
Slastica s potpisom grada
Vodiči po svijetu
Glavni grad Srbije oduvijek poput magneta privlači turiste iz Hrvatske. I to ne čudi. Njegova atmosfera, opuštenost, fantastična hrana i noćni život, parkovi, muzeji, povijesne građevine, a uz sve to laka dostupnost i povoljne cijene učinili su ga nezaobilaznim gradom za posjet i uživanje. Beograd je ipak puno više od ludog noćnog života na splavovima i ogromnih porcija mesa u restoranima. Srpska prijestolnica dom je impozantnih građevina, zelenih parkova, šarmantnih ulica, povijesnih lokaliteta i uvijek nasmijanog i srdačnog lokalnog stanovništva. Često mu tepaju da je „balkanski Berlin“ i zaista ćete šetajući njegovim ulicama osjetiti energiju vibrantnog europskog velegrada. U nastavku donosimo što svakako trebate obići i doživjeti ako se odlučite na putovanje u Beograd!
Najveći park u Beogradu prekrasno je mjesto za šetnju, a u njemu se nalazi i slavna Beogradska tvrđava, kao i spomenik Pobjedniku koji je simbol ovog grada. Ispod spomenika nalazi se bunker za kojeg se vjeruje da je izgrađen u vrijeme hladnog rata, a još jedan misteriozni lokalitet je i rimski bunar za kojeg se vežu legende o Orfeju koji se ovim putem spuštao u podzemni svijet.
Tvrđava je u svom prvom obliku podignuta prije više od 2000 godina, a kroz povijest je bila ojačana i nadograđivana. Njome su upravljali Bugari, Bizantinsko carstvo, Mađari, krajem 14. stoljeća srušili su ju Turci, u 15. je obnovljena i značajno proširena, a nakon Osmanlija njome upravljaju i Austrijanci.
Tek u 19. stoljeću vraćena je srpskom narodu, gubi svoj vojni karakter i prostor oko nje uređuje se u prepoznatljiv, najljepši beogradski park. Prošetajte parkom, posjetite tvrđavu, razgledajte spomenike kulturnim i javnim radnicima, kao i Grobnicu narodnih heroja, a najmlađi će uživati u obližnjem Zoološkom vrtu.
Ova se ulica s pravom naziva srcem Beograda. Pješačka je zona i zaštićena je kao jedan od najstarijih i najvrednijih gradskih spomeničkih prostora u Beogradu. Najvažnije građevine iz 19. stoljeća nalaze se na potezu od Terazija sve do Kalemegdana, u njoj su stanovale najutjecajnije i najbogatije obitelji koje su gradile velebne palače čija je ljepota i danas vidljiva.
Danas se u njoj nalazi niz trgovina, kafića i restorana pa je ulica nazvana po knezu Mihailu Obrenoviću uvijek puna života i žamora.
Boemska četvrt u centru Beograda nekad je bila okupljalište umjetnika, slikara, pisaca, glumaca, a danas je mjesto s nizom tradicionalnih restorana, u kojima ćete lokalne specijalitete nerijetko kušati uz narodnu glazbu iz instrumenata uličnih svirača i zabavljača koje angažiraju najpoznatiji lokali.
Prve su kuće sagrađene 1717. godine, a današnjih izgled ulica poprima krajem 19. i početkom 20. stoljeća te ga je do danas gotovo u potpunosti zadržala. Poznato sastajalište umjetnika bila je kuća srpskog pjesnika i slikara Đure Jakšića, ispred čije kuće se danas nalazi spomen obilježje.
Jedna od najprepoznatljivijih građevina u Beogradu i jedna od najvećih pravoslavnih crkvi na svijetu nalazi se na istočnom dijelu Svetosavskog trga i sve vezano uz nju je impresivno. Hram je sagrađen u 20. stoljeću, zauzima površinu od 4830 metara, ima četiri zvonika visoka 44 metra, kupole imaju 18 pozlaćenih križeva, a u zvonicima je čak 49 zvona. U crkvu može stati čak 10 tisuća vjernika.
Muzej Jugoslavije u Dedinju najposjećeniji je muzej u Srbiji, a dio postava je i posljednje počivalište Josipa Broza Tita. Kuća cvijeća izgrađena je 1975. godine i trebala je služiti kao Titov ured i zimski vrt, a nakon njegove smrti tamo je uređen njegov grob. Osim same grobnice, u muzeju se mogu pogledati i predmeti iz Titova života. Od 2013. grobnica je i posljednje počivalište Titove supruge Jovanke.
Skrivena od pogleda u sjeveroistočnom dijelu Kalemegdana ispod Zindan kapije, impresivna crkva Ružica smatra se najstarijom u Beogradu, a točno vrijeme njenog nastanka do danas nije poznato. Tijekom Prvog svjetskog rata teško je oštećena, a 1925. godine je ponovo je zasjala nakon kompletne restauracije. Njena jedinstvena priča, impozantni lusteri i zadivljujuć interijer čine je nezaobilaznom destinacijom za sve posjetitelje.
Još od 1955. u ovom se muzeju čuva oko 1000 predmeta, raspoređenih u devet zbirki, koji dokumentiraju život i stvaralaštvo Nikole Tesle. Ovaj je muzej zbog Tesline svjetske slave nezaobilazna postaja posjetiteljima iz cijelog svijeta. Izloženi su brojni predmeti i patenti, a u muzejskoj knjižnici nalazi se 786 knjiga i 323 časopisa. Sačuvano je i oko 50.000 novinskih isječaka, sve vezano uz Teslin život i rad.
Beograd je, kako smo rekli na početku, puno više od noćnih tuluma, ali ono što se nakon što padne mrak događa na njegovim ulicama, u kavanama i klubovima, ipak je velik dio njegova identiteta. Kad se o izlascima i glazbi radi, u Beogradu će zaista svatko pronaći nešto za sebe.
Od turbo folka do žestokog rocka i najbolje elektronske glazbe, scena u ovom gradu je šarolika, a klubova i kavana je bezbroj. Najpoznatija lokacija za izlaske su opjevani splavovi, zatim klubovi na „beogradskom moru“, Adi Ciganliji, ali i u samom gradu pronaći ćete niz klubova za nezaboravan noćno izlazak.
Beograd je jedan od najljepših gradova u Srbiji. Šetajući njegovim ulicama nećete samo uživati u pogledu na stoljetne građevine, već ćete osjetiti pozitivnu energiju ljudi i toplinu grada. To je mjesto u kojem ćete se osjećati ugodno, kojega ćete se rado sjećati i kojemu ćete se uvijek rado vraćati!
Slastica s potpisom grada
Omiljeni kolač
NEOTKRIVENI RAJ