zaštitnik grada Karlovca
Preporuke
Korčula obilježava 700 godina od smrti čovjeka koji je cijeli svoj život spajao mostove i povezivao svjetove: otkrili smo nepoznate detalje o životnom putu Marka Pola
Jedna riječ, a toliko emocija – Korčula. Ovaj biser Jadranskog mora nadaleko je poznat po svojoj zapanjujućoj arhitekturi, bogatoj povijesti, predivnim okolnim otočićima, bistrom moru i naravno, imenu koje, na ovaj ili onaj način, “viri” iz gotovo svakog njegovog kutka – Marku Polu. Ovaj srednjovjekovni putnik, trgovac, avanturist, diplomat, špijun i ratnik ostavio je neizbrisiv trag, ne samo na povijest ovog šarmantnog otoka i Hrvatske, već i cijelog svijeta. Ove godine na Korčuli obilježavaju 700 godina od njegove smrti i 770 godina od njegovog rođenja, a upravo su ove impresivne brojke bile povod našeg dolaska na otok, koji nas je iznova zaveo svojim nenametljivim šarmom i poviješću koja pleše na svakom koraku.
KORČULA KROZ OČI MARKA POLA
Sjeli smo na trajekt u Orebiću, u kratkoj vožnji primjećujemo znatiželjne turiste koji se naginju preko ograde i hvataju prve kadrove ljepote kojoj se približavamo. Lagano pristajemo, s broda se iskrcavaju stotine ljudi, svjesni da ih čeka bezbroj nevjerojatnih priča i srdačni lokalci koji s ogromnom ljubavlju čuvaju svoj otok i njegovu fascinantnu povijest.
Put nas je odmah doveo do veličanstvene zgrade u kojoj je smješten impresivni Centar Marka Pola, mjesto koje je u ovom obliku otvoreno 2023. godine i koje je postalo središte očuvanja i promicanja baštine legendarnog putnika. Naš posjet Centru bila je prilika da dublje zaronimo u njegovu povijest i značaj te da pritom otkrijemo dosad nepoznate detalje o njegovom životu i neraskidivoj vezi s Korčulom.
S velikim entuzijazmom, osmijehom na licu i dubokim znanjem o Marku Polu, na ulazu u centar dočekao nas je kustos Vicko Marelić, strastveni čuvar povijesti i kulturnih vrednota. Vicko je s nama podijelio ne samo povijesne činjenice, već i svoju osobnu povezanost s temom. “Marko Polo nije bio samo putnik, on je bio most između kultura. Njegova priča nas podsjeća da znatiželja i hrabrost mogu otvoriti vrata koja su dugo bila zatvorena,” istaknuo je Vicko, naglašavajući trajni značaj Polovog nasljeđa.
PITANJE SVIH PITANJA: ODAKLE JE ZAPRAVO MARKO POLO I TKO JE ON UISTINU BIO?
Talijan, Korčulanin, Venecijanac, Dalmatinac, Hrvat…? Identitet ovog legendarnog putnika tema je brojnih rasprava, no jedno je sigurno – Marko Polo ostavio je neizbrisiv trag u povijesti. Jedan od ključnih trenutaka koji je oblikovao njegov život bila je bitka kod Korčule 1298. godine, kada su se Genova i Venecija sukobile za prevlast nad ovim strateški važnim područjem. “Ova bitka nije samo obilježila Polov život, već je i potvrdila njegovu neraskidivu vezu s Korčulom”, ispričao nam je Marelić. Sudjelovanje u toj bitci u njegovim poodmaklim godinama dodatno naglašava tu povezanost, ostavljajući otvorenim pitanje o pravom identitetu i korijenima Marka Pola.
Mnogi povijesni izvori, uključujući povelju koja jasno navodi da obitelj Polo potječe s područja Dalmacije, snažno sugeriraju da je Marko Polo bio s Korčule. Ova informacija postala je neizostavni dio povijesti grada i cijelog otoka.
