Mjesta

Predivnu kuću, izgrađenu tik iznad slapa, smatraju jednom od najljepših na svijetu: stara je gotovo 100 godina i potpuno je povezana s prirodom

Arhitektura je umjetnost rasipanja prostora, kaže jedna poznata izreka. No točnija bi bila tvrdnja da je to umijeće iskorištavanja prostora i pronalaženja ravnoteže između zadovoljavanja ljudske potrebe za prostorom sa željom za estetikom i prirodnim okolišem. Zgrade, kuće, javne ustanove, crkve već dugo nisu samo puko zadovoljavanje potrebe čovjeka da se skloni iza četiri zida. Arhitektura je umjetnost i prezentacija mašte čiji nas rezultati nerijetko iznenađuju. Upravo je takav odjek u javnosti imala kuća Fallingwater, odnosno kuća na slapovima, kad je izgrađena davne 1937. godine.

Tvrđava svetog Nikole
PONOS ŠIBENIKANajljepša morska tvrđava na Jadranu stoljećima je čuvala grad od neprijatelja, oduševljava oblikom i očuvanošću, a zaštitio ju je i UNESCO
Nastavi čitati

OBITELJ JE ŽELJELA KUĆU S POGLEDOM NA SLAPOVE, ARHITEKT IH JE UČINIO DIJELOM KUĆE

Kuća Fallingwater (u doslovnom prijevodu “padajuća voda”) izvorno se zvala Kuća Kaufmann, prema obitelji koja je naručila izgradnju u ruralnom dijelu Pennsylvanije. Bili su bogati trgovci odjećom i posjedovali su komad šume kod slapa na rijeci Bear Run. Kaufmann je poželio ljetnikovac s pogledom na slapove, ali arhitekt je imao drugu ideju. Odlučio je slapove učiniti dijelom kuće!

Posao je povjeren američkom arhitektu Franku Lloydu Wrightu. Gradnja je trajala od 1935. do 1937. godine i odmah je po završetku proglašena njegovim najboljim djelom. Do 1963. godine obitelj Kaufmann je koristila kuću kao vikendicu, 1964. je pretvorena u muzej koji je do danas posjetilo više od 4 milijuna zaljubljenika u modernu arhitekturu. Već 1966. građevina je proglašena nacionalnim spomenikom, a 2019. ju je zaštitio i UNESCO. Sve do danas redovito se nalazi na popisima najboljih arhitektonskih ostvarenja u svijetu, a mnogi izbori ju proglašavaju najljepšom kućom svijeta.

SLATKO BLAGO ŠOLTEU medu s ovog dalmatinskog otoka uživalo se i na bečkom dvoru, obožavali su ga u antičkom Rimu, a i danas se radi sa srcem i maksimalnim poštovanjem prema pčelama
Nastavi čitati

POKUŠAJ INTEGRACIJE KUĆE U KRAJOLIK

Nakon što je dovršena, kuća je iznenadila vlasnika, ali i cijelu arhitektonsku struku. U Wrightovoj viziji, obitelj nije slapove samo gledala, već je s njima živjela. Kuća Fallingwater bila je prvi takav pokušaj integracije kuće i krajolika, unutarnjeg i vanjskog prostora. Njezina je jezgra okomito usađena u šumoviti obronak na kojem se nalazi i drži ravnotežu terasama koje izlaze iznad slapa.

Cijela kuća kao da izrasta iz spala i stapa se sa šumom. Prema slapovima su podignute staklene stijene, za neometan pogled, u prizemlju je dnevni boravak s kuhinjom, spavaonice su na drugom katu, a sve prostorije imaju izlaz na terasu. Do slapa se moguće spustiti visećim stepenicama direktno iz dnevnog boravka. U cijeloj kući se neprestano čuje šum rijeke i žamor slapa.

KUĆA FALLINGWATER DANAS JE MUZEJ KOJI SE MOŽE POSJETITI

Ova neobična kuća na slapovima danas je otvorena za posjetitelje. Oni se mogu pridružiti različitim vođenim turama, od koje su neke posvećene baš arhitekturi. Može joj se prići i razgledati izvana, bez ulaska u kuću, i ta je ulaznica najjeftinija – stoji 16 dolara. Različite ture, od kojih neke uključuju i večeru u povijesnom interijeru s pogledom na rijeke, penju se i do 450 dolara.

Sama kuća nije bila projektirana za toliko posjetitelja pa je 2002. prošla temeljitu obnovu kako bi se popravila oštećenja. Ipak, zbog blizine vode i danas ima problema s vlagom i plijesni. Cijelo je imanje okruženo gustom šumom koja je prirodni rezervat u kojoj su uređene brojne pješačke staze.

Aktualno

Pročitajte još