
Što radi?
U okolici Splita nalazi se čitavo more zanimljivih lokacija za šetnju u prirodu i izlete za djecu i roditelje. Oni koji žele uživati u zelenilu i žuborenju rijeka oduševit će selo Grab i izvor Jadra, a ljubitelji povijesti i kulture zasigurno će se zaputiti u Trogir. No, to nije sve! Kako biste izbjegli pretraživanje u zadnji tren izleti u okolici Splita, za vas smo pripremili pregršt dobrih prijedloga!
Gradić na ušću Cetine u Jadransko more priroda je zaista bogato obdarila, a čovjek mu je kroz stoljeća dodao onaj šarm sivog kamena i šarenog cvijeća, zvuke klapske pjesme i ukras širokih dalmatinskih osmjeha. Krenite u šetnju njegovim ulicama i upijajte priče o slavnoj gusarskoj prošlosti, povijesti klapske pisme koja je potekla upravo iz omiških konoba, prekrasnim tvrđavama koje su stoljećima ponos grada, plažama kao stvorenima za opuštanje i zelenoj okolici koja zove na kretanje, aktivni odmor i adrenalin.
U posljednjih nekoliko godina Omiš je postao i prava meka za ljubitelje aktivnog odmora i adrenalina. Ferata do moćne Fortice, zip line, stijene kao stvorene za slobodno penjanje, upoznavanje toka Cetine na raftingu ili u kanuu, istraživanje kanjona… Kad se sve to spoji s prekrasnim plažama, grad ima sve za savršenu kombinaciju opuštanja i zdravog umaranja.
Da je Omiš grad nezaboravnih pogleda, vidika i krajolika koji se dugo pamte, uvjerit ćete se i na zip-lineu u kanjonu Cetine. Sastoji se od osam žica različite dužine, koje vode kroz različite krajolike. Od planinskog krša, preko zelenila šume, sve do predivnih pogleda na rijeku, svaka od prvih šest žica zip linea savršen je uvod u ono najljepše, u spektakularno finale. A to su posljednje dvije žice kojima ćete preletjeti od ruba do ruba kanjona preko rijeke!
U središtu Dalmacije, između Kozjaka i Mosora, a presječen rijekom Jadro, ‘skriva’ se doista poseban grad. Riječ je o gradu nevjerojatne prošlosti, danas poznatom pod imenom Solin. Nekada, kada je bio četvrti najveći grad Rimskog carstva s oko 60 tisuća žitelja, zvali su ga Salona. Upravo ostaci te antičke Salone, smješteni ‘u sjeni’ nekoliko kilometara udaljenog dalmatinskog giganta Splita, odvode nas u neka druga, davno prošla vremena. No, današnji Solin još je ‘više’ od samih arheoloških spomenika iz rimskog doba. On je i mjesto na kojem su se krunili hrvatski kraljevi te dom najstarijeg marijanskog svetišta u Hrvatskoj.
Najpoznatiji solinski ‘portal’ za spomenuto putovanje u prošlost svakako je područje nekadašnje antičke Salone. Ono se u nalazi kilometar dalje od centra modernog Solina. Slovi za najveći arheološki park u Hrvatskoj, a s pravom ga nazivaju i muzejom na otvorenom koji za Solin, navode neki izvori, znači ono što Pompeji znače za Napulj.
Riječ je o odličnom odredištu za ljubitelje arheologije. Naime, na području antičke Salone dočekat će vas niz ostataka iz rimskog doba – od ostataka teatra izgrađenog u 1. stoljeću i toplica do bazilika, palača i groblja… No, najpoznatiji ‘eksponat’ tog muzeja na otvorenom ipak je tamošnji amfiteatar, odnosno njegovi ostaci.
