POPIS ZA GURMANE
Preporuke
Tajanstvena ljepotica: 5 genijalnih mjesta koja morate posjetiti u predivnoj Baranji
Na samom Istoku Hrvatske smjestila se jedna od najljepših regija Lijepe naše. Baranja, ili kako joj domaćini tepaju Tajanstvena ljepotica Hrvatske, skriva brojne prirodne bisere, očuvanu tradiciju i nadaleko čuvene ugostitelje te njihove gastronomske specijalitete. Vjerojatno ste svi čuli poznatu izreku da tko dođe u Baranju, a ne proba fiš paprikaš, perkelt od miješane ribe ili odrezak od divljači, kao da u Baranji nije ni bio. I stvarno je tako, specifična gastronomija koju su prepoznali svjetski stručnjaci, spokojna priroda i mir koji počiva na rubovima močvarnih rukavaca, bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta te nenametljiva ljepota, samo su neki od razloga zašto je ova regija postala sve češći odabir putnika i izletnika koji žele kvalitetno provesti svoje slobodno vrijeme, daleko od monotonije svakodnevice i buke automobila. U nastavku doznajte što sve posjetiti u Baranji!
ŠTO POSJETITI U BARANJI? ZAPLOVITE LJEPOTAMA KOPAČKOG RITA U ČIJIM ĆE PROSTRANSTVIMA SVATKO OSTAVITI DJELIĆ SVOGA SRCA
Udaljen svega 15 kilometara od centra grada Osijeka smjestio se jedan od najvećih i najzanimljivijih izvornih očuvanih močvarnih prostora Europe – Kopački rit. Već na samom ulasku u park iskusit ćete zov divljine, a osjećaj da se nalazite u srcu Amazone ili pak u nekom od afričkih nacionalnih parkova pratit će vas cijelim putem. Šetnju započnite dva i pol kilometra dugom stazom Bijelog lopoča i izaberite jednu od tura brodom ili čamcem koje nude gostoljubivi domaćini na pristaništu jezera Veliki Sakadaš. Vožnjom kroz Posebni zoološki rezervat, čuvari prirode će vam ispričati priču o nevjerojatnom svijetu baranjske močvare koja je dom za više od 300 različitih vrsta ptica, ali i sisavcima poput jelena, srne, divlje svinje, divlje mačke, vidre, dabra, jazavca…
Habsburgovaci i Karađorđevići, a onda i državnici poput Josipa Broza Tita uživali su u blagodatima prirode koja je poznata i po kompleksu dvoraca Tikveš. Izlet u Kopački rit upotpunite šetnjom ili vožnjom do dvorca: riječ je o impresivnoj aristokratskoj meki skrivenoj usred baranjskih šuma na kojoj bi zavidjeli i čuveni bavarski dvorci.
BELI MANASTIR I ETNOLOŠKI CENTAR BARANJSKE BAŠTINE
Smješten na jugozapadnim padinama Banske kose i 32 kilometra od grada Osijeka, Beli Manastir je jedini baranjski grad i administrativno središte Baranje. U srednjem vijeku se je zvao Pél Monostor (Pélov Samostan) zbog ugarskog palatina Moys de Daro koji je dao na tom prostoru sagraditi samostan. Danas je to grad s nešto više od 10.000 stanovnika, a njegove najpoznatije znamenitosti su župna crkva sv. Martina te pravoslavna crkva sv. Mihajla iz 18. stoljeća.
Ovdje ćete pronaći i Etnološki centar baranjske baštine koji djeluje od 2016. godine i koji na najljepši mogući način prezentira materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu ovoga kraja. Njegova unutrašnjost obložena je slamnatim autohtonim baranjskim krovom pod kojim su živjeli stari Baranjci, a najveća atrakcija kompleksa zasigurno je stara peć napravljena od blata, kao i tradicionalni alati s kojima su obrađivali zlatnu zemlju.
