U plavetnilu Atlantika

Zelene “točkice” u plavetnilu oceana jedno su od najfascinantnijih otočja svijeta: u dramatičnom krajoliku izmjenjuju se zelenilo, vulkanski krateri, modra jezera i divni vodopadi

U svijetu putovanja te ‘zelene točke u plavetnilu Atlantika’ slavno su ime slavne reputacije, san svakog zaljubljenika u prirodu. Azori, otoci vulkanskog porijekla opčinjavaju posjetitelje svojim predivnim krajolicima, zanimljivom povijesnom i geološkom pričom, a svaki od njih ima svoj posebni štih, ‘faktor’ reklo bi se. U ovom vas članku vodimo na fotografsko i činjenično putovanje po ovim prelijepom otočju. Tko zna, možda upravo oni budu vaša iduća destinacija.

DEVET VEĆIH OTOKA I NIZ MALIH GREBENA U NIZU DUGAČKOM 600 KILOMETARA

Azorsko otočje, površine 2346 kilometara četvornih, nalazi se u sjevernom Atlantiku, a od portugalske je obale, čija je autonomna pokrajina, udaljeno 1360 kilometara. Službeni im je naziv Autonomna regija Azori, a taj je status otočje dobilo 1976. godine. Azore čini devet većih otoka vulkanskog porijekla i mnogo malih grebena koji se protežu u vrsti, dugačkoj 600 kilometara.

NA KRAJNJEM JUGU PLANETEKarlo je dva puta posjetio Antarktiku: "Priroda je nevjerojatna, dan zna trajati i po 22 sata, a plovidba prolazom Drake burna je i ima stroga pravila"
Nastavi čitati

'SLUŽBENO' OTKRIVENI 1431. GODINE SVOJEVRSNI SU 'MELTING POT' KULTURA

Azori su prvi put pismeno ‘zabilježeni’ u povijest 1375. godine, no ‘službeno’ su otkriveni 1431. godine. Prvi otok koji je bio naseljen bio je São Miguel 1444. godine. Kao takvi, dom su za 250 tisuća ljudi, i s obzirom na različita porijekla tamošnjeg stanovništva, pravi melting pot. Naime, prvi su naseljenici bili iz Portugala, no onda su se njima pridružili i Francuzi i Španjolci, pa maurski zatvorenici i robovi iz Afrike… Već 1600-ih godina postali su prenapučeni, pa je dio žitelja emigrirao na zapad, među ostalim u Brazil i SAD.

OTOČJE SE NALAZI NA MJESTU DOTICAJA ČAK TRIJU TEKTONSKIH PLOČA

Otočje se nalazi na vrlo specifičnoj točki zemaljske kugle. Naime, nalaze se na Srednjoatlantskom hrptu, na mjestu doticaja triju tektonskih ploča, Sjevernoameričke, Euroazijske i Afričke. U posljednjih 500 godina na njima je zabilježeno mnoštvo potresa te 30 vulkanskih erupcija, od kojih se većina dogodila u podmorju. Posljednja je zabilježena 2001. godine. Što se tiče starosti vulkanskih otoka, najstariji je Santa Maria, star je negdje između 8 i 15 milijuna godina, dok je najmlađi Pico koji je nastao prije oko 250 tisuća godina. Pico je dom i najvećeg vrha Azora, koji broji 2351 metar, a koji je ujedno i najviši vrh Portugala.

BISER UNUTRAŠNJOSTI POLUOTOKANajljepši i najočuvaniji dvorac u Istri mjesto je na kojem povijest susreće sadašnjost, a njegove debele zidine kriju stoljetne tajne i legende
Nastavi čitati

TRI GRUPE OTOKA, A UNUTAR NJIH SVAKI OTOK IMA SVOJE SPECIFIČNOSTI

Azorsko otočje dijeli se u tri grupe otoka – jugoistočnu, središnju i sjeverozapadnu. Jugoistočnu skupinu čine otoci São Miguel i Santa Maria te grebeni Formigas, a središnju otoci Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico i Faial. Posljednju, sjeverozapadnu čine otoci Flores i Corvo. Ovaj posljednji, sa 17 kilometara četvornih je najmanji, dok je São Miguel sa 746 kilometara četvornih najveći. Svaki od otoka može se pohvaliti svojom vlastitom pričom, kako geološkom tako i kulturnom jer su naseljavani postupno. No, svima im je zajednička blaga klima jer su ‘kupani’ toplom Golfskom strujom.

