
U iščekivanju bijelog dima
Planina Fuji bori se s neželjenim otpadom i nekulturnim posjetiteljima pa lokalne vlasti povisuju pristrojbe za posjet i uvode niz ograničenja
Monumentalna planina Fuji, visoka 3776 metara, jedna je od najposjećenijih znamenitosti u Japanu, a UNESCO ju je uvrstio i na svoj prestižni popis svjetske baštine. No nažalost, ovaj simbol zemlje izlazećeg sunca s vremenom je prozvan i ”planinom smeća”, a nimalo laskavom epitetu, kojeg se japanske vlasti sad što prije moraju riješiti, najviše su pridonijele ogromne gužve koje stvaraju turisti. Stoga prefekture Shizuoka i Yamanashi, koje zapravo dijele Fuji, uvode nova pravila koja stupaju na snagu uoči početka planinarske sezone 2025., koja će trajati od srpnja do rujna.
Naime, svatko tko se želi popeti na Fuji prvo će morati nabaviti dozvolu koja stoji 4000 jena (oko 25 eura). To je dvostruka cijena od one lanjske, kad je prvi put uvedena obvezna ”turistička pristojba” za posjet ovom veličanstvenom prirodnom gorostasu. Osim toga, također će se morati napraviti i online rezervacija, budući da je planina po novom ograničena na ”svega” 4000 posjetitelja dnevno.
”Novim mjerama želimo osigurati da Fuji, istinsko blago čitavog svijeta, ostane zaštićeno i dostupno budućim generacijama”, rekao je prošle godine Koutaro Nagasaki, guverner prefekture Yamanashi, a prenosi CNN. Osim prenapučenosti, drugi veliki problem ove lokacije su penjači koji su trebali liječničku pomoć jer su na planinu kretali u sandalama i japankama, bez odgovarajuće opreme i s premalo vode. Stoga prefektura Shizuoka, koja je ujedno i početna točka za tri od četiri staze na Fujiju, uvodi i kratki tečaj o sigurnosti planinarenja i lokalnim pravilima, nakon kojeg će posjetitelji polagati test kako bi potvrdili da su razumjeli sve informacije koje su morali usvojiti.
No to nije sve. Odlučeno je i da će se Fuji svaki dan zatvarati – i to od 14 do 3 sata. Ovo pravilo odnosit će se na turiste koji ne planiraju prespavati u jednoj od koliba postavljenih duž staza na planini. A lani su, podsjetimo, iznervirani stanovnici grada Fujikawaguchiko postavili veliku mrežastu barijeru na mjestu s kojeg turisti masovno promatraju i fotografiraju Fuji. ”Bacaju smeće gdje god stignu, puše unatoč zabranama, ulaze nam na privatne posjede i krše prometna pravila. Dozlogrdilo nam je i odlučili smo tome stati na kraj”, žalili su se tad mještani.
Sve više atrakcija diljem Japana pokušava pronaći načine kako spriječiti negativne učinke prekomjernog turizma. Popularno svetište Itsukushima, šintoistički hramski kompleks iz 6. stoljeća u prefekturi Hirošima, od 2023. naplaćuje ulaznice, a snježni grad Otaru, smješten na zapadnoj obali otoka Hokkaido, morao je unajmiti zaštitare koji sad patroliraju ulicama i kontroliraju masu turista koja se ondje okuplja svake zime. Mnogi u ovaj grad dolaze kako bi posjetili lokacije na kojima je 1995. sniman hit film ”Love Letter” japanskog redatelja Shunjija Iwaija.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
Gubitak za čovječanstvo
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
BESPLATAN ULAZ DO 13 SATI
ZAJEDNIČKO SLAVLJE
POVIJESNI TRENUTAK
Prrrrrrr....
NEMOĆNI PRED GUŽVAMA
DOJMILJIVA PROMOCIJA
OČEKUJU SE GUŽVE