš automobil morat će ostati u jedinoj gradskoj javnoj garaži na otvorenom koja se prostire na nekoliko katova, a udaljena je desetak minuta šetnje od svih poznatih atrakcija. Naime, pristup vozilima osim za domaće stanovništvo nije moguć pa je uživanje u suncu, bez smoga i ispušnih plinova – zagarantirano.
Krenite laganim koracima iz javne garaže i upijajte čaroban ambijent malog mjesta koje ima veliku dušu. Dok šetate, vaš pogled će se otvoriti prema plavetnilu Jadranskog mora i šarenim pročeljima grada koja na mnogo načina podsjećaju na Rovinj. Uskoro ćete stići na prostrani Tartinijev trg nad kojim se nadvija župna crkva sv. Jurja. Ako se uspete na njen zvonik, možete uživati u impresivnom pogledu iz ptičje perspektive, a cijena je samo 2 eura.
KRANJ: NEFORMALNA PRIJESTOLNICA SLOVENSKIH ALPA
Samo 20-ak kilometara od slovenske prijestolnice nalazi se Kranj. Taj četvrti najveći grad u Sloveniji, središte Gorenjske, u kojem živi oko 52 tisuće ljudi, jednostavno zove na posjetu. Tepaju mu da je mjesto u kojem ste ‘s jednom nogom u gradu, a drugom u prirodi’, nazivaju ga ‘prijestolnicom slovenskih Alpi’, ali i ‘kulturnim srcem’ Slovenije. Naime, upravo je on bio dom, a sada je i posljednje počivalište najslavnijeg slovenskog pjesnika France Prešerna.
Jedna od najvećih posebitosti tog grada, zbog kojeg se, među ostalim, i spominje rečenica ‘jednom nogom u gradu, drugom u prirodi’ jest kanjon koji prolazi praktički kroz sam centar grada. Naime, srednjovjekovni, stari dio grada, koji neki smatraju jednim od najšarmantnijih u Sloveniji, nalazi se na ušću rijeke Kokre u Savu pa su te rijeke određivale urbanistička pravila u području.
Kranjski kanjon smatra se drugim najvišim urbanim kanjonom u Europi, a njegove su litice visoke 30 metara. Naravno, u kanjon se možete spustiti, a za toplijeg vremena, ako ste hrabri, i okupati. U svakom slučaju, kroz njega vodi nezahtjevna, kratka i kružna staza.
ŠMARTNO: NAJBOLJE ČUVANA TAJNA U SLOVENIJI
Jedno od najšarmantnijih malih mjesta u Sloveniji zasigurno je Šmartno. Cijelo naselje je izgrađeno na ostacima rimskog uporišta, a u pisanim se izvorima prvi put spominje 1317. godine. Šmartno je proglašeno i spomenikom kulturne baštine, a sa svojim brdskim brežuljcima, vinogradima i slikovitim starim kućama, ovo mjesto neodoljivo podsjeća na Toskanu. Idealno za opuštanje i uživanje u vinskom turizmu!
IZOLA: ŠARMANTNI SLOVENSKI GRADIĆ, KOJI JE NIKNUO NA MALENOM OTOČIĆU, PREPUN JE POVIJESTI, TRADICIJE I LJEPOTE
Zanimljiva priča o ovom gradu započinje na otočiću koji se nalazio u neposrednoj blizini kopna te je stoga bio naseljen već u 1. stoljeću. Upravo na tom nekadašnjem otočiću danas se nalazi stara jezgra grada, a otok je nekada bio spojen s kopnom kamenim mostom. Grad je svojedobno opasivao i obrambeni zid, no početkom 19. stoljeća on je srušen. Materijal dobiven rušenjem iskorišten je za zasipavanje mora između otoka i kopna.