Nevjerojatna igra vode, slapova, kaskada i jezera smjestila se na prostoru parka u zaleđu grada Šibenika. Na nešto više od 100 četvornih kilometara površine nalazi se sedam impresivnih slapova, Bilušića buk, Brljan, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap i Skradinski buk, koji oduzimaju dah ljepotom i zaglušujućim šumom vode u slobodnom padu. Najpoznatiji je lokalitet Skradinski buk, slap visok 45 metara, koji je najlakše posjetiti brodom iz Skradina.
No, i ostale lokacije u parku, iako manje razvikane, vrijedne su posjeta i uživanja. Jedna od njih je i Eko kampus „Krka“, koji će posebno oduševiti obitelji s djecom. Naime, veliki dio sadržaja u kampusu prilagođen je najmlađima kako bi njihov boravak bio što ugodniji i edukativniji. Ovdje možete istovremeno učiti, istraživati, zabavljati se i opuštati u predivnom prirodnom okruženju.
Na rijeci Grab, nedaleko od izvora, i danas stoji niz starih mlinica. One najstarije datiraju iz 17. stoljeća, a gradile su se sve do 19. stoljeća. Prekrasne kamene građevine na razigranoj rijeci prekrasan su spoj prirode i tradicije. A da su neke i danas aktivne, uvjerit se možete na Samardžića mlinici. Tamo iz prve ruke možete vidjeti kako se na starom kamenom mlinu melju pšenica, kukuruz i ječam, a od članova obitelji Samardžić doznat ćete da na mlinu radi već sedma generacija iste obitelji!
Ovo je mjesto na kojem možete na trenutak i sami postati dio povijesti, ali i kupiti svježe mljeveno brašno s mlina, od žitarica uzgojenih u okolici Sinja. Mlinica nema svoju web stranicu, ali nađete li se u ovom kraju svakako ih posjetite, uz najavu na broj 021828283.
Grab se u plodnom Sinjskom polju ulijeva u Rudu, a Ruda će oko kilometar od Trilja postati dio Cetine. Šetnica do izvora Rude uređena je i asfaltirana, a samo jezerce u kojem izvire okruženo je stijenama koje mu stvaraju prirodni amfiteatar. Boja na izvoru je tirkizna, gotovo prozirna, a nakon samo nekoliko metara rijeka se ubrzava i krene stvarati slikovite slapove. Prekrasan prizor koji će vam oduzeti dah!
Između sela Nisko i Matasi, sat vremena vožnje od Splita, smjestili su se bunari Rajčice. Ova neodoljiva atrakcija Dalmatinske zagore svakim je danom sve poznatija i popularnija. Do njih vodi i biciklistička staza koja prolazi kroz Gizdavac, Muć, Postinje, Gornje Matase i Brštanovo. Iako će nekima djelovati zastarjelo i zapušteno, deset gotovo identičnih bunara oduševljavaju svojom ljepotom.
Mnogo je teorija o tome koje je njihovo točno porijeklo jer se u nekim spisima navode kao rimski, a mještani pak tvrde da su turski bunari. U svakom slučaju, njihov impozantan izgled i povijesni značaj zaista su neupitni, a odigrali su i veliku ulogu u životima mještana ovog kraja. Naime, iz njih su kućanstva odnosila vodu, a također su služili i za napoj stoke. Neke legende kažu i da nikada nisu presušili, a na vama je da izaberete kojim legendama vjerovati.
Tvrđava Klis smještena je na istoimenoj klisuri, a stoljetno je spektakularno zdanje koje ponosno čuva sjeverni prilaz u grad Split. Zbog svojeg povijesnog značaja se ubraja među najznačajnije objekte u Hrvatskoj, a njezinu ljepotu je prepoznao cijeli svijet gledajući je u poznatoj seriji “Igra prijestolja”. Tvrđava je poznati dom neustrašivih kliških uskoka koji su branili Europu i kršćanstvo od turskih osvajača, pod vodstvom hrabrog Petra Kružića.
