Preporuke

Zeleni brežuljci, šum slapova, stotine kilometara staza za hodanje i biciklizam… Kakav raj za odmor i rekreaciju samo pola sata od Zagreba!

Zelene livade, bistri potoci i slapovi, mirisno cvijeće, gusta šuma, slikoviti brežuljci po kojima su razbacana šarmantna planinska sela… Ova ljepota ne skriva se u Alpama, negdje u Austriji ili Sloveniji, već nadomak glavnog grada Hrvatske u čarobnom parku prirode Žumberak Samoborsko gorje. Ta zelena oaza omiljeno je izletište stanovnicima Zagreba i okolice koji u zelenilu Žumberka pronalaze mjesto za odmor, rekreaciju i udisanje svježeg zraka daleko od gradskog asfalta. Cijelo je područje mjesto nevjerojatnih prirodnih ljepota i fenomena koji brojni zaljubljenici istražuju godinama i uvijek iznova otkriju nešto novo što ih oduševi.

GENERACIJA Z MIJENJA OBIČAJEZnate li što je to "suhi prosinac"? Blagdani bez alkohola novi su trend među mladima, čak polovica ih ne planira popiti ni kap ovog Božića
Nastavi čitati

OVDJE VAS ČEKAJU ČAROBNI SLAPOVI, STOTINE ŠPILJA, STARIH UTVRDA I MLINOVA

Evo, primjerice, samo nekoliko brojki i podataka koji to dokazuju. Na području parka prirode je čak 847 izvora vode, 260 vodotoka, 5 većih slapišta… Najviši slap, Sopot, visok je čak 40 metara. Pod šumom je više od 20 tisuća hektara, a travnjacima je prekriveno gotovo 9000 hektara površine parka. Na području Žumberka i Samoborskog gorja nalaze se i brojne rijetke i zaštićene vrste kao što su leptiri travnjaka, veliki predatori, livadna flora u kojoj se ističe 38 vrsta orhideja, glacijalni relikti, endemi podzemlja…

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by PP Žumberak – Samoborsko gorje (@pp_zumberak_samoborsko_gorje)

NOVI KONCEPT ZABAVEBili smo na prvoj "ničijoj svadbi": na njoj ne postoje mladenci i ne poklanjaju se kuverte, ali se fantastično jede, pije i pleše do jutra
Nastavi čitati

Nevjerojatna je i povijesna i arhitektonska baština ovog kraja. U parku se nalaze 34 arheološka nalazišta, četiri srednjovjekovne utvrde, Okić, Lipovec, Tuščak i Stari grad Žumberak te čak 17 zaštićenih sakralnih objekata. Tu su i brojne špilje i krški ponori, a od nekadašnjih 180 mlinova danas radi samo jedan, Draganov mlin.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ines Kovačić (@inkovacic)

Od svih prekrasnih dijelova ove zelene oaze, tri se područja posebno izdvajaju i imaju status zaštićenih područja. To je čarobna dolina Slapnice kod Krašića, stara bukova šuma na Japetiću i termofilna šuma na brežuljku na čijem se vrhu nalazi stari grad Okić. Ne čudi stoga da je svaki izlet u ovo gorje jedinstveni doživljaj i avantura za pamćenje. A ovaj zeleni dnevni boravak Zagrepčana i stanovnika Zagrebačke županije posebno vole sportaši i rekreativci.

NAJLJEPŠI POGLEDI S VRHOVA I 300 KILOMETARA BICIKLISTIČKIH STAZA

Diljem parka prirode uređeno je 350 kilometara planinarskih puteva. Planinari rado osvajaju vrhove Japetić, Sveta Gera, koja je ujedno i najviši vrh Gorja, Plešivica, Oštrc… Na vedar dan, pogledi koji pucaju s ovih vrhova pružaju se na sve četiri strane svijeta i oduzimaju dah.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Robert Klarić (@robertklaricphoto)

Neće ostati razočarani ni oni koji više vole aktivnost na dva kotača. Diljem Žumberka i Samoborskog gorja uređeno je 300 kilometara biciklističkih staza, različitih dužina i težina, taman da svatko pronađe nešto za sebe. Ako nemate vlastiti bicikl, možete ga unajmiti u posjetiteljskom centru Sočice ili u Eko centru Budinjak.

HODANJE I VOŽNJA BICIKLA NISU JEDINE AKTIVNOSTI KOJE OVAJ PARK NUDI

Žumberak i Samoborsko gorje regionalni su centar i paraglidinga, adrenalinskog sporta u kojem se, uz pratnju stručnog instruktora, mogu okušati svi, neovisno o prethodnom iskustvu. Jedan se start nalazi na Japetiću, a drugi na Plešivici, a ovakav let jedinstvena je prilika za vidjeti cijelo gorje i park iz ptičje perspektive i uistinu doživjeti svu njegovu ljepotu i posebnost.

Ljubitelji penjanja i ferata često svoju penjačku priču započinju upravo u ovom parku prirode. Penjalište Okić tradicionalno je vježbalište na kojem se rade prvi penjački koraci i testira umijeće i forma za zahtjevnije uspone. Na penjalište se, dakako, ide na vlastitu odgovornost, sa svom potrebnom opremom, a početnici bi morali prvi uspon svakako napraviti u pratnji instruktora ili vodiča.

OD 8 DO 82 KILOMETRA: ČETIRI RUTE PRESTIŽNE UTRKE ŽUMBERAK TRAIL

Mjesto ovakve posebne ljepote i nevjerojatnog sportskog potencijala 26. i 27. kolovoza ugostit će neke od najboljih hrvatskih i europskih trail trkača na sad već legendarnoj utrci Žumberak trail. Već nekoliko godina trkači na njoj imaju priliku osvajati svjetske bodove u trail trčanju (ITRA) i kvalifikacijske bodove za najpoznatiju svjetsku utrku Ultra du Mont Blanc (UTMB), što ju čini prestižnom među ostalim, sličnim utrkama u Hrvatskoj. Ove godine utrka Žumberak Trail je utrka 6. Pojedinačnog i ekipnog Prvenstva Hrvatske u trailu te jedna od utrka KontinenTrail lige.

No uživanje u ljepotama Žumberka uz trčanje nije rezervirano samo za one najspremnije trail trkače jer su na raspolaganju četiri utrke različitih dužina i težina.

Tako je najteža utrka, “ultra”, duga 82 kilometra i svladava 3540 metara nadmorske visine, sljedeća je po dužini „duga”, od 42 kilometra i 2150 metara nadmorske visine, a u dvije najlakše mogu se okušati i manje spremni trail trkači. „Kratka” utrka duga je 15 kilometara i svladava 400 metara nadmorske visine, a u rekreativnoj kategoriji trkači prolaze 8 kilometara i svladavaju 156 metara nadmorske visine. Rekreativcima u dvije lakše kategorije, koje obje završavaju u centru šarmantnog Jastrebarskog, ali i onima koje previše ne iscrpe dvije teže utrke, sudjelovanje u utrci idealna je prilika za izlet i oporavak uz domaću hranu i vrhunska vina jaskanskog i plešivičkog kraja, tik uz prekrasni dvorac Erdody i ostale znamenitosti ovog nerazvikanog bisera Zagrebačke županije.

Aktualno

Pročitajte još