
U iščekivanju bijelog dima
Ispijanje kave na subotnjoj špici omiljena je navika mnogih Hrvata, važan dio svakodnevnog života i ritual bez kojeg mnogi ne mogu započeti dan. Splićani je vole piti na Rivi, Riječani na Korzu, Zagrepčani u Tkalči, na Cvjetnom i Jarunu… Složit ćemo se svi, kafići su nezaobilazan dio naše svakodnevice, no jeste li znali u kojem hrvatskom gradu ih ima najviše? Iako će većina pomisliti na neku od popularnih turističkih destinacija poput Rovinja i Dubrovnika, odgovor bi vas mogao iznenaditi.
Smješten u srcu divne Bilogore, Bjelovar je jedan od mlađih hrvatskih gradova, osnovan 1756. godine odlukom carice Marije Terezije. Povijesno poznat po rukometu, vrhunskom siru i prepoznatljivim keksima, danas nosi još jednu zanimljivu titulu – „grad kafića“.
Prema istraživanju provedenom prije nekoliko godina, Bjelovar je zabilježio 0,033 kafića po stanovniku, što ga svrstava među gradove s najvećom koncentracijom ugostiteljskih objekata, ne samo u Hrvatskoj, već i u svijetu. Ni gradske vlasti ne bježe od te titule. U dokumentu pod nazivom „Plan razvoja turizma Grada Bjelovara od 2022. do 2027.“ ističu kako im je cilj brendirati Bjelovar kao „grad kafića, grad glumaca i dokumentaraca, grad prve pisanice i grad najstarije korenske kulture“.
Bjelovar nosi titulu „grada kafića“, ali je li doista moguće da ih ima toliko? Kako bi provjerili ovu tvrdnju, novinari Večernjeg lista nedavno su posjetili grad i razgovarali s lokalnim stanovnicima, koji su im otkrili i zanimljive anegdote. „Još se nije rodio onaj koji bi obišao sve naše kafiće!“ tvrde Bjelovarčani uz smijeh. „Takav se još u gradu nije pojavio. Ni turist, ni naš čovjek. Da ih netko sve obiđe, trebalo bi mu čak 14 dana – cijeli godišnji odmor! I to ne bilo kakav, nego pravi radni godišnji, jer bi svaki dan morao posjetiti barem 14 kafića.“
Kafići su oduvijek bili više od mjesta za ispijanje kave. Oni su male društvene pozornice na kojima se prepričavaju gradske priče, vode ozbiljne rasprave ili jednostavno uživa u tišini i promatranju prolaznika. No, dok su današnji gosti navikli na uobičajeni izbor pića, zanimalo nas je što su nekada pili Bjelovarčani. Kako piše Bjelovar.info, kroz desetljeća su se u lokalnim kafićima najčešće naručivali klasični gazirani napici poput Coca-Cole, Cockte i Fante. No, među njima se isticao i Spezi, piće koje mlađe generacije danas možda ne prepoznaju, ali stariji pamte s nostalgijom.
Oni koji su preferirali alkohol, držali su se provjerenih klasika – piva, gemišta, bambusa i juice-votke. No, među odgovorima onih koji pamte neka prošla vremena, pojavila se i jedna neobična kombinacija koja bi danas mogla izazvati znatiželju – gusti sok sa šlagom. Ovo pomalo neočekivano piće, koje se danas rijetko viđa na stolovima, nekoć je očito imalo svoju vjernu publiku u Bjelovaru. Povijest ugostiteljstva u Bjelovaru zaista krije zanimljive činjenice, okuse i navike koje su obilježile generacije.
U iščekivanju bijelog dima
Gubitak za čovječanstvo
SVI U TUROPOLJE!
Kvizovi
NE MOGU NA KRAJ S TURISTIMA
Slavna pomorska ruta
U iščekivanju bijelog dima
SVI U TUROPOLJE!
NEŠTO DRUGAČIJI OBIČAJI
NAJZABAVNIJI DIO USKRSA
Svjetlucave pisanice
Recepti naših baka
Bez kemikalija!
OBILJEŽAVA SE U TIŠINI
Tihi uvod u Uskrs