Ako se slučajno nađete na ovom mjestu u pravo vrijeme moći ćete svjedočiti uprizorenju tih događaja u sklopu manifestacije Uskočki boj za Klis. Rekonstrukcija povijesne bitke između uskoka i osmanlijske vojske iz 1532. godine središnji je događaj čitave manifestacije i zasigurno je iskustvo za pamćenje. Ipak, na Klisu nećete istraživati samo dojmljive zidine i povijesne priče, već ćete moći uživati u čarobnom pogledu na Split, okolne gradove i otoke.
Ako ste u potrazi za najboljom povijesnom šetnjom u blizini Splita, zaputite se u Trogir. Do tamo će vam trebati samo pola sata vožnje, a dočekat će vas ljupki prizori neizbrisive povijesti i kulture. Grad je osnovan oko 3.st.p.n.e., a stara jezgra je smještena na malom otočiću. Trogir se može pohvaliti s čak petnaestak crkvi, pet kula i brojnim kipovima koji krase stare ulice i šarmantne trgove. Zato je Trogir još 1997. godine uvršten na UNESCOV popis svjetske kulturne baštine.
Izdvojiti najvažnije znamenitosti Trogira zaista je nemoguć zadatak, ali svakako možemo istaknuti katedralu Svetog Lovre, sagrađenu još u 13. stoljeću te njezin glavni ulaz poznat kao Radovanov portal. Zavirite i u kaštel Kamerlengo na jugozapadnom rubu grada, a benediktinski samostan svetog Nikole itekako je vrijedan posjeta. Kraj izleta obilježite zamišljanjem kako su nekoć živjele plemićke obitelji. U tome će vam pomoći obilazak Palače Ćipiko u kojoj se čuvaju poznata i stara umjetnička djela.
Na južnoj strani otoka Brača, pod obroncima Vidove gore, između Bola i Milne, smjestilo se staro pustinjačko naselje koje je danas preuređeno u zanimljiv muzej. Pustinja Blaca odstupa od uobičajenih asocijacija na pustinje. Ovdje nema pijeska ni deva, već je to mjesto koje je nekoć naseljavala skupina redovnika pustinjaka. Na izrazito nedostupnom terenu, izgradili su impresivan samostan, stambene i gospodarske zgrade, zvjezdarnicu koja otkriva tajne nebeskog svoda te biblioteku koja čuva dragocjena znanja.
Danas su sačuvani i izloženi brojni predmeti koji posjetiteljima približavaju neobičan život koji su vodili. Pustinjački samostan na tom se mjestu razvio u 16. stoljeću, nakon što su dvojica popova glagoljaša špilju Ljubitovica preuredili u mjesto za stanovanje. Posljednji pustinjak i upravitelj samostana Blaca bio je astronom Don Nikola Miličević. On je umro 1963., a iza sebe je ostavio vrijednu ostavštinu, poput teleskopa, gramofona, klavira…
Da bi istražili Biokovo, inače zahtjevan planinski masiv, ne trebate nužno biti iskusni planinar. Naime, park prirode nudi mnoštvo zanimljivih sadržaja, atrakcija, poučnih staza i lokacija za sve vrste posjetitelja, a jedna od najslavnijih i najpoznatijih ujedno je i jedna od najnovijih. Riječ je o tamošnjoj nebeskoj šetnici, odnosno Skywalku ili još romantičnije ‘hodu po oblacima’. Riječ je o jednom od atraktivnijih ljudskom rađenih vidikovaca u Hrvatskoj.
Službenim nazivom Nebeska šetnica – Skywalk Biokovo nalazi se na visini od 1228 metara, a nudi predivan pogled na otoke, ali i stijene Biokova ispod nogu posjetitelja. Ima promjer 8,5 metara, a iz litice ‘izlazi’ u provaliju čak 11 metara. Odmah do vidikovca nalazi se i info centar, a u sklopu samog vidikovca i geološki stup – trodimenzionalni prikaz stijena Biokova. Na platou vidikovca posjetitelji se mogu zadržavati najviše 10 minuta, a istovremeno ih na njemu može biti najviše 30, navodi se na stranicama parka.
