Mjesta

Najopasniji morski prolaz na svijetu mjesto je jakih vjetrova, sablasno visokih valova i oštrih santa leda, a u njemu je život izgubilo na tisuće ljudi

Hladnoća. Sante leda. Jaki vjetrovi. Sablasno visoki valovi… Sve to samo je dio opasnog ‘morskog koktela’ zbog kojeg si je ovaj kutak zemaljske kugle zaslužio jedan od najzloglasnijih nadimaka ikada: najveće svjetsko groblje brodova. Nerijetko ga, jednostavnosti radi, iako to prema nekim izvorima nije geografski točno (najjužniji je otočić Águila u arhipelagu Diego Ramirez) nazivaju najjužnijom točkom Južne Amerike… Mjesto je to susreta Atlantika i Pacifika te jedan od najopasnijih morskih puteva na svijetu. Zbog svega navedenog, Cabo de Hornos, odnosno rt Horn predmet je vječne fascinacije, ne samo u pomorskih krugovima, već i šire.

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

RT HORN OTKRIVEN JE DALEKE 1616. GODINE, A MOŽDA I 30 GODINA RANIJE?

Zloglasni rt Horn nalazi se na čileanskom otoku Horn u Ognjenoj zemlji (Tierra del Fuego), a on sam kao i okolno otočje je pod zaštitom još od 1945. godine. Kako prenosi Enciklopedija, otkrili su ga Nizozemci Jakob Le Maire i W. C. Schouten 1616. godine te ga, po Schoutenovom rodnom gradu Hoornu, nazvali Kaap Hoorn. Prvi hrvatski pomorac koji je oplovio taj opasni rt, navodi isti izvor, bio pak je 1843. godine lošinjski kapetan Petar Leva. To je učinio na austrijskom brodu Ferdinando V. Re d’Ungheria.

No, postoji i alternativna priča o otkriću rta. Prema drugoj verziji njega je nekoliko desetljeća ranije, u rujnu 1578. godine, oplovio Britanac Francis Drake, no to je navodno ostala državna tajna po nalogu britanskog dvora. Rt je otkrio sasvim slučajno – jaki su ga vjetrovi potjerali južno kad je htio uploviti u Magellanov tjesnac pa je, vraćajući se ponovno na sjever, bio prisiljen oploviti rt.

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

VALOVI VISOKI I DO 30 METARA

Rt Horn, odnosno more koje okružuje taj najjužniji rt Južne Amerike, slovi za jedan od najopasnijih pomorskih putova. Čak i danas, unatoč svoj suvremenoj tehnologiji i napretku, predstavlja izazov. Procjenjuje se da je u moru koje udara u njega potonulo više od 800 brodova te da je u tim udesima život izgubilo više od 10 tisuća pomoraca.

Nekoliko je faktora koji doprinose njegovoj opasnosti. Naime, prema pisanju portala Nautcat.com, rt Horn se nalazi na 56 stupnjeva južne geografske širine što je zona iznimno snažnih vjetrova. Ti vjetrovi podižu i gorostasne valove, koji na otvorenom moru, bez nekih prepreka, mogu narasti do doista divovskih proporcija te u plićim vodama kod samog rta postati kraći i strmiji. Neki od valova koji su zabilježeni u području znali su doseći visinu i do 30 metara.

ŽELJEZNICA I PANAMSKI KANAL ODUZELI VAŽNOST TOM POMORSKOM PUTU

Nadalje, vrlo ga je teško, barem u doba jedrenjaka, bilo oploviti iz smjera Atlantika prema Tihom oceanu zbog jakih i stalnih vjetrova koji pušu sa zapada, dakle u suprotnom smjeru od kursa plovidbe. To je značilo da su jedrenjaci trebali ploviti uz vjetar i posezati na jug pa u oštroj dijagonali prema sjeveru i tako niz puta kako bi oplovili sam rt, a što je produživalo agoniju plovidbe u zloglasnim vodama.

Velika su opasnost i sante leda. No, unatoč svemu tome, plovidba oko rta Horn bila je česta. Taj je pomorski put vrhunac svoje popularnosti doživio u doba pronalaska zlata u Kaliforniji 1848. godine, odnosno u vrijeme Zlatne groznice. No, kasnije, ponovno zbog nekoliko faktora, gubi na važnosti – obale Atlantika i Pacifika spojila je s vremenom željeznica, a onda je prokopan i Panamski kanal.

ZLATNA NAUŠNICA U UHU KAO DOKAZ HRABROSTI MOREPLOVCA

Danas na čileanskom otoku Horn stoji i spomenik koji nosi ime po ozloglašenom rtu. Podignut je 1992. godine, a djelo je čileanskog kipara Joséa Balcellsa Eyqueme. Spomenik predstavlja albatros u letu, što je simbol duša moreplovaca koji su izgubili život u dubokom plavetnilu.

Kad smo već kod moreplovaca, piše pak Australis.com, oni koji su uspješno oplovili opasni rt taj bi podvig slavili pušenjem cigara i izlijevanjem alkohola u ocean. Bio je to dar ne samo boga mora Neptuna te zahvala za siguran prolaz, već i zdravica za sve poginule mornare. Isto tako, običaj je nalagao, piše isti izvor, da su samo mornari koji su oplovili rt mogli nositi zlatnu okruglu naušnicu u uhu, i to onom koje je u vrijeme plovidbe oko rta bilo najbliže samom rtu.

Aktualno

Pročitajte još