Posjetitelju Izola nudi niz mogućnosti, no šetnja ulicama jedan je od najboljih načina upoznavanja grada. Bila bi šteta ne pogledati tamošnje brojne palače – Besenghi Degli Ughi, Podestà, Lovisato te Manzioli. Svakako, jedna od stanica treba biti i crkva sv. Maura te tamošnji 30 metara visoki zvonik, koji se nalazi na najvišoj točki nekadašnjeg otoka na kojem je grad stasao. Originalna crkva izgrađena 1356. godine bila je manja od današnje, koja je podignuta 1547. godine te nekoliko puta obnavljana u kasnijim stoljećima. Do vrha zvonika Višta odmah do crkve vodi pak 99 stepenica i s njega se pruža dobar pogled na grad.
KLANAC POKLJUKA: NERAZVIKANI BISER SLOVENIJE
Klanac Pokljuka se nalazi na području Nacionalnog parka Triglav, u blizini Bleda. Stvorila ga je priroda, odnosno voda svojim djelovanjem na vapnenačke stijene. Dugačak je 2 kilometra i doseže dubine od 40 metara. Okružuju ga šume koje poput zelenog pokrivača štite strme zidove. Ovaj klanac, oblikovan tisućama godina vodenim tokovima, oduševljava posjetitelje prirodnim mostovima, špiljama i uskim prolazima. Kroz pomalo divlji krajolik vodi uređena kružna staza, na kojoj posjetitelj može u potpunosti doživjeti ljepotu klanca i sve njegove posebnosti.
Glavna staza vodi dnom klanca, a sporedna skreće prema rubovima, piše Bled.si. Prirodne znamenitosti gusto su razbacane po cijelom području. Najpoznatija atrakcija je Pokljuška luknja, odnosno jama. Kratka je to, prohodna špilja nalik na okno koja se može pohvaliti s tri prirodna prozora i dva ulaza. Ostale atrakcije su slapovi, od kojih su neki visoki i 22 metra, veliki prirodni most koji se nadvija 24 metra iznad tla, kao i niz manjih drvenih mostova koji vode preko najužih dijelova klanca.
KOZJAK: SLAP KOJI KAO DA JE ZATOČEN MEĐU STIJENAMA, MISTIČNO OSVIJETLJEN TEK POKOJOM ZRAKOM SUNCA
Slap Kozjak nalazi se nedaleko od Kobarida i visok je 15 metara. Njegov izgled je fascinantan jer izgleda kao da je smješten u “dvorani” izgrađenoj samo za njega. Smješten u klancu potoka Kozjak, okružen grbavim kamenim stijenama, osvijetljen tek pokojom zrakom sunca koja se probija kroz rasjek na vrhu… Potok Kozjak izvire na više od 2000 metara nadmorske visine, podno Krnčice, teče kotlinom i obrušava se u nekoliko slapova, od kojih je Kozjak najpoznatiji. Može se posjetiti i jedan manji, visok 8 metara, koji se zove Mali Kozjak.
Do slapa vodi uređena šetnica i drveni mostići, do koje možete jednostavno doći od mjesta Kobarid u smjeru sela Drežnica. Do slapa se može doći Kobariškom povijesnom rutom, koja prolazi kraj zanimljivih bunkera i rovova iz Prvog svjetskog rata. Put završava na uređenoj terasi s koje se pruža prekrasan pogled na slap Kozjak, amfiteatar koji ga okružuje i fascinantnu boju vode koja se slijeva u maleno jezerce.
OTOČEC: SLIKOVITI DVORAC NA VODI, U KOJEM SU SPAVALA ČAK DVA JAMESA BONDA I CHANDLER IZ PRIJATELJA, JEDNO JE OD NAJLJEPŠIH MJESTA U SLOVENIJI
Jedini slovenski dvorac na vodi. Tako se predstavlja ovo prekrasno srednjovjekovno zdanje na svojim službenim web stranicama. I bilo da ga posjetiti ljeti, kada ga okružuju razigrano zelenilo i žubor pitome rijeke, ili pak tijekom zimskih mjeseci kada ga prekrije bijeli pokrivač, osvaja baš svakog na prvi pogled. Nevjerojatni dvorac Otočec nalazi u pitoresknom kraju Dolenjske, poznatom po rijekama, dolinama, šumama i vinogradima, okružen je čuvenom rijekom Krkom i odiše zaista jedinstvenom atmosferom iz prošlih vremena.