Laganim koracima upijamo sve što se u Centru nalazi, koračamo s jednog kata na drugi, pa na treći, a sa svih strana nailazimo na vrlo interesantne detalje iz Markovog života. U moru zanimljivosti saznajemo intrigantnu činjenicu – u Veneciji ne postoji ni muzej ni kip posvećen ovom svjetskom putniku. Nije li to neobično?
BIO JE PRVI PONOSNI VLASNIK DOKUMENTA KOJI JE DANAS POZNAT KAO – PUTOVNICA
Marko Polo je na kineskom tlu proveo nevjerojatne 24 godine (zanimljivost je da je u Centru simbolično postavljeno upravo toliko panoa) koje su oblikovale njegovu priču i ostavile neizbrisiv trag u svjetskoj povijesti. Njegovo putovanje u Kinu, tada pod vlašću mongolskog cara Kublaj-kana, nije bilo samo fizičko putovanje, već i nevjerojatna kulturna razmjena koja je ostavila dubok trag na oba kraja svijeta.
Kublaj-kan je bio poznat po svojoj otvorenosti prema strancima i znatiželji o zapadnom svijetu, što je Polo iskoristio kako bi uspostavio blizak odnos s njim. Za vrijeme svog boravka u Kini, Polo je stekao duboko razumijevanje kineske kulture i običaja, što se jasno vidi u njegovim kasnijim zapisima. Svjedočio je nevjerojatnim tehnološkim i kulturnim dostignućima tog vremena, uključujući i izvanredan napredak u arhitekturi, znanosti i trgovini.
“Marko je najprije bio Kanov inspektor za sol. Ako ste bili inspektor za sol u to vrijeme, to je bio iznimno važan i odgovoran posao, otprilike kao što biste danas bili odgovorni za naftu u nekoj centralno-azijskoj državi” – objašnjava nam kustos Vicko dok s velikim uzbuđenjem razgledamo postav koji nas vraća u neko drugo vrijeme, u doba kada je sol bila dragocjenija od zlata.
Jedan od najintrigantnijih detalja koji nas je oduševio tijekom razgledavanja jest činjenica da je Marko Polo na svojim putovanjima nosio mongolsku zlatnu pločicu, poznatu kao ‘paizah’. Ova pločica bila je simbol njegove visoke pozicije u društvu, ali i neprocjenjiv alat koji mu je omogućavao nesmetan prolaz kroz teritorije pod mongolskom vlašću. ‘Paizah’ mu je služio kao svojevrsna putovnica i propusnica, koja mu je pružala sigurnost i priznanje koji su bili ključni za uspjeh njegovih putovanja.
MARKOVO NAJVAŽNIJE PUTOVANJE: IZ ZAROBLJENIŠTVA DO POVIJESNE LIČNOSTI KOJA JE OBLIKOVALA NAŠ SVIJET
Nakon što je Venecija pretrpjela težak poraz u bitci kod Korčule 1298. godine, sudbina Marka Pola je krenula u novom smjeru. Marko, koji je hrabro sudjelovao u toj bitci, pao je u zarobljeništvo. Proveo je tri dana i tri noći u tamnici u Korčuli, prije nego što je odveden u zatvor u Genovu. Tamo su ga zatvorili zajedno s piscem – Rustichellom de Pisa, koji će kasnije igrati ključnu ulogu u oblikovanju Markove ostavštine.
Djelo “Putovanja Marka Pola”, zapisano rukom njegovog cimera iz zatvora, ovjekovječilo je sve Markove priče i iskustva, postavši temelj za knjigu koja je kasnije oblikovala europsku svijest o Dalekom Istoku. Kroz ovu knjigu, svijet je prvi put dobio uvid u egzotične predjele i običaje tog dalekog svijeta, a ona je ubrzo postala nezaobilazno štivo onoga vremena.