SVAKA GRANA VLASTI IMA SJEDIŠTE NA DRUGOM OTOKU

Glavna su naselja i luke na Azorima Ponta Delgada i Ribeira Grande na São Miguelu, Horta na Faialu te Angra do Heroísmo i Praia da Vitória na otoku Terceiri. Isto tako, na ta se tri otoka ‘dijeli’ i vlast, odnosno svaka grana vlasti nalazi se na jednom od njih. Sjedište zakonodavne je na Faialu, Na Terceiri živi sudbena, a zakonodavna na São Miguelu, na kojem se nalazi i glavna zračna luka na otočju, iako svi otoci imaju svoje manje. Tijekom povijesti, Azori su imali i važnu ulogu u pomorskom prometu, za prekooceanske brodove, a u vrijeme svjetskih ratova služi kao baza za saveznike. Nakon II. svjetskog rata na otoku Terceiri niknula je i zračna baza NATO-a.

PREDIVNA PRIRODA KAO IZ BAJKE, PLODNO TLO I UZGOJ STOKE

No, ono po čemu su Azori najpoznatiji jest predivna priroda kao iz bajke. Poznati su po svojim plavozelenim jezerima, zelenim travnjacima, vulkanskih kraterima, liticama, vodopadima… Pa čak i po hortenzijama. One nisu tamošnja autohtona biljka, nego su uvezene, no danas su vrlo česte. Primjerice, otok Faial je poznat kao ‘plavi otok’ zbog velikog broja hortenzija. Otočje je poznato i po svom plodnom tlu na kojem uspijeva niz kultura, primjerice čaj i vinova loza, a jaki su i uzgoju stoke.

SÃO MIGUEL NAJVEĆI OTOK S NAJRAZVIJENIJOM INSTRUKTOROM I NAJBOLJIM ZRAČNIM VEZAMA

Kao što smo već naglasili svaki od otoka ima svoj štih. São Miguel je najveći i najslavniji, prenose na Azorean Stories. Na njemu se nalaze najrazvijenija infrastruktura, najbolje veze avionima, gradovi, ali i predivna priroda. Ujedno je i najnaseljeniji. Poznat je po atrakcijama kao što su Sete Cidades, Lagoa do Fogo i Furnas, a ima tu i narančastih slapova, mističnih šuma, plantaža čaja, crnih plaža… Po plažama je poznata i Santa Maria, najstariji od otoka. Pico je vjerojatno nezamjetljivi zbog svog visokog vulkana, ali njegova su snaga i špilje, kao i mogućnost gledanja kitova.

SÃO JORGE ZA GASTRONOMIJU, TERCEIRA ZA UNESCO BAŠTINU, FAIAL ZA NEVJEROJATNI VULKAN

Nadalje, tu je i mali Faial poznat po svojoj luci te nevjerojatnom krajoliku Capelinhos, gdje je vulkan prije 60 godina eruptirao i stvorio novo tlo. São Jorge je poznat po gastronomskoj ponudi, od sira do tune te lokalno uzgojene kave koje raste na tamošnjim padinama. Terceira pak se hvali svojim glavnim gradom po imenu Angra do Heroísmo, koja je upisan na popis svjetske baštine UNESCO-a.

GRACIOSA KAO NAJPODCJENJENIJI OTOK, DOK JE CORVO DEFINICIJA USAMLJENOSTI

Graciosa, do koje je teško doći, smatra se jednim od najpodcjenjenijih otoka, dok kao najljepši među njima slovi Flores, na kojem se nižu vulkanska jezera, zelenilo, vodopadi, šuma, litice i zanimljive formacije stijena. Corvo, što u prijevodu znači gavran, pak je definicija osamljenosti, pišu. Na njemu živi svega 500 ljudi, a nekada je potpuno, ovisno o stanju na moru, odsječen od ostatak svijeta.

Aktualno

Pročitajte još