Osim spektakularnog izgleda i pozicije usred netaknute prirode, ono što ga čini posebnim je i činjenica da su u njemu boravile mnoge poznate ličnosti poput predsjednika Tita, princa Alberta II. od Monaka, Matthew Perryja (Chandler iz “Prijatelja”) i čak dva Jamesa Bonda (Roger Moore i Pierce Brosnan). Fascinantni dvorac Otočec nedavno je renoviran te je pretvoren u hotel i zaista ga vrijedi posjetiti, u njemu provesti dan ili dva te na trenutak osjetiti kako je to biti kralj ili kraljica, saznati priče o uzbudljivoj slovenskoj povijesti, životima dekadentnih plemića i smjelih lopova, priče o pustolovini, odanosti i preživljavanju…
JASNA: NERAZVIKANO SLOVENSKO JEZERO ZIMI SE PRETVARA U LEDENU BAJKU, LJETI NUDI SAVRŠENO OSVJEŽENJE, A OBOŽAVAJU GA LJUBITELJI PRIRODE I LOVCI NA DOBRE FOTOGRAFIJE
Nevjerojatna zeleno-plava boja vode u kojoj se reflektiraju sivo bijeli alpski vrhovi. Upravo to je opis savršene fotografije koja može biti ‘izgovor’ za još savršeniji izlet u blizini Kranjske gore, u slovenskim Julijskim Alpama na nevjerojatno fotogeničnom jezeru Jasna. Nije ono poznato kao Bled ili pak Bohinj, općenito prve asocijacije kad netko spomene riječi ‘jezero’ i ‘Slovenija’ u istoj rečenici, no ono među ljubiteljima prirode i opuštenog dana ispunjenog odličnim pogledima – ali i fotografije – kotira vrlo visoko, i to u bilo koje doba godine. Ljeti kao idealna prilika za osvježenje. Zimi kao odlazak u zimsku bajku.
Kad se kaže jezero Jasna, u biti se misli na ‘kompleks’ dvaju spojenih umjetnih jezera na ušću planinskih rijeka Male i Velike Pišnice. Jezero se nalazi na sjeverozapadu Slovenije, na vratima Triglavskog nacionalnog parka, jedinog nacionalnog parka u Sloveniji, a samo je dva kilometra udaljeno od slavnog zimovališta Kranjska gora (uz cestu koja vodi prema prijevoju Vršič), odnosno sat vremena vožnje od Ljubljane.
KOPER: LUČKI GRADIĆ PREPUN BOGATE POVIJESTI
Službeno glavni grad slovenskog dijela Istre, Koper je jedini lučki grad na 47 kilometara dugoj obali Jadranskog mora u Sloveniji. Cijelo je njegovo područje poput muzeja na otvorenom: na svakom koraku vidjet ćete utjecaje stare Grčke, Rimljana, Venecije… Smatra se i jednim od najstarijih mjesta u Sloveniji gdje se bogata povijest počela ispisivati već u srednjem brončanom dobu. Ne propustite prošetati Titovim trgom, istražiti Pretorsku palaču i popeti se na zvonik Campanile kako biste uživali u panoramskom pogledu.
LIPICA: SLOVENSKI RAJ KOJIM VLADAJU KONJI LIPICANERI
Bez obzira tražite li način da se povežete s prirodom ili se želite baciti na istraživanje novih mjesta, pogled iz sedla uvijek je dobar pogled na svijet. Smještena blizu granice s Italijom, Lipica je najvažniji slovenski konjički centar iz kojeg potječu svjetski poznati konji lipicaneri. Obiđite najstariju europsku ergelu, posjetite farmu i upoznajte prekrasnu povijest ovog kraja kojeg krasi privrženost prema plemenitim životinjama.
