Borba protiv društvenih mreža: stanovnici ovog grada pozvali UNESCO jer žele zaštititi čavrljanje na ulici

Aktualnosti

Borba protiv društvenih mreža: stanovnici ovog grada pozvali UNESCO jer žele zaštititi čavrljanje na ulici

Čavrljanje na ulici o nevažnim temama s ljudima koje znamo, ili čak s potpunim strancima, u mnogim je kulturama dio uobičajenog socijalnog ponašanja koje ponekad dovodi čak i do novih prijateljstava ili veza. U nekim je gradovima to dio lokalne kulture, a zbog što većeg utjecaja društvenih mreža na živote ljudi, stanovnici španjolskog gradića Algar zatražili su od UNESCO-a da uvrsti na popis svjetske baštine ulično čavrljanje i tako zaštiti običaj druženja na otvorenom.

LJEPOTA I FASCINANTNA POVIJEST Jedna od najstarijih katedrala u Europi nalazi se u velikom hrvatskom gradu! S njezina zvonika pruža se prekrasan pogled, a i danas je srce vjerskog života
Nastavi čitati

ŽIVOT U DOBA DRUŠTVENIH MREŽA: EMOTIKONI SU ZAMIJENILI OSJEĆAJE, AVATARI LJUDE, LAJKOVI ZAGRLJAJE

Već je ranih 1990-ih bilo jasno da budućnost leži u Internetu, no teško da je itko mogao zamisliti da će društvene mreže postati neizostavan dio naših života. Ako nemate Facebook i Instagram, mnogi će reći da ste čudak, no u posljednje vrijeme raste broj onih koji smatraju da su društvene mreže preuzele kontrolu nad našim životima te kako nas udaljavaju od stvarnog kontakta. Emotikoni su zamijenili osjećaje, avatari ljude, lajkovi zagrljaje, a sve manje odlazimo na kave i druženja.

Sve je to postalo zabrinjavajuće za stanovnike Algara, malenog gradića s juga Španjolske u kojem danas živi 1400 stanovnika, koji pak smatraju da nove tehnologije i društvene mreže uništavaju njihov višestoljetni običaj čavrljanja na ulici. Naime, s obzirom na to da se Algar nalazi u unutrašnjosti, ljeta su ekstremno vruća, a čim se prvi sumrak nadvije nad mjesto i s okolnih planina prostruji svježi zrak, mještani krenu iznositi stolice iz svojih kuća i izlaze na ulice. Tako se već tisućama godina svake večeri na ulicama okuplja društvo po 10-tak osoba koje razgovaraju o životnim anegdotama, potpuno nebitnim temama, kartaju ili samo uživaju u idiličnom ambijentu.

Lopta u zagrljaju povijestiNa hrvatskoj obali nalazi se jedan od najljepših stadiona na svijetu, okružen je morem i povijesnim spomenicima kulture
Nastavi čitati

STANOVNICI STRAHUJU DA BI DRUŠTVENE MREŽE MOGLE UNIŠTITI VIŠESTOLJETNI OBIČAJ PA SU POZVALI UNESCO U POMOĆ

Lokalna vlast ovog španjolskog dragulja objavila je na svojim web stranicama video “Očuvajmo običaje” kojeg su prenijeli svi svjetski mediji, a načelnik mjesta, José Ángel Sánchez, poručuje javnosti: “Neka društvene mreže ne prekinu našu stoljetnu tradiciju”. Sánchez se sa sjetom u očima prisjeća radosnih trenutaka iz djetinjstva provedenih sa susjedima i smatra da bi taj običaj UNESCO trebao zaštititi jer svijetu šalju snažnu poruku. Posljednjih godina sve je manje mladih koji izlaze na ulice, a načelnik napominje i kako sjedenje na otvorenom donosi uštedu obiteljima jer su cijene struje skočile na rekordne razine od prošlog ljeta.

Neki stručnjaci smatraju da korijeni ovog običaja leže u činjenici da je Algar rijetko naseljeno, izolirano područje i da su stotinama godina stanovnici navikli razgovarati sa svima na ulici. No društvene mreže ipak su promijenile njihove živote, posebno u posljednje dvije pandemijske godine koje su nas prisilile da boravimo u svojim domovima. S Facebookom i Instagramom se budimo i liježemo, na društvenim mrežama izlažemo svoje živote i virimo u tuđe, no ne treba zaboraviti da druženje uživo i provođenje vremena s onima koje volimo povećava razinu dopamina u mozgu, hormona koji potiče osjećaj zadovoljstva i sprječava depresiju i stres.

Aktualno

Pročitajte još