Staza se nalazi poviše Brela, a put prema njoj kreće od zaselka Gornji Kričak. Prekrasna šetnica nosi ime Francuska cesta, a koristi se i ime Napoleonova, jer je sagrađena u vrijeme kratke vladavine Francuza na ovom području. Od ceste put kratko vodi kroz šumu, u kojoj su postavljeni i putokazi za šetnicu. Ubrzo ćete napustiti ugodni hlad šume i izbiti na kameni puteljak, a pred vama će se otvoriti prekrasni pogledi na more i obronke Biokova.
Ova je cesta sagrađena između 1810. i 1811. godine, ali nikad nije sasvim dovršena. Građena je prema projektu Frane Zavorea i položena je zavojito na strminu Biokova na visinu između 357 i 443 metra iznad mora. Nagib je blag, nigdje je prelazi šest posto. Građena je tako kako bi njome mogla prolaziti konji i kola natovarena teretom. Zahvaljujući toj viziji danas je prikladna i za izletnike i šetače koji nisu u vrhunskoj formi. No, kako izričito stoji na stranicama TZ Brela, iako je lagana, to je ipak planinarska staza. Tako da na nju krećite u prikladnoj, zatvorenoj i čvrstoj odjeći i obavezno s bočicom vode.
Nedaleko od mjesta Golubići u okolici Obrovca nalazi se Kudin most čija ljepota očarava jednako kao i priča o njegovu nastanku. Legenda kaže kako je mladić Kude, mlinar u mlinu na Krupi, na drugoj strani rijeke ugledao djevojku Mandu u koju se odmah zaljubio. Da bi došao do nje morao je preskakati s kamena na kamen, ali Mandi baš nije išlo skakutanje po kamenju. Da bi mladi ljubavnici lakše došli jedno do drugoga, Kude je izgradio prekrasan kameni most koji se sastoji od 12 lukova i koji danas, nakon renovacije, ponosno stoji na prekrasnoj rijeci i privlači sve više izletnika i ljubitelja prirode.
Spuštanje do samog mosta traje oko pola sata ne baš uređenom stazom pa taj izlet uprizorite svakako za vrijeme dana, da se stignete i vratiti. Kada konačno dođete do njega, uvjerit ćete se kako nema tog filtera na društvenim mrežama koji bi uljepšao tu beskrajno zadivljujuću prirodu. Most je sagrađen u suhozidu, a sastoji se od sedrenih blokova od kojih su svi do danas sačuvani. Izgrađen je krajem 18. i početkom 19. stoljeća i danas se ubraja u zaštićeni spomenik kulture.
Kad je riječ o najfotografiranijim mjestima u Hrvatskoj, tu listu bi bilo nemoguće napraviti bez izvora rijeke Cetine, posebno onog najvećeg – Glavaš ili Veliko vrilo. Nalazi se usred dalmatinskog krša, a svjetsku slavu donijelo mu je impresivno jezero koje nerijetko poprima tirkizan izgled. Uz očaravajuće boje, posjetitelje fascinira i njegova dubina, kao i nevjerojatna činjenica da veliki dio samog jezera nije istražen. Ovaj hidrološki prirodni spomenik nalazi se na 385 metara nadmorske visine. I upravo tu Cetina kreće na svoje putovanje do mora.
Glavaševo jezero okruženo je dinarskim krajolikom, što samo dodatno pojačava magičan ugođaj. Popularan način fotografiranja je iz ptičje perspektive pa iz zraka izgleda kao veliko modrozeleno oko.
Kako biste vidjeli prekrasni primoštenski otočić u njegovoj punoj ljepoti, krenite put kipa Gospi od Loreta, koji je postavljen na obližnjem brdu Gaj 2017. godine i uz njega je uređen prekrasan vidikovac. S jedne strane možete uživati u pogledu na staru jezgru Primoštena i vidjeti cijelo mjesto s visine, ispred će vam se pružiti pogled na otvoreno more, prema Italiji. S druge strane vidjet ćete Rogoznicu i malene otočiće razbacane u njezinu zaljevu. Gospa od Loreta nije odabrana slučajno. Zaštitnica je Primoštena i vjeruje se da je mjesto spasila od kuge, a velebni kip visok 17 metara, najveći je takve vrste u svijetu.
Drevna kninska tvrđava počela se graditi u 9. stoljeću, u njoj su stolovala čak četiri hrvatska kralja, a danas je živući spomenik kulture i druga najveća fortifikacijska utvrda u Europi. Šetnjom kroz njene izložbene prostore i stare zidine putovat ćete kroz vrijeme, a u muzeju ćete saznati sve o dugoj povijesti i brojnim vladarima koji su je osvajali, od Mađara, Turaka pa sve do Mlečana i hrvatskih srednjovjekovnih velikaša.
U etnografskom dijelu muzeja izloženi su stari predmeti i narodne nošnje s područja Dalmatinske zagore iz 19. stoljeća, što je posebno zanimljivo obiteljima s djecom, a za ljubitelje povijesti tu je i arheološka zbirka koja izlaže građu s kninskog područja od prapovijesti pa sve do srednjeg vijeka. Impresivna kninska tvrđava je otvorena svakog dana od 8 do 19 sati, a u zimskom periodu, od 1. studenoga do 14. ožujka radno vrijeme je svakog radnog dana od 8 do 15 sati. U gradu velebne povijesti i prirode uistinu će svatko pronaći nešto za sebe!
Ako tražite idealan izlet za djecu koji će im pružiti priliku da upoznaju životinje i provedu vrijeme na svježem zraku, razmislite o posjeti farmi Happy Horse koja se nalazi samo 5 kilometara od samog centra grada Šibenika. Tamo će vaši najmlađi imati priliku vidjeti konje, magarce, ponije, kokoši, patke i druge domaće životinje u njihovom prirodnom okruženju, ali i upoznati se sa seoskim načinom života koji će klincima sigurno ostati u sjećanju kao nezaboravan doživljaj.
U sklopu farme nalazi se i Konjički klub Kolan koji nudi usluge terapijskog i rekreacijskog jahanja te vožnje kočijom kroz prekrasnu prirodu. Ova aktivnost pruža izvrsnu priliku za bijeg od gradske vreve i uživanje u mirnom okruženju. Jahanje razvija samopouzdanje, smanjuje stres i anksioznost te potiče koncentraciju i kreativnost. Bez obzira tražite li način da se povežete s prirodom ili se želite baciti na istraživanje novih mjesta, pogled iz sedla uvijek je dobar i relaksirajuć pogled na svijet.
Nedaleko od farme Happy Horse, među raskošnim stablima borove šume u mjestu Dubrava nedaleko od Šibenika, pronaći ćete i jedinstveni Sokolarski centar u kojem se posjetitelji mogu upoznati s tajanstvenim životom nebeskih lovaca – sokolova. Ovdje možete naučiti nešto novo o različitim vrstama ptica grabljivica, razgledati stacionar za ranjene životinje i vidjeti kako se brinu o ozlijeđenim pticama.
Ako želite uroniti u povijest i običaje Dalmatinske zagore, posjet tematskom parku Etnoland Dalmati bit će nezaboravno iskustvo. Ovdje možete igrati narodno kolo, kušati autohtona jela, vina i rakije u tradicionalnoj dalmatinskoj konobi, posjetiti etnografski muzej s audio-turom… Etnoland Dalmati je udaljen samo 10 minuta od Nacionalnog parka Krka, u Pakovu selu, a na njegovoj površini od 15 tisuća kvadratnih metara, uživat će cijela obitelj!
Najljepše i najposebnije atrakcije Imotskog njegova su dva jezera, Modro i Crveno, koja nose imena po svojoj boji. Magazin Time Out proglasio ih je čak jednim od najpotcijenjenijih mjesta u Europi. Gradu je bliže Modro jezero i u pogledu na njega uživat ćete još s Topane. Spustite se prema vodi uređenom šetnicom, a ljeti se tu možete i okupati. Modro je jezero smješteno u dubokom ponoru, a dubina njegove vode u proljeće doseže 90 metara. Krajem ljeta se razina vode spušta i zna je ostati samo nekoliko metara.
Crveno jezero nalazi se nešto dalje od grada, udaljeno je oko kilometar i pol od Modrog i najdublje je kraško jezero u Europi. Izmjerena dubina vode u jezeru doseže gotovo 300 metara, a samo je dno ispod razine mora. Do njega možete pješke ili automobilom, no možete ga promatrati samo iz daljine! Okružuju ga strme crvenkaste litice po kojima je jezero dobilo boju.
Činjenica da se u Crveno jezero ne može ubaciti kamen i da mu se ne može izmjeriti dubina okružena je nizom legendi i starih priča. One intrigiraju i turiste, koji ne propuštaju prilikom posjete pokušati ubaciti kamen, no on se zbog jakog strujanja iznad jezera poput magneta vraća među stijene. Ako želite to i sami isprobati, ponesite kamen: zbog brojnih turista na vidikovcu pored jezera nema gotovo nijednog!
Jadro je krška rijeka kratkog toka koja napaja Split, Kaštela i Trogir, a idealan je ambijent za sve izletnike koji vole hodati dugom šetnicom uz žuborenje rijeke. Ova se pješačka staza kasnije pretvara i u planinske puteve što će se zasigurno svidjeti ljubiteljima aktivnog odmora. Rijeka Jadro ulijeva se u more, a budući da se ne dodiruje ni s jednim drugim vodotokom, idealna je za stvaranje endema.
View this post on Instagram
Vrlo je jasno kako je ovo izuzetno značajna rijeka i to još iz starohrvatske povijesti te ju se zbog toga naziva hrvatskim Jordanom. Kroz bistru i brzu vodu moći ćete ugledati pastrve, a na obali oko rijeke uočit ćete i rijetku vrstu močvarnog čempresa. Jadro je jako popularno izletište za sve ljubitelje prirode koji ovdje mogu uživati u zelenoj oazi uz rijeku, posebice oni koji će se do tamo voziti samo 20 minuta od Splita.
Prekrasna planina Mosor jedna je od omiljenih planinarskih destinacija Splićana planinara, a udaljena je od grada samo 40 minuta vožnje. Njezin najviši vrh Veliki Kabal izdiže se 1339 metara iznad mora, a Vickov stup na 1325 metara je jedno od najpopularnijih mjesta na Mosoru. Prekrasne šume bijelog graba, hrasta medunca i crnog jasena napunit će i one najpraznije baterije, a njihov miris pomiješan s aromama smilja, pelina i kadulje bacit će vas u najugodniji trans.
View this post on Instagram
Mosor je bogat životinjskim i biljnim vrstama, a može se pohvaliti i velikim brojem jama i špilja od kojih je najpoznatija Vranjača. Ona se nalazi na jugozapadnom dijelu planine, a do nje se može doći preko Dugopolja. Romantične duše zasigurno će prvo skrenuti u zvjezdarnicu poznatu kao “Zvjezdano selo Mosor”, a oni gladni i umorni bi se mogli zaputiti u planinarski dom Umberto Girometta na središnjem dijelu planine. Ovdje ćete popiti najbolji čaj od osam vrsta ljekovitih trava, ali i pojesti vrhunski paštafažol s kiselim kupusom i kobasicama. Do ovog sanjivog gorostasa nad morem zaputite se jednom od planinarskih staza, a ako je vjerovati mještanima, najbolja je ona koja kreće iz Gornjeg Sitnog.
View this post on Instagram
Stare kamene kuće, uske uličice, mir i tišina te vrhunske konobe za uživanje u okusima Dalmacije: sve je to stalo na površinu malenog sela Dol na Braču, dva kilometra udaljenog od Postira. Dol je vrlo staro selo, prvi se put spominje u dokumentima iz 1345. godine, no postoje dokazi da je nastalo i ranije. Njegove crkvice, poput one svetog Mihovila koja datira s početka 10. stoljeća ili svetog Petra iz 11. stoljeća, dokaz su duge povijesti mjesta. Crkvica Svetog Petra čuva i najstarije zvono na Braču.
Dol je tipično staro dalmatinsko selo, no u današnje doba većinom je napušteno i nema puno stalnih stanovnika. Oduševljava zato ljubitelje seoskog turizma. Poseban je doživljaj posjetiti Kaštil Gospodnetić, konobu smještenu u staroj palači, koju vodi dvanaesta generacija obitelji koja živi u ovoj plemićkoj kući, zaštićenoj kulturnoj baštini. Tu su i konobe Toni i Dol, a sve poslužuju tradicionalnu dalmatinsku hranu poput peke, jela od otočke janjetine, a ako se vam se posreći, možda uspijete probati i autohtoni brački vitalac, jelo od janjećih iznutrica.
Na samim padinama Biokova, nedaleko od Baške Vode, smjestilo se selo Topići čija povijest seže u 17. stoljeće. Cijelo je mjesto zaštićeni spomenik kulturne baštine zbog iznimno dobro očuvane dalmatinske arhitekture. Prepuno je maslinika, koji su uglavnom u vlasništvu ljudi iz Baške vode, koji su u Topiće tradicionalno dolazili samo u berbu maslina. Danas u selu službeno stanuje tek sedam stanovnika. U Topićima od 1980. godine radi konoba Panorama, jedna od najstarijih na makarskoj rivijeri, u kojoj se u jedinstvenom ambijentu, uz prekrasan pogled s terase, može uživati u autohtonim dalmatinskim specijalitetima.
View this post on Instagram
Do prije dvadesetak godina Radošić je bilo malo, zapušteno selo u Dalmatinskoj Zagori bez perspektive, a danas je pretvoreno u pravu turističku atrakciju. Eko etno selo Škopljanci Radošić čuva uspomenu na život dalmatinskih predaka i dočarava sliku o životu u miru i tišini sela, u okruženju netaknute prirode. Danas je ono zaštićeni spomeni kulture RH i pod strogim je nadzorom konzervatora.
View this post on Instagram
U središtu imanja je dvadesetak starih, kamenih kuća od kojih je 12 potpuno obnovljeno, uz poštivanje tradicije i arhitekture podneblja. U eko etno selu se može odsjesti, uživati u aktivnostima na uređenim sportskim terenima, šetati stoljetnim šumama, a tu je i mini zoološki vrt s domaćim životinjama. Imanje ima vlastiti vrt i dvije konobe u kojima se pripremaju autohtona dalmatinska jela.
Nema Splita do Splita, najluđi grad na svitu, grad najljepših žena, najboljih sportaša i najtalentiranijih glazbenika… Sve ćete to čuti od Splićana o njihovu gradu, toliko puta opjevanom srcu Dalmacije. I uistinu, bilo da ga posjetite ljeti, kad je pun turista i života, ili u proljeće i jesen, kad su njegovi najljepši dijelovi još rezervirani za domaće, Split ima dušu- ima lice velikog grada, a srce malog mista u koje je svatko dobrodošao. Saznajte što sve posjetiti u Splitu i upoznajte srce Dalmacije u čijoj ljepoti svake godine uživaju tisuće turista iz cijeloga svijeta!
Što radi?
Kvizovi
Recepti za prigodne dane
SKUHAJTE NA VRIJEME!
POZIV KOJI SE NE ODBIJA
Događanje na rivi
SAVRŠEN DAN U PRIRODI
Vrhunske ideje
Mirna mediteranska oaza
SREDNJOVJEKOVNI BARBAN
Čudesni Šibenik
Praznik rada u prirodi
Skok preko granice
Ponovno u fokusu javnosti
MEDITERANSKA LJEPOTICA