ŠKOCJANSKE JAME: NEVJEROJATNA IGRA VODE I KAMENA U ČAROBNOM PODZEMNOM CARSTVU KOJE JE SNAGA RIJEKE DUBILA TISUĆAMA GODINA
Udaljene otprilike dva sata vožnje automobilom iz Zagreba, Škocjanske jame se smatraju jednim od najljepših prirodnih fenomena, a ujedno spadaju i među najveće podzemne kanjone u svijetu. Zbog iznimne ljepote i jedinstvenog ekosustava, UNESCO ih je uvrstio na popis svjetske baštine te su jedini spomenik u Sloveniji upisan na samu UNESCO – vu listu. Razgled jame traje oko 2 i pol sata, cijene karata kreću se između 7 i 16 eura, a putem službene stranice možete provjeriti sve raspoložive rute obilaska.
Početak turizma u Škocjanskim jamama veže se uz 1884. godinu kada su organizirani prvi vođeni obilasci na lokalitetu. Godine 1853. pohodilo ih je godišnje oko 150 posjetitelja, početkom 20. stoljeća oko tri tisuće. Već 2006. posjetilo ih je oko 90 tisuća ljudi. Trenutna staza kojom se posjetitelji kreću dugačka je oko 3000 metara i na njoj ima oko 500 stepenica, a cijena ulaznice u prosincu, siječnju, veljači i ožujku iznosi 16 eura za odrasle osobe, a 7,5 za djecu. Ulaz za djecu do šest godina starosti je besplatan.
ROGAŠKA SLATINA: GRADIĆ LJEKOVITE VODE, KRISTALA I KAKTUSA
Što je zajedničko kristalu, ljekovitoj vodi i… kaktusima? To ‘nešto’ zajedničko nalazi se 90-ak kilometara od Zagreba, u Sloveniji, nedaleko od granice s Hrvatskom, a zove se – možda sad već pogađate – Rogaška Slatina. Riječ je o slavnom termalnom lječilištu, ne samo najpoznatijem u Sloveniji, nego i daleko van granica te zemlje i regije općenito, koje je svojedobno nosilo i titulu turistički najuređenijeg grada ‘dežele’. Izlet u Rogašku Slatinu uvijek je dobra ideja, a s obzirom na sve sadržaje i mogućnosti koje ovaj grad nudi, u njemu se bez problema može ostati i dulje vremena.
Svaki posjetitelj Rogaške Slatine neminovno će završiti u predivnom Lječilišnom parku. Park se prostire na 10 tisuća metara četvornih, a u njemu su zasađene tisuće i tisuće biljaka, od toga 7500 trajnica te 700 ruža. U njemu se nalazi i Lječilišni dom (danas to zdanje ‘nastupa’ pod imenom Grand Hotel Rogaška), a koje je poznato po Kristalnoj dvorani.
Druga znamenitost Rogaške Slatine koju malo tko propušta jest poznata Pivnica mineralne vode. Ona se nalazi u Medical centru Rogaška, a upravo tamo, direktno s izvora, možete kušati slavni Donat, mineralnu vodu koja se smatra magnezijem najbogatijom mineralnom vodom na svijetu. Za one koje trebaju nešto ‘manje jako’ tu je i voda Styria. Vrela obje vode dolaze i u hladnom i toplom obliku, a možete si priuštiti i neku od kura pijenja ljekovitih mineralnih voda koje rješavaju brojne zdravstvene tegobe.
PTUJ: NAJSTARIJI NEPREKIDNO NASELJENI GRAD U SLOVENIJI
Udaljen sat vremena vožnje od Zagreba nalazi se jedan od najstarijih neprekidno naseljenih gradova u Sloveniji – Ptuj. Vladali su njime brojni narodi i vladari među kojima se ističu Kelti koji su upravo ovdje pronašli dom za vrijeme željeznog doba i Rimljani koji su ga u 1. stoljeću prije Krista pretvorili u jedno od svojih važnih trgovačkih središta.
