Sretna nova 2017. godina! Tako će ovog rujna jedni drugima čestitati Etiopljani, u čijoj je zemlji još traje 2016. godina. Etiopija ima jedinstveni kalendar, koji drukčije računa godine, dane i mjesece. Putnici koji posjećuju ovu zemlju tako se susreću s neobičnim “putovanjem kroz vrijeme” i vraćaju se točno sedam godina i osam mjeseci u prošlost. Iako je zbog globalizacije u zemlji sve veći pritisak da se kalendar uskladi s onim u ostatku svijeta, Etiopljani zasad ne odustaju od svog tradicionalnog računanja protoka vremena.
ETIOPIJA NIJE PRIHVATILA GREGORIJANSKI KALENDAR KOJI KORISTI VEĆINA SVIJETA
Zašto je Etiopija, druga najmnogoljudnija zemlja u Africi, sedam godina i osam mjeseci “iza” većeg dijela svijeta? I kako to funkcionira za Etiopljane koji žive na sve povezanijem planetu koji uglavnom djeluje u potpuno drugom razdoblju? Odgovor je u tradiciji staroj tisućama godina, ali i povezanosti kalendara s osjećajem nacionalnog identiteta u Etiopiji.
U toj se zemlji, naime, godina rođenja Isusa Krista računa sedam ili osam godina kasnije u odnosu na gregorijanski kalendar koji koristi zapadni svijet, a koji je uveo papa Grgur XIII 1582. godine. Neki stručnjaci tvrde da je rimska crkva prilagodila izračun oko 500. godine nove ere, dok se Etiopska pravoslavna crkva odlučila držati starih datuma.
GODINA TRAJE 13 MJESECI, A NOVA GODINA SE SLAVI 11. RUJNA
Velik dio svijeta prihvatio je, dakle, gregorijanski kalendar, ali Etiopija je zadržala svoj. On je star najmanje 1500 godina i ima mnogo sličnosti s koptskim kalendarom egipatske pravoslavne crkve sa sjedištem u Aleksandriji. Oba kalendara prate solarno-lunarni sustav. Godina traje 13 mjeseci, od kojih njih 12 traje 30 dana.
Posljednji mjesec ima samo pet dana, odnosno šest ako je u tijeku prijestupna godina. Taj mjesec na kraju godine zove se Pagume, što na grčkom znači “zaboravljeni dani”. Ove će godine, po našem kalendaru, u Etiopiji ulazak u 2017. proslaviti 11. rujna, a na prijestupne godine nova godina se slavi dan kasnije, 12. rujna.
OSIM MJESECI I GODINA, ETIOPLJANI DRUKČIJE RAČUNAJU I SATE U DANU
U svakodnevnom životu ovakav kalendar ipak ponekad uzorkuje probleme, piše CNN. Međunarodne tvrtke i škole u Etiopiji slijede gregorijanski kalendar, pa mnogi stanovnici nemaju izbora nego istovremeno koristiti i tradicionalni etiopski i zapadni kalendar. Neke institucije se moraju stalno prebacivati između dva kalendara kada posluju s Etiopljanima, a nekad i sitnice poput podnošenja zahtjeva za rodni list može predstavljati problem, ako se trebaju spojiti etiopski i zapadni sustav.
Da stvar bude kompliciranija, u Etiopiji se osim kalendara drukčije računaju i sati u danu. U većini zemalja dan počinje u ponoć, u Etiopiji koriste 12-satni sistem koji traje od zore do sumraka. Ono što bi u većini svijeta bilo 7 sati ujutro, u Etiopiji je 1 ujutro.