Najljepši vrhovi Velebita: čarobni vidikovci na moćnoj planini koji vrijede svake kapi znoja

Velebitski vrhovi i najljepši vidikovci koje morate posjetiti
Foto: Unsplash

Velebit nije najviša, ali je po mnogima najljepša hrvatska planina, ona kojoj se planinari uvijek vraćaju, istražuju svaki njezin dio i upijaju nevjerojatnu prirodu koju skriva. Od sjevera, gdje se smjestio Nacionalni park Sjeverni Velebit, preko slikovitog srednjeg dijela, sve do juga na kojem su se u NP Paklenica smjestili najviši vrhovi ove planine, Velebit nikog ne ostavlja ravnodušnim i uvijek zove na još. Brojni planinari, nakon što svladaju niže i pitomije planine, svoje stečeno znanje i iskustvo vesele se primijeniti upravo na Velebitu. Zato ćemo odmah na početku napomenuti: Velebit nije bezazlena planina. Iako su neki dijelovi pitomiji i ravniji, za osvajanje njegovih najljepših dijelova i najatraktivnijih vrhova potrebna je dobra kondicija, planinarska oprema, čvrste gojzerice i nešto prehodanih kilometara pod nogama. Ako se pitate gdje planinariti vikendom – ovi velebitski vrhovi koje predstavljamo su tek djelić onog najljepšeg što ova planina nudi, a sav se trud i svaka kap znoja isplate.

VELIKI ZAVIŽAN (1676 M): NA VEDAR DAN POGLED PUCA SVE DO OTOKA I STROGOG REZERVATA ROŽANSKI I HAJDUČKI KUKOVI

Nalazi se na sjevernom Velebitu, nedaleko od istoimenog doma i meteorološke postaje koji su dostupni automobilom, i jedan je od posjećenijih velebitskih vrhova. Uspon na njega počinje od Planinarskog doma Zavižan, put dalje vodi do ulaza u Velebitski botanički vrt, odakle se skreće na stazu. Ukupna tura u prosjeku traje nešto manje od sata. Pogled s tog vrha oduzima dah, na vedar dan vidi se cijela okolica, morska pučina, ali i drugi velebitski vrhovi, kao i strogi rezervat Rožanski i Hajdučki kukovi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Balkan Mountain Lovers (@balkan.mountain.lovers)

BALINOVAC (1600 M): MOĆNE KAMENE STIJENE VODE DO PREKRASNOG VIDIKOVCA

Nalazi se blizu Velikog Zavižana, također na sjevernom Velebitu. Uspon na njega kreće iz Velebitskog botaničkog vrta, vrh je stjenovit i pri dolasku je potrebno korištenje ruku, a s njega se pruža lijep pogled na more. Vrh izgleda impresivno zbog moćnih kamenih stijena koje kao da niču iz zelenila botaničkog vrta, a njegovo osvajanje preporučujemo onima koji imaju već malo iskustva s penjanjem po stijenama.   

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Helena Novak Penga (@helena_novakpenga)

KIZA (1278 M): VAPNENAČKI GREBEN KOJI IZVIRE IZ ZELENE ŠUME

Iako nije visok, ovaj vrh planinari vole zbog zanimljivog krajolika i lijepog vidikovca koji se otvara s njega. Kiza pripada skupini Dabarskih kukova, golih kamenih vrhova koji slikovito izviru iz šume u Srednjem Velebitu. Vapnenački greben dug je oko dva kilometra, a na njemu se niže više istaknutih kukova, Žuti kuk, Vranji kuk, Grabar… Do Kize je najbolje doći iz Baških Oštarija, preko Stupačinova, počinje oštrijim usponom, a završava ugodnom šetnjom livadom prema grebenu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ivana Vinski (@_ivka______)

BUDAKOVO BRDO (1317 M): NEOBIČAN, POTPUNO TRAVNATI VRH I STANIŠTE VELEBITSKE DEGENIJE

Smješten na srednjom Velebitu, ovaj vrh je prepoznatljiv po zanimljivom, potpuno travnatom području, kao i činjenici da je njegova okolica jedna od tek četiri poznata staništa zaštićene velebitske degenije. S njega se pruža lijep pogled i na morsku i na kopnenu stranu Velebita, a do vrha se može doći iz više smjerova. Najjednostavniji je iz Bačić dulibe, preko Skorpovca, a može se krenuti i sa Skorpovačkoj prijevoja ili iz planinarske kuće Kugina kuća.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Martina Milekić??‍♀️⛰️??‍♀️ (@outdoor_martina)

CRNOPAC (1402 M): TEŽAK I KRŠEVIT PUT VODI DO JEDNOG OD NAJLJEPŠIH VIDIKOVACA U HRVATSKOJ

Ovaj se vrh nalazi na najjužnijem dijelu Velebita koji mnogi smatraju najatraktivnijim dijelom ove planine. Teren je ovdje izrazito krševit, pun ponikvi, litica, špilja i jama te se uspon preporučuje samo iskusnim planinarima u dobroj formi. Nakon uspona, sam vrh nagrađuje prekrasnim pogledima, otvara se na sve strane i s razlogom se smatra jednim od najljepših vidikovaca ne samo na Velebitu, već i u cijeloj Hrvatskoj. Sve su staze vrlo zahtjevne, dijelovi su osigurani sajlama i klinovima, pa se posjet preporučuje podijeliti na dva dana s noćenjem u planinarskom skloništu Crnopac.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Park prirode Velebit (@pp.velebit)

VAGANSKI VRH (1757 M): NAJVIŠI VRH VELEBITA ZA SAVRŠENE PLANINARSKE USPOMENE

Osvajanje najvišeg vrha Velebita mnogima je velika želja, put do njega nije sasvim lagan, ali iskusnim planinarima ne bi trebao biti veliki problem. Sam je vrh širok i ravan, na vedre dane idealan za uživanje u pikniku s lijepim pogledom. Do Vaganskog vrha najčešće se kreće iz Velike Paklenice ili s ličke strane iz Bunovca. Travnat je, obilježen s kamenjem te drvenim križem s ispisanim imenom, idealnim za fotografsku uspomenu. Pogledi s njega se pružaju na planinsku stranu Velebita, a posebno je lijep pogled na Sveto brdo.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Maja Simunovic (@mayaandbundich)

SVETO BRDO (1751 M): NAJPREPOZNATLJIVIJI VELEBITSKI VRH I “SVETI GRAL” BROJNIH PLANINARA

Samo šest metara niže od Vaganskog vrha, Sveto Brdo jedno je najpopularnijih i najomiljenijih planinarskih odredišta na ovom dijelu Velebita. Pogled na njegov piramidalni oblik jedan je od najprepoznatljivijih simbola ove planine, a ime Sveto brdo je dobilo jer su ljudi vjerovali da se za vrijeme oluja na njemu obračunavaju božanske i paklene sile.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Martina Klarica (@klaricamartina)

Na samom se vrhu nalazi križ visok 4 metra i ploča na kojoj su ispisane Božje zapovjedi. Osvajanje ovog vrha nije lagano, no da jest ono ne bi bilo takav magnet za planinare. Uspon najčešće počinje s visoravni Malo Libinje ili od planinarskog doma Paklenica, put je dug i strm te je najbolji izbor podijeliti ga na dva dana i prespavati u nekom planinarskom skloništu ili kući.

– – – 

Potražite inspiraciju za putovanje ili vikend izlet na našem Facebook profilu ili nas zapratite na Instagramu i Tik Toku.

Pročitajte još