Posjetite Ptujsku klet, najstariji vinski podrum izgrađen 1239. godine, ojačajte kondiciju birajući jednu od mnogobrojnih aktivnosti poput biciklizma i nordijskog hodanja sa štapovima te se počastite u restoranu Ribič koji osvaja vrhunskim mesnim i ribljim specijalitetima.
CERKNIŠKO JEZERO: NAJVEĆE JEZERO U SLOVENIJI KOJE MIJENJA OBLIK
Cerkniško jezero je najveće slovensko jezero koje presušuje svake godine. Također je okruženo prekrasnom prirodom i idealno je mjesto za opuštajuću šetnju, vožnju biciklom, jahanje, vožnju čamcem… Ovdje možete promatrati više od 270 različitih vrsta ptica, a promjenjivi oblik i veličina jezera jamče vam svaki put drugačije, jedinstveno iskustvo. Naime, ovaj fenomen napuni se u proljeće kada se snijeg otopi i za jesenskih kiša, a ljeti, kada voda oteče u podzemlje, mijenja se u krško polje.
PUT MEĐU KROŠNJAMA: MAGIČNA ŠETNICA U SRCU POHORSKE ŠUME
Šetnja prirodom uvijek je dobra ideja, a pogled na zelenilo iz zraka, iz ptičje perspektive posebno ostavlja bez daha. Ako razmišljate o izletu u Sloveniju, uputite se do mariborskog Pohorja i otkrijte jedinstvenu atrakciju: Put među krošnjama. Jedna od najposjećenijih destinacija susjedne nam države s razlogom je nedugo nakon otvaranja osvojila tisuće posjetitelja iz svih krajeva svijeta.
Zelena šetnica Put među krošnjama nalazi se u srcu pohorske šume, na vrhu Rogle. Iz Zagreba automobilom do nje treba oko dva sata, a izlet autobusom organiziraju i brojne agencije. Nakon što kupite ulaznicu i krenete na stazu, primijetit ćete da je kružna i da ćete izaći na gotovo istom mjestu na kojem ste startali. Staza je duga samo jedan kilometar pa ju obilazite polako, uživajte u svakom trenutku i pogledu, proučavajte informativne table… Kroz ovu je ljepotu šteta samo projuriti.
PLANINA ROGLA: NAJVIŠA PLANINA NA POHORJU
Rogla je jedna od najviših planina na Pohorju koja uz raznolikost prirodnih ljepota posjetiteljima nudi brojne mogućnosti za rekreaciju, otkrivanje kulturnih spomenika i tradicionalne kuhinje. Od Ljubljane je udaljena 120, od Zagreba 150 kilometara, a ovdje ćete doživjeti sve najbolje od zimskih i ljetnih aktivnosti.
View this post on Instagram
Kako kažu na službenim stranicama, u neposrednoj blizini turističkog naselja nalazi se više seoskih gospodarstava na kojima možete vidjeti kako teče život na seoskom imanju danas te kušati lokalne delicije. Uređene staze omogućuju pješačenje, nordijsko hodanje i vožnju biciklom, a u zimskim mjesecima i skijaško trčanje, vožnju motornim sanjkama i još mnogo toga.
JELENOV GREBEN: IMANJE NA KOJEM ĆE VAS DOČEKATI OMILJENE ŽIVOTINJE
Ovo prekrasno seosko domaćinstvo na čijem imanju ćete pronaći jelene i muflone nalazi se u neposrednoj blizini Hrvatskog zagorja, na krajnjem istoku Slovenije i idealno je mjesto za obiteljski izlet u prirodu. Vlasnici Jelenovog grebena bave se i uzgojem šampinjona pa tako ovdje možete probati brojne specijalitete koji mirišu na najbolju bakinu kuhinju. Ako poželite prespavati, odmor potražite u rustikalnim sobama poznatijim kao Rebeka i Karolina. Sobe su dobile ime po prvim dvjema kćerkama.
