Smješten u istočnim Andama, na visini od oko 5,000 metara iznad razine mora, grad La Rinconada drži titulu najvišeg stalno naseljenog mjesta na svijetu. Ovaj peruanski grad danas se suočava s ozbiljnim izazovima: nedostatkom pitke vode, kanalizacije i organiziranog odvoza smeća. Unatoč teškim uvjetima života, oko 50.000 ljudi odlučilo je nazvati La Rinconadu svojim domom iz jednog jedinog razloga – zlato.
LA RINCONADA: NAJVIŠE NASELJENO MJESTO NA SVIJETU I NJEGOVA RUDARSKA POVIJEST
La Rinconada se nalazi u jugoistočnom Peruu, u regiji Puno, oko 650 kilometara od bolivijske granice. Smještena je ispod divovskog ledenjaka zvanog “La Bella Durmiente”, što u prijevodu znači “Uspavana ljepotica”. Nekada maleno rudarsko naselje koje je nastalo tijekom 20. stoljeća, La Rinconada je postupno prerasla u grad zahvaljujući otkriću zlata na tom području. Taj dragocjeni plemeniti metal privukao je ljude iz različitih dijelova svijeta koji su hrabro kročili u planine kako bi ostvarili svoje snove o bogatstvu i uspjehu. Danas grad uglavnom naseljavaju rudari i njihove obitelji koji se hrabro suočavaju s teškim uvjetima rada.
Unatoč teškim radnim i životnim uvjetima, stanovništvo La Rinconade doživjelo je značajan porast tijekom 2000-tih godina, kada je tržišna cijena zlata drastično skočila. Između 2000. i 2009. godine, broj stanovnika ovog rudarskog grada navodno se povećao za nevjerojatnih 230 posto. Tek početkom 2000-tih, La Rinconada je dobila pristup električnoj energiji, što je značajno poboljšalo uvjete života za njezine stanovnike. Ipak, jedan od najvećih problema s kojim se suočavaju jest upravljanje komunalnim otpadom. Bez adekvatne infrastrukture za zbrinjavanje otpada, stanovnici su prisiljeni spaljivati ili zakapati otpad izvan granica grada, što dodatno pogoršava ekološku situaciju u tom području.
NEDOSTATAK KISIKA I OČEKIVANI ŽIVOTNI VIJEK OD SAMO 35 GODINA
Na ovoj ekstremnoj visini atmosfera je znatno razrijeđena pa osim turista, grad privlači i istraživače zainteresirane za proučavanje učinaka života s nedostatkom kisika. Istraživanja su otkrila da lokalno stanovništvo živi s tek 50 posto uobičajene razine kisika, no njihova su tijela prilagođena ovim uvjetima na nevjerojatan način. Evolucijom su razvili sposobnost proizvodnje dvostruko više krvnih stanica nego ostali ljudi, što im omogućava preživljavanje i rad u tako surovim uvjetima. Zanimljiva je i činjenica kako je očekivani životni vijek u La Rinconadi samo 35 godina!
Također, istraživanja su pokazala kako nedostatak kisika može dovesti do sindroma koji se naziva kronična planinska bolest (CMS). Simptomi CMS-a uključuju vrtoglavicu, glavobolju, zujanje u ušima, lupanje srca, pa čak i zatajenje srca i smrt. Istraživači procjenjuju da jedna od četiri osobe u La Rinconadi pati od CMS-a.
TRADICIONALNI NAČIN ŽIVOTA U ANDAMA I RAJ ZA LJUBITELJE PRIRODE
La Rinconada pruža jedinstven uvid u tradicionalni andski način života, omogućujući posjetiteljima interakciju s lokalnim zajednicama i upoznavanje njihovih običaja i tradicija. Jedna od njenih najpoznatijih znamenitosti je veličanstveni ledenjak koji se uzdiže nad gradom, a s kojeg se pruža prekrasan pogled koji simbolizira prirodne ljepote cijele regije.
Za one željne avanture, obližnja planina Huayna Potosí nudi izazovne pješačke staze i fascinantne panorame Anda. Ova planina je popularno odredište za planinare i ljubitelje prirode, koji se žele upustiti u istraživanje visokogorskih krajolika i uživati u jedinstvenim prizorima. Posjet La Rinconadi je prilika za dublje razumijevanje života u Andama, povezanosti s prirodom i otkrivanje ljepote i izazova jednog od najneobičnijih gradova na svijetu.