NEZGODNO PITANJE
POŠTENI DOGOVOR
Je li ovo najneobičnija i najpristojnija granica na svijetu? Dvije europske zemlje podijelile su sićušni otok neravnom linijom, postoji zanimljiv razlog
Površina: 0,03 četvorna kilometra. Dužina 350 metara, širina 150 metara. Po ovim općim karakteristikama, otočić Märket nije ni po čemu poseban, niti bi zaslužio svjetsku pažnju. No ipak ju ima, i to zbog neobične granice koja prolazi preko njega. Otok se nalazi u Baltičkom moru, pola pripada Finskoj, a pola Švedskoj. Granica nije ravna crta, već neobičan oblik koji neki uspoređuju s oblikom labuda. Dvije zemlje civilizirano su se odlučile ovako ga podijeliti, bez sukoba i svađa, a sve zbog povijesti svjetionika koji se na otoku nalazi.
OTOČIĆ SE NALAZI TOČNO NA MJESTU RAZGRANIČENJA FINSKE I ŠVEDSKE
Otok Märket nalazi se na dijelu Baltika kojim prolazi, kao logična ravna crta, međunarodna granica između Finske i Švedske. No crta razgraničenja na njemu sve je samo ne ravna. Kreće sredinom, pa ulazi na kopno u dijelu prema Finskoj, te se vraća i okružuje svjetionik na švedskom dijelu, pa se ponovo “spušta” prema logičnoj sredini. Najmanji ravni dijelovi granice na otoku dugu su tek par metara. Otkud ova neobična podjela?
SVJETIONIK JE PODIGNUT NA NAJVIŠOJ TOČKI OTOKA PA JE ZAVRŠIO NA ŠVEDSKOJ POLOVICI
Veći dio 19. stoljeća Finska je bila pod kontrolom Ruskog Carstva, objašnjava se na stranici Map Nerd. Otok Märket bio je ozbiljna opasnost za brodove pa su Rusi ondje izgradili svjetionik 1885. U to se vrijeme otok smatrao ničijom zemljom i nitko nije brinuo gdje je svjetionik izgrađen. Naprosto su ga podigli na najvišoj točki otoka, koja i nije nešto impresivno visoka.
Kasnije, kad su Švedska i Finska stekle neovisnost i isle odrediti svoje granice, ispalo je da je svjetionik na Švedskoj polovici otoka. Švedska i Finska htjele su ravnopravno podijeliti otok, ali isto tako nisu htjeli pokvariti svoju urednu morsku granicu, što bi zakompliciralo ribolovna prava.
OBJE SU DRŽAVE DOBILE TOČNO POLA OTOKA
Rezultat je današnja granica, ocrtana oko svjetionika koji pripada Finskoj, te “neravnog” dijela teritorija na finskoj polovici koji je, poštenom razmjenom, pripao Švedskoj. Obje su nacije dobile točno pola otoka, a zadržale svoju morsku granicu i ribolovna područja. Map Nerd navodi i kako je švedski dio otoka, ta mala površina usred Baltika, administrativno podijeljena na dvije županije.
OTOK JE NENASELJEN, SVJETIONIK JE AUTOMATIZIRAN, NO POSJEĆUJU GA RADIOAMATERI
Otok Märket nije naseljen, a svjetionik je u međuvremenu automatiziran. No može se posjetiti, štoviše, postao je jedna od omiljenih lokacija za radioamatere. No tamo vas, zapravo, neće dočekati ništa posebno. Ne postoji granični prijelaz, već je granica vidljiva samo u rupama izbušenima u stijeni. S obzirom na to da je more na ovom dijelu dosta jako, predstavnici dviju zemalja svakih se nekoliko godina vraćaju na otok da provjere je li granica i dalje ravnomjerna i poštena ili je otok promijenio oblik.