View this post on Instagram
CELJE: GRAD GROFOVA S OGROMNIM DVORCEM, PREPUN ZELENILA, POVIJESTI I NENAMETLJIVOG ŠARMA
Smješten na jugoistoku Celjske doline, na rijeci Savinji, Celje se nalazi 70 kilometara od Ljubljane, a pod imenom ‘Cylie’ prvi se put spominje još 1122. godine. Duga je to povijest, o kojoj taj grad rado i ponosno priča. Naime, upravo on je bio dom grofova Celjskih, najutjecajnije vladarske loze u Sloveniji, koji su uostalom po njemu dobili i ime. Na tu odrednicu ovog grada odmah na prvu ukazuje srednjovjekovni Stari celjski dvorac iz 12. stoljeća smješten na vrhu brda s pogledom na grad. Riječ je o najvećem srednjovjekovnom dvorcu u Sloveniji, a poglede svakako mami i tamošnja 23 metara visoka kula.
Na turističkim stranicama Slovenije nazivaju ga ‘gradom grofova bogatim arheološkim blagima, modernom urbanom atmosferom i zelenom dušom’. Ne bez razloga, čini se. Celje je, navode dalje, jedan od rijetkih gradova u Europi koji se mogu pohvaliti gradskom šumom u samoj blizini centra. U slučaju Celja ona ima površinu 94 hektara. U biti, Celje je doista zeleni grad – skrbi za oko 10 tisuća gradskih stabala, do čega je njih 13 najmanje 100 godina staro te podliježe zaštiti.
DOBRNA I NAJSTARIJE TERMALNO LJEČILIŠTE U SLOVENIJI
Terme Dobrna najstarije su slovensko prirodno lječilište s tradicijom još od 1403. godine. Njihovu termalnu vodu, koja izvire iz dubina te je bogata mineralima i rudama, prepoznali još stari Kelti i Rimljani. U svom sastavu imaju vanjski bazenski kompleks te unutrašnji bazen s temperaturom vode od 32° C. Tu su i razne vrste kupki, masaže, kao i tretmani za njegu lica i tijela.
View this post on Instagram
LENDAVA: NAJISTOČNIJI SLOVENSKI GRADIĆ PREPUN ZANIMLJIVIH ATRAKCIJA
Prekrasan dvorac, slikovite uličice, muzeji s poznatim djelima velikana svjetske umjetnosti, vidikovac kojeg nazivaju i pomurskim Eiffelovim tornjem, lijepe crkvice, sinagoga, klupa ljubavi… Sve to i još više pronaći ćete u Lendavi, najistočnijem slovenskom gradiću u kojem vam neće i ne može biti dosadno ako volite istraživati nova mjesta koja su zadržala onaj svoj stari, jedinstveni karakter i duh.
Ovaj nerazvikani biser bogate kulturne baštine i zanimljive povijesti udaljen je tek sat i pol vremena vožnje od Zagreba, samo nekoliko minuta od hrvatsko-slovenske granice iznad Čakovca te je idealan za vikend izlete u Sloveniju.
LOGARSKA DOLINA U ZAGRLJAJU MOĆNIH PLANINA: OVAJ DRAGULJ SLOVENIJE SAVRŠEN JE IZLET ZA SVE LJUBITELJE NETAKNUTE PRIRODE
Već pri dolasku, u vožnji uz rijeku Savinju, pogled na jednu od najljepših europskih ledenjačkih dolina, okruženu vijencem planinskih vrhova viših od 2000 metara, ostavlja bez daha. Zbog brojnih prirodnih i kulturnih zanimljivosti ova je dolina 1987. godine proglašena krajobraznim parkom, a cijelo je područje zbog ekološkog značaja dio područja Natura 2000.
Okružuju je čarobne Kamniško-Savinjske Alpe i brojni vrhovi viši od 2000 metara. Neki od njih su Krofička, Ojstrica, Planjava, Rinke… Svaki od tih vrhova za planinare u formi izazovna su destinacija za sebe! No, čak i oni koji nisu vješti u dugom pješačenju, u Logarskoj dolini naći će nešto za sebe.