Ove nas činjenice podsjećaju na nevjerojatnu moć knjige i da se ne kaže bez razloga da je knjiga najmoćnije oružje. Markove riječi, ispisane u zatvorskoj ćeliji, bile su toliko moćne da su uspjele promijeniti pogled cijelog kontinenta na Daleki Istok.
Knjiga “Putovanja Marka Pola” prenijela je njegove nevjerojatne priče s putovanja, ali i sagradila neraskidive mostove između kultura i epoha. Upravo se ona smatra najčitanijom nakon Biblije i Kur’ana, a postala je inspiracija za Kolumba i druge istraživače. Kolumbo, fasciniran pričom o bogatstvu i tajanstvenom Istoku o kojem je Marko pisao, krenuo je na svoje putovanje koje će kasnije, svi znamo, promijeniti svijet.
PRIČA KOJA I DANAS NADAHNJUJE BROJNE GENERACIJE
“Sudbina Marka Pola najbolji je dokaz da, čak i kad izgubite bitku, kad vam potonu svi brodovi i završite u tamnici, vaša priča može nadživjeti sve te nedaće—ako vjerujete u nju,” naglašava kustos Vicko, ističući ključnu poruku ovog fascinantnog putnika. Ova rečenica briljantno sažima snagu Markove životne priče – priče koja je, unatoč svim preprekama, postala vječna i nastavlja nadahnjivati generacije. Marko Polo nije samo preživio povijesne oluje, već je svojim riječima stvorio most između svjetova, pokazujući kako se čak i u najtežim trenucima rađaju velike stvari koje će kasnije promijeniti povijest.
CENTAR MARKO POLO PUNO JE VIŠE OD “OBIČNOG” MUZEJA
Kao što Marko Polo nije bio samo putnik, već i most između različitih kultura, tako i Centar Marka Pola u Korčuli nije tek običan muzej s panoima i izložbenim primjercima. Ovaj impresivni postav nastavlja graditi taj most koji je Polo započeo prije 725 godina, te nam omogućuje da više cijenimo, bolje razumijemo i još više učimo iz bogate povijesti koja je oblikovala svijet koji nas okružuje.
Daleko je iza nas vrijeme kad su muzeji bili isključivo sterilni prostori za nijemo promatranje izložaka. Danas su sve moderniji, koriste nove tehnologije, često su interaktivni i na zabavan, pristupačan i lako razumljiv način približavaju posjetiteljima temu kojom se bave. Centar Marka Pola savršeno prati taj trend i svima nudi priliku da na inovativan i privlačan način otkriju povijest.
Kroz dinamične obrazovne projekte, kreativne radionice i suradnje s brojnim kineskim institucijama, Centar čak i mladim generacijama, često nezainteresiranima za povijest, nudi priliku da se upuste u istraživanje i razumijevanje Polovog naslijeđa na način koji je za njih relevantan, inspirativan i suvremen. Ovdje povijest zaista nije zarobljena u knjigama, već se oživljava kroz iskustva koja otvaraju nove horizonte i koja spajaju tradiciju i inovaciju na najljepši mogući način.
VELIKA OBLJETNICA SAVRŠEN JE RAZLOG ZA POSJET KORČULI U POSTSEZONI
Korčula ove godine s ponosom obilježava 700 godina od smrti Marka Pola, čovjeka koji je svojim životom i djelima povezao različite svjetove. Ovaj jubilej pruža jedinstvenu priliku da uronimo u fascinantnu priču o njemu i otkrijemo skrivene tajne koje ovaj otok brižno čuva. Bilo da ste ljubitelj povijesti, kulture ili jednostavno tražite bijeg u rajsku prirodu, Korčula će vas zasigurno očarati i ostaviti vam sjećanja koja ćete dugo nositi sa sobom. Posebnu čar Korčula pruža u postsezoni, kad se turisti vrate svojim kućama i ostave nam otok u njegovom najmirnijem, najljepšem i najautentičnijem izdanju.