Neobični umjetnik stvara prekrasna djela od kamenja, lišća i školjki, svjestan da će ih odnijeti more i da će trajati tek par sati

Foto: Instagram / sculpttheworld
piše Martina Hrupić

Svijet umjetnosti uvijek iznova oduševljava, iznenađuje i opčinjava, a jedno od imena koje vrijedi zapamtiti – i iza kojeg se skriva osoba koja će učiniti sve nabrojano – jest Jon Foreman. No, on nije ‘tipični’ umjetnik čija ćete originalna djela pronaći u nekoj galeriji ili muzeju. Vjerojatnije je, naime, pogotovo ako se nađete u području Pembrokeshirea u Walesu, da ćete na neko od njegovih dijela stati…

Slikovito otočko mjesto, skriveno u zaljevu u obliku potkove, brižno čuva svoju baštinu i tradiciju ostavlja u dobrim rukama mlađih generacija

JEDAN OD PREDSTAVNIKA TZV. LAND ARTA

Naime, Jon Foreman je tzv. land artist, odnosno jedan od predstavnika suvremenog umjetničkog pravca ‘land art’. Riječ je o pravcu koji se razvio u Sjedinjenim Američkim Državama na prijelazu iz 1967. na 1968. godinu, a podrazumijeva umjetnikovu intervenciju u okoliš u kojem se nalazi, u sklopu čega i on sam postaje dio umjetničkog dijela.

View this post on Instagram

A post shared by Jon Foreman (@sculpttheworld)

Umjetnička djela nastala pod nazivnikom land arta često ukazuju na neko od gorućih tema današnjice, primjerice klimatske promjene i očuvanje okoliša, a sastavni dio takvog umjetničkog djela jest promjenjivost. U slučaju Foremanovih dijela, to nerijetko bude plima ili val koja odnosi ono što je on stvorio sa sobom, ostavljajući za vječnost samo fotografiju.

Znate li koji grad u BiH leži na čak devet rijeka? Ovaj povijesni dragulj nerazvikana je tajna susjedne zemlje, a posjetitelje oduševljava nevjerojatnom prirodom

UMJETNIČKI PROJEKT POD IMENOM ‘SCULPT THE WORLD’

Foreman za svoje umjetničke kreacije, koje nerijetko odlikuje nesvakidašnja nježnost i ljepota, koristi materijal koji pronalazi u prirodi. To je, primjerice, kamenje, koje mu je, kako je i sam rekao u jednom od intervjua, jedan od omiljenih materijala. Ima tu i naplavnog materijala, lišća, školjki… Stvarao je umjetnička djela i od pepela, komadića pronađenog stakla ili pak drugih vrsta otpada.

View this post on Instagram

A post shared by Jon Foreman (@sculpttheworld)

Ponekad su njegova djela minimalističke minijature. Ponekad su to ogromne slike u pijesku ili pak mandale koje se protežu u duljinu i do 100 metara, a čija se stvarna ljepota može doživjeti samo iz zraka. Njegova su dijela, isto tako, ponekad izrazito kratkovječna – nerijetko vodi trku s plimom. Ponekad potraju samo 10-ak minuta, a sva su dio njegova umjetničkog projekta Sculpt the World (isto ime nosi i njegova internet stranica).

TERAPEUTSKI UČINAK STVARANJA UMJETNIČKOG DJELA

Foremanov kreativni čin odlikuje ‘izostanak’ fiksnog plana. U svom stvaralaštvu puno toga prepušta trenutku, kaže, a sam čin stvaranja umjetničkog djela doživljava kao ‘suradnju s prirodom’, dok mu je omiljeno ‘platno’ zaljev Lindsway u Pembrokeshireu, kraj čijih je predivnih plaža i odrastao. “Njegova umjetnička praksa nije samo nešto u čemu uživa, nego je ona za njega i terapija, bijeg od stresova svakodnevnog života”, istaknuto je i na samoj Foremanovoj stranici.

ZA NAPRAVITI UMJETNIČKO DJELO TREBA MU I PO ČETIRI SATA

Sa skulpturom i land artom počeo se baviti još dok je bio na fakultetu, iako je već prije eksperimentirao s različitim materijalima i idejama. Danas, kada ode na neku plaža u svom kraju kako bi umjetnički stvarao, rekao je za www.escueladeartes.org, za samu kreaciju obično potroši oko četiri sata. Fasciniran je kamenjem i načinima na koji se njime može manipulirati, primjerice na temelju boje kamenja, oblika do kuta pod kojim ga se slaže. Nerijetko, nakon što završi svoju umjetničku kreaciju, čeka i trenutak njezina nestanka i pokušava uhvatiti taj trenutak ‘udarca’, odnosno njegova nestanka.

View this post on Instagram

A post shared by Jon Foreman (@sculpttheworld)

View this post on Instagram

A post shared by Jon Foreman (@sculpttheworld)

PODIJELI ČLANAK