BILJE I DVORAC EUGENA SAVOJSKOG
Jedno od najstarijih naselja u Baranji zove se Bilje – maleno pitoreskno mjestašce koje će vas osvojiti svojim šarmom i gostoljubivošću domaćina. U njegovoj okolici danas možete pronaći brojne ostatke nekadašnjih rimskih cesta koje pokazuju da naselje postoji još od davnih rimskih vremena. Najveća atrakcija u Bilju je impresivni dvorac Eugena Savojskog koji je po mnogima jedan od najljepših u istočnoj Hrvatskoj. Iako se nagađa tko je njegov arhitekt, stanovnici ovog baranjskog naselja ispričat će vam zanimljivu priču o tome da je dvorac izgradio austrijski arhitekt Johann Lucas von Hildebrandt koji je poznat po projektiranju čuvene bečke palače Belvedere. Nalazi se na rubu močvarnog i poplavnog područja Kopačkog rita, dvorac okružuje park koji je zaštićen, a u njemu je izgrađena i kapela posvećena Majci Božjoj koja se sve do kraja 18. stoljeća koristila kao župna crkva.
Uz impresivne prirodne ljepote Kopačkog rita i u zagrljaju ukusne gastronomije, na ovom bogatom području domaćini i danas marljivo rade na očuvanju svoje kulturne baštine. Najveće godišnje događanje u Bilju su Međunarodni etno susreti koji će vas vratiti u neka prošla vremena i pokazati da Hrvatska ima što ponuditi i kada je riječ o kulturno-turističkom proizvodu. Uz to, pomalo neukroćena priroda pruža brojne mogućnosti za aktivan odmor u Baranji pa, bilo da volite jahanje konja, bicikliranje, vožnju čamcima, brodovima, paintball ili pak promatranje životinja u njihovom prirodnom okruženju, probudite istraživača u sebi, sjednite u automobil i doživite ljepote istoka Hrvatske na jedan posve drugačiji način!
KNEŽEVI VINOGRADI
Zbog vrlo povoljnih vremenskih i prirodnih uvjeta na ovom području, Kneževi Vinogradi su od davnih vremena poznat vinogradski kraj koji ima dugu i blistavu povijest proizvodnje vina. Na samo dvadesetak kilometara sjeverno od Osijeka pronaći ćete osunčane padine Banovog brda gdje su se smjestili stoljetni vinski podrumi u kojima se čuvaju autohtone sorte vina, a ovdje možete kušati i vrhunske gastronomske specijalitete pripremljene od ribe i divljači. Prvi su vinogradi ovdje zasađeni u vrijeme Rimskog carstva, a posjet vinskim podrumima i degustacija vina zasigurno je doživljaj koji ćete dugo pamtiti. Osim zavodljive gastronomije, u Kneževim Vinogradima možete saznati zanimljive priče o baranjskoj kulturi, posjetiti lovačke kućice te upoznati stare narodne običaje i uživati uz pjesme i tamburice.
DARDA: DVORAC ESTERHAZY I SULEJMANOV MOST
Prvi pisani spomen na Dardu bilježi se početkom 15. stoljeća, a zbog povoljnog položaja, u povijesti je bila važno prometno središte trgovcima koji su dolazili s prostora današnje Rusije te Srednje i Sjeverne Europe. Najpoznatija atrakcija i mamac za turističke posjete je prekrasni dvorac Esterhazy kojeg je izgradila jedna od vodećih obitelji u cijeloj Habsburškoj Monarhiji. Esterhazyji su ga posjedovali do sredine 19. stoljeća te je slovio kao jedan od najljepših dvoraca na prostoru cijele regije. Iako je danas dvorac prazan i devastiran, lako je zamisliti njegove raskošne prolaze i prostorije u kojima su obitavali plemići. U vlasništvu je općine Darda koja planira njegovu rekonstrukciju i prenamjenu u luksuzni hotel koji bi trebao imati preko 100 kreveta.
Još jedna velika atrakcija ovog mjesta je i Sulejmanov most – most kojeg više nema, a kroz 16. i 17. stoljeće je smatran pravim svjetskim čudom. Naime, kako bi osvojio Mađarsku, Sulejman Veličanstveni dao je izgraditi most u čijoj je izgradnji sudjelovalo 25.000 ljudi, bio je dugačak 6 kilometara i širok 6 metara te je postao glavni trgovački put u ovom kraju. Most su Turci izgradili, ali i uništili bježeći pred austrijskom vojskom pred kraj 17. stoljeća. U Dardi možete posjetiti mjesto gdje je most završavao i gdje su 2009. godine nađeni njegovi ostaci.