POPIS ZA GURMANE
Preporuke
Kamo na izlet u Zagorje? Od impresivnih dvoraca, zelenih šetnica i izletišta pa sve do slikovitih gradova, imamo 17 sjajnih ideja s kojima ne možete pogriješiti
Zeleno Zagorje uvijek je privlačilo izletnike koji su iz grada bježali na njegove brežuljke. Uostalom, nisu slučajno još prije 200, 300 godina velikaši upravo po Zagorju napravili niz vikendica, danas više ili manje očuvanih dvoraca, u kojima su priređivali lude zabave i zamjenjivali svoje zagrebačke domove zagorskim mirom. Jedna od omiljenih tura Zagorjem upravo je ona u kojoj se obilaze dvorci, no tu je i niz kleti i imanja s finom domaćom hranom, kao i muzeja koji pričaju priču o bogatoj i slavnoj prošlosti. Sigurno se pitate kamo na izlet u Hrvatsko zagorje: donosimo nekoliko dobrih prijedloga za zabavan dan na sjeverozapadu Hrvatske!
GORNJA STUBICA: ZELENI GUPČEV KRAJ KRIJE NETAKNUTU, DJEVIČANSKU PRIRODU I BOGATO POVIJESNO NASLJEĐE
Posjetite Gornju Stubicu, prošetajte se hodnicima dvorca Oršić i otkrijte sve ljepote Zagorja. U Muzeju seljačkih buna saznajte sve o vremenu kad su seljaci ustali u borbu za svoja prava, a predvodio ih je upravo Matija Gubec, ponosni Stubičanin. Dvorac okružuje i park šuma kojom možete prošetati. Ako u ovaj kraj dođete u veljači, možete pogledati i uprizorenje slavne bitke. Prolazeći pored crkve Sv. Jurja u Gornjoj Stubici zastanite pored Gupčeve lipe. Radi se o jedinom živom svjedoku seljačke bune iz 1573. godine koje je staro 400 godina. Vremešna je lipa 2019. bila nominirana i za Europsko stablo godine!
VELIKI TABOR: POSJETITE JEDAN OD NAJLJEPŠIH HRVATSKIH DVORACA
Jedan od najočuvanijih, a po mnogima i najljepši, a uz Trakošćan svakako i najpoznatiji hrvatski dvorac nalazi se u mjestu Desinić. Samo ime dolazi mu od riječi tabor, što znači ratni logor. Muzej unutar Starog Grada čuva i stalni postav, ali je i mjesto društvenih događanja, izložbi, filmskih i glazbenih večeri.
Veliki Tabor je predivan primjer suživota stanovnika s vrijednom baštinom i zaštićenim spomenikom nulte kategorije. Kako i priliči dvorcu ovakve ljepote i vrijednosti, uz njega je vezana i legenda o Veroniki Desinićkoj i njezinoj ljubavi s Fridrikom Celjskim. Kako je njegov moćan otac bio protiv njihove ljubavi, naredio je da se Veroniku progoni i osudi kao vješticu.
KRAPINA: SLIKOVITI GRADIĆ U ZAGLJAJU ZAGORSKIH BREGA, PREPUN POVIJESTI I NENAMETLJIVOG ŠARMA
U najvećem gradu u Zagorju lako ćete naći zabavu i zanimaciju za cijeli dan. Prva je postaja, dakako, Muzej krapinskih neandertalaca. Opremljen suvremenim tehnologijama na zanimljiv i interaktivan način predstavlja sadržaje vezane uz postanak svijeta, evoluciju čovjeka, pronalaske fosila u Krapini, kao i detaljnu rekonstrukciju samih neandertalaca i njihovog načina života.
Nakon obilaska muzeja, posjetite starodrevni grad Krapinu koji je idealan za sve oni koji žele istražiti bogatu povijest, s i danas očuvanom utvrdom iz 19. stoljeća. Nakon toga prošećite do rodne kuće Ljudevita Gaja u kojoj je danas smješten Memorijalni muzej. Dan, dakako, završite u nekoj kleti uz puricu s mlincima, štruklima i obaveznim gemištom.
IMANJE OBITELJI HUNJAK I MINI ZOOLOŠKI VRT
Ako na put želite povesti mališane, ili ste i sami u duši dijete, a pritom obožavate životinje, savršen izbor su mjesta na kojima možete vidjeti brojne vrste, od jelena, koza, patkica pa sve do vijetnamskih svinja. Jedno takvo mjesto, skriveno od pogleda među tihim bregima u Hrvatskom zagorju, udaljeno je manje od sat vremena vožnje od Zagreba, a za sve posjetitelje ulaz je besplatan! Imanje obitelji Hunjak krije pravo malo životinjsko carstvo i idealna je destinacija za obiteljski vikend izlet.
Ulaz u ZOO Ervenik se ne naplaćuju. Umjesto toga, posjetitelji su pozvani da daju dobrovoljni prilog kako bi obitelj Hunjak omogućila svojim ljubimcima da uvijek imaju dovoljno hrane. Svakog vikenda na ovo živopisno imanje dolazi lokalno stanovništvo, ali i brojne obitelji iz obližnjeg Čakovca, Varaždina, Zagreba te iz drugih krajeva Hrvatske.
KLET KOZJAK: IZLETIŠTE U KOJEM HRANA IMA OKUS KAO IZ BAKINE KUHINJE
Na svega dvadesetak minuta vožnje od Zagreba, u Kozjaku Začretskom smjestila se klet Kozjak obitelji Radovečki. Nude široku ponudu jela pripremljenih po domaćim recepturama koja će zadovoljiti svačije nepce: zagorski odrezak, kraljevski lungić, teletina na kozjački, ciganski odrezak, pastrva, smuđ, domaće juhe, kuhani štrukli… Izbora zaista ne nedostaje! Ponudu upotpunjava vino vlastite proizvodnje, a ambijent odiše stoljetnom tradicijom živopisnog zagorskog krajolika.
STAZA KROZ KROŠNJE ZELENJAK: KRATKA, ALI SLATKA STAZA POVEZUJE PRIČU O PRIRODI I GLAZBI
Staza kroz krošnje Zelenjak nalazi se u blizini Klanjca, duga je 125 metara, a na najvišem dijelu visoka je 5 metara. Iako nije duga, lijepo je njome prošetati. Mjesto za parkiranje pronaći ćete u samom podnožju. Duž drvene staze okružene gustim stablima nalazi se 20 edukativnih ploča na kojima možete pročitati ponešto o bioraznolikosti i posebnostima prirode Zagorja, s naglaskom na informacije o Značajnom krajobrazu Zelenjak – Risvička i Cesarska gora.
Na stazi se isprepliću teme bioraznolikosti i glazbe. Skulptura trube prati cijelu stazu, a inspirirana je ovim jedinstvenim lokalitetom i spomenikom himne Lijepa naša. Staza uključuje i promatračnicu za ptice u obliku ptičjega gnijezda i ljuljačke. Podnožje staze krase perunike. Mislilo se i na osobe s invaliditetom. Pristup njima omogućen je pomoću podizne platforme na početku staze, a za slijepe i slabovidne osobe tekstovi na pločama ispisani su i na Brailleovom pismu.
STUBIČKE TOPLICE: NERAZVIKANO, PITOMO MJESTAŠCE KOJE IMA SVE ZA SAVRŠEN IZLET
Tražite maleno i slatko mjestašce za savršen izlet? Pa, potraga je definitivno gotova! Udaljene samo 30-ak minuta vožnje od Zagreba, Stubičke Toplice i njihova neposredna okolica dušu su dale za kratki predah od užurbanih ulica i gužvi, bez obzira koji su vam afiniteti – neobavezna šetnja, ozbiljnije planinarenje ili bicikliranje, skupljanje gljiva, ribolov ili kupanje, upoznavanje povijesti i vjerskih znamenitosti. Uostalom, u kojem malom mjestu ćete među zelenilom i pitomim okućnicama odjednom naletjeti na pravi pravcati, doduše, prizemljeni avion?
Sam centar grada, u čijem se središtu nalazi minijaturni mjesni trg, dobra je opcija za kratku šetnju, a u tom se pogledu definitivno ističe Park Maksimilijana Vrhovca. On, kao i ostatak Stubičkih Toplica, svake godine u lipnju postane neopisivo živ zahvaljujući sad već tradicionalnom Malom uličnom festivalu, poznatom po akronimu MUF, koji privlači tisuće i tisuće ljudi glazbenim sadržajima, street foodom i predstavama.
IVANŠČICA: POMALO ZAGONETNA PLANINA NA SJEVERU HRVATSKE IDEALNA JE ZA IZLET U PRIRODU
Istovremeno dobro poznata, ali i pomalo zagonetna. Dovoljno divlja da se na njoj ‘izgube’ oni željni mira, a s druge strane pristupačna izletnicima željnima infrastrukture. Ivanščica stvarno ima sve. Godišnje je pohodi, prema nekim izvorima, oko 60 tisuća ljudi, a mnogi od njih i usred noći znaju iduću statistiku: najviši joj vrh broji 1061 metar, dugačka je 30-ak, a široka maksimalno devet kilometara, presijeca je čak 150 kilometara planinarskih staza. No, ova idealna opcija za vikend izlet ima još mnogo aduta u rukavu. Jeste li, primjerice, znali da se na Ivančici nalazi „zagorski Klek“, da na njoj postoje „staze slonova“ te jedini fosilni vulkan u Hrvatskoj?
Ivanščica, najviša planina sjeverozapadne Hrvatske, doista je čudo. Odjevene u šume hrasta kitnjaka i graba te, na visinama višima od 300 metara, bukve, njezine su padine istovremeno podatne, ali i izazovne. Ponekad su tu i velike strmine pa čak i gole stijene, s alpinističkim obilježjima. Kao takva za svakoga nudi ponešto, pogotovo predivne poglede. Na njezinu vrhu dočekat će vas dva vidikovca – manji, po imenu Stričevo, te 10 metara visoka željezna ‘piramida’ podignuta još 1929. godine, s koje se pogled neometano pruža još dalje i šire.
LEPOGLAVA KRIJE JEDINI VULKAN U HRVATSKOJ
Krenete li putem kontinentalne Hrvatske u istraživanje ljepota Hrvatskog zagorja pažnju bi vam mogao privući i jedan ‘ozloglašeni’ grad koji se nalazi 70-ak kilometara od Zagreba u dolini rijeke Bednje. Riječ je o Lepoglavi za koju mnogi, koji nisu iz tog kraja, znaju isključivo kao mjesto na kojem se nalazi najstarija, najpoznatija i najstroža kaznionica u Hrvatskoj. Lepoglavske zatvorske zidine nalaze se u samom centru grada, a ondje su još od 1854. godine smješteni najteži zatvorenici koji odslužuju kazne za najbrutalnije zločine. No Lepoglava je u suštini puno više od ‘zatvorskog grada’.
Nađete li se u blizini Lepoglave obavezno posjetite i Gaveznicu! Jedini je to sačuvani vulkan u kontinentalnoj Hrvatskoj koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg brežuljka Kameni vrh (373 m). Danas ćete ovdje pronaći golemu rupu, odnosno grotlo nekadašnjeg vulkana koji je upravo na tom mjestu nastao prije približno 22 milijuna godina. Gaveznica je zaštićeno područje te je jedino poznato nalazište poludragog kamenja u Hrvatskoj – cijenjenog Lepoglavskog ahata.
VUGLEC BREG: BAJKOVITO ZAGORSKO IZLETIŠTE S UGODNIM AMBIJENTOM I DOMAĆOM HRANOM
Ako poželite uživati u veličanstvenom pogledu na zelene brege i kušati domaću hranu spravljenu kao iz bilježnica mama i baka, predlažemo da u tražilicu ili navigaciju ukucate izletište Vuglec Breg i priuštite si trenutke zasluženog opuštanja. Ugodan ambijent, domaća hrana, čašica vina i zanimacija za najmlađe… To su samo neki od razloga zašto je ovo prekrasno mjesto uvijek dobra ideja za izlet!
Poznato zagorsko izletište koje ćete na prvu lako prepoznati po „zelenoj plaži” s ležaljkama, Vuglec breg se posljednjih nekoliko godina prometnuo kao omiljena vikend destinacija stanovnika unutrašnjosti Hrvatske i gastro oaza kojoj se gurmani uvijek rado vraćaju. Ova uspješna obiteljska priča na sjeverozapadu zemlje nastala je iz iskrene želje za očuvanjem tradicionalnih običaja i zagorske tradicije. Primijetit ćete to čim parkirate svoje vozilo na zelenom bregu i osjetite rustikalan ambijent koji odiše duhom prošlih vremena.
KUMROVEC: TRADICIONALNO SELO S IMPRESIVNOM ARHITEKTUROM I MUZEJOM KOJI ĆE VAS ODVESTI U NEKA PROŠLA VREMENA
Muzej „Staro selo” Kumrovec još je jedan impresivan postav koji će vam dočarati arhitekturu i stare obrte s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Na samom ulazu posjetitelji imaju priliku obići i rodnu kuću Josipa Broza Tita. U sklopu nje se nalazi etnografski postav koji zorno prikazuje stambeni prostor tradicijske zagorske kuće.
DVORAC MILJANA POSLUŽIO JE KAO KULISA ZA SNIMANJE JEDNE OD PRVIH DOMAĆIH SERIJA
Barokni dvorac Miljana nalazi se nedaleko od Kumrovca, jedno je od najslikovitijih arhitektonskih zdanja Hrvatskog zagorja, a puna tri stoljeća bio je dom plemićkoj obitelji Ratkaj. Građen od lomljenog kamena i opeke, koncipiran je kao četverokrilni objekt s unutrašnjim dvorištem pa svojim izgledom podsjeća na engleski pejzažni stil. Dvorac je široj javnosti postao poznat kao mjesto radnje popularne hrvatske serije „Ponos Ratkajevih”. Danas je u privatnom vlasništvu i zaštićeno kulturno dobro.
Nakon obitelji Ratkaj promijenio je nekoliko vlasnika, od kojih je najpoznatiji dr. Franjo Kajfež, tvorac apaurina, koji je zaslužan za njegovu potpunu obnovu. Danas je Miljana u vlasništvu Dragutina Kamenskog koji ga je uredio do savršenosti, nedavno je obnovljen i otvoren je za posjetitelje, a možete ga istražiti uz prethodnu najavu.
DVORAC MIHANOVIĆ – RAJ ZA LJUBITELJE KULTURE I GURMANE
Dvorac Mihanović datira iz 18. stoljeća i danas je preuređen u reprezentativni ugostiteljski objekt. Izgradili su ga grofovi Erdődy, a kasnije se našao u vlasništvu bana Josipa Brigljevića i pjesnika Antuna Mihanovića, autora hrvatske himne „Lijepa naša”. Energiju njegovih riječi, koje mnogima bude snažne emocije, možete osjetiti upravo u ovom fascinantnom zdanju gdje je živio čuveni umjetnik kojeg su nadahnule prirodne ljepote Zagorja.
Od predjela, preko glavnog jela, do deserta, zavirite u restoran koji se nalazi u sklopu dvorca i doživite pravi kraljevski ručak ili večeru. Na meniju ćete pronaći čuvene zagorske štrukle spravljene na čak četiri načina – u juhi, zapečeni u medenici, štrukli na više načina te kraljevski štrukli. Romantična atmosfera s prekrasnim parkom i višestoljetnom platanom, najfinije vinske kapljice i tradicionalna zagorska kuhinja dočekat će sve one koji su u potrazi za pravim gastro uzbuđenjima!
STARI GRAD KONJŠČINA – UTVRDA KOJA NIKADA NIJE OSVOJENA
S elementima kasnosrednjovjekovne i ranonovovjekovne arhitekture, Stari grad Konjščina je upečatljivo povijesno zdanje koje se smjestilo u srcu Hrvatskog zagorja, neposredno uz mjesto Konjščina. Jedan je od rijetkih primjera nizinske utvrde, koja nije učestala u hrvatskim krajevima, ima četverokutnu jezgru, na sredini svake stranice nalaze se kule pa se uz takav raspored kroz povijest mogla efikasno braniti od prodora Osmanlija.
Danas je sačuvano samo prizemlje i prvi kat, no pretpostavlja se da je utvrda imala ukupno tri kata. Povjesničari kažu da nikada nije osvojena te da za nju ne vežemo niti jedan karizmatični lik vladara.
MARIJA BISTRICA: NAJPOZNATIJE HRVATSKO SVETIŠTE
Poseban je doživljaj koračati među stoljetnim spomenicima marijanskog hrama, koji svoje korijene vuče još u 13. stoljeće kada se Marija Bistrica spominje kao naselje. Ovo vrlo važno mjesto za vjernike značaj dobiva u 17. stoljeću kada je otkriven čudesni kip Majke Božje Bistričke. Danas je kip zaštitni znak samog mjesta, simbol nade i vjere. O čudesnim ozdravljenjima svjedoče brojne mramorne ploče na kojima su isklesane riječi zahvale mnogih vjernika.
Posebnost ovog kraja leži i u činjenici da je u njemu živio Vatroslav Lisinski, najpoznatiji hrvatski skladatelj, utemeljitelj moderne hrvatske opere, solo pjesme, zborske i orkestralne glazbe. Marija Bistrica je poznata i po šarmantnim štandovima sa suvenirima, domaćim medenjacima, licitarskim srcima, drevnim tradicionalnim igračkama i drugim rukotvorinama.
KONJIČKI KLUB TRAJBAR: RAJ ZA LJUBITELJE KONJA
Ljubitelji konja sigurno znaju za ovu lokaciju, na kojoj se u restoranu Potkova poslužuju autohtona domaća jela, a na terasi okruženoj zelenilom može se objedovati s pogledom na njihov ponos – prekrasne konje. Možete ih jahati, uz pratnju, kroz okolne šume ako ste iskusni jahač, okušati se u jahanju uz vodstvo ako ste početnik, a za djecu organiziraju i šetnje na ponijima.
BOLFAN VINSKI VRH: SLIKOVITO IZLETIŠTE S AUTOHTONOM KUHINJOM KOJU DOMAĆINI PREZENTIRAJU NA MODERAN NAČIN
Na vrhu brežuljka ponad sela Hraščina, u netaknutoj zagorskoj prirodi nalazi se vinarija i restoran Bolfan vinski vrh. Domaćini ovdje pripremaju hranu s naglaskom na sezonskim namirnicama koje čine njihov jelovnik kreativnim i maštovitim. Autohtonu kuhinju prezentiraju na moderan način s ciljem da svakom tanjuru približe ekološka vina Bolfan kako bi sljubili okuse i stvorili neodoljivu harmoniju mirisa i okusa u ustima.
Tiblica, juha od mlade koprive, mesna štruca od angus goveda s pire krumpirom i goveđi obrazi s pireom od celera samo su neki od specijaliteta u kojima možete uživati. U neposrednoj blizini imanja nalazi se i igralište za djecu te farma s domaćim govedom. Popnite se na vrh brijega i uživajte u mirisima i okusima autentičnog zagorskog sela.