PERIČNIK: JEDAN OD NAJLJEPŠIH I NAJPOSEBNIJIH SLAPOVA U SLOVENIJI
Jedan od najpoznatijih slovenskih slapova nalazi se u nacionalnom parku Triglav u dolini Vrata, u blizini mjesta Mojstrana. Ono što nazivamo slap Peričnik zapravo su dva slapa, Gornji i Donji Peričnik. Gornji je visok 16, a donji impresivnih 52 metra što ga svrstava među veće vodopade u zemlji.
Peričnik se može obići pješke, nezahtjevnom stazom koja počinje nedaleko od Mojstrane. Za obilazak je ipak potrebno odabrati prikladno vrijeme jer nakon kiša, koliko god pogled na slapove bio impresivan, staza zna biti mokra i skliska. Za izlet je potrebna čvrsta obuća i slojevita odjeća. Nakon izleta i istraživanja slapova možete se okrijepiti u Koči pri Peričniku i upotpuniti izlet ukusnim slovenskim specijalitetima.
TROPSKI VRT: RAKOŠNA ZELENA OAZA PREPUNA ORHIDEJA I NEOBIČNIH TROPSKIH BILJAKA
Ako osjećate da vam treba doza inspiracije za nezaboravan izlet, a istovremeno dijelite strast prema ljepoti cvijeća, toplo preporučujemo da posjetite Tropski vrt u Dobrovniku, malenom, pitoresknom slovenskom naselju koje je udaljeno samo par kilometara od grada Lendave. Ovdje će vaša duša biti okružena elegancijom, sofisticiranošću i nježnošću orhideja, koje se smatraju jednim od najljepših cvjetova na svijetu. Osim predivnih orhideja, u prostranom kompleksu vrta imat ćete priliku otkriti raznovrsne tropske vrste biljaka koje će vas osvojiti svojom nevjerojatnom ljepotom na svakom koraku!
KRNSKO JEZERO: NAJVEĆE VISOKOGORSKO JEZERO U SLOVENIJI I POPULARNO PLANINARSKO ODREDIŠTE
Krnsko jezero prostire se na gotovo 400 metara dužine, sa širinom od 150 metara, te doseže impresivnu dubinu od čak 17 metara u svojem najdubljem dijelu. U vodenom ekosustavu jezera obitava oko 40 biljnih vrsta, uglavnom algi, zajedno s 24 vrste životinja, među kojima prevladavaju maleni rakovi. Kako bi se očuvala bogata raznolikost ekosustava, kupanje u jezeru nije dozvoljeno, iako mnogi planinari nakon uspona ipak odluče namočiti noge u vodi kako bi se osvježili.
Jezero ledenjačkog podrijetla smješteno je ispod Krna (2244 m), u blizini Planinskog doma pri Krnskih jezerih (1385 m), uz planinu Duplje i Dupeljsko jezero. Ovaj rajski kutak slovi kao jedan od najposebnijih krajolika u prekrasnim Julijskim Alpama. Pristup Krnskom jezeru počinje na kraju doline Lepene i predstavlja jednostavan planinarski izazov, prikladan čak i za mlađe i starije avanturiste koji su spremni prohodati blagu uzbrdicu od 2,5 sata.
PLANŠARSKO JEZERO: PRIRODNI DRAGULJ SRCOLIKOG OBLIKA
Nedaleko od Ljubljane, u malenom mjestu Zgornje Jezersko pronaći ćete prekrasno Planšarsko jezero koje osvaja svojom zapanjujućom ljepotom, okruženjem koje doslovno zove na šetnju i nevjerojatnim srcolikim oblikom zbog kojeg je postao hit na društvenim mrežama. Ovaj dragulj prirode okružen je lijepim drvenim šetnicama koje omogućuju jednostavan pristup tijekom cijele godine i odličan je izbor za izlet u Sloveniju, posebno ako ste ljubitelji rekreativnih aktivnosti poput penjanja, vožnje na dva kotača, veslanja…